Vaidmenys, kuriuos atliekame nuolat: kaip nulipti nuo scenos?

Originalas

Dauguma žmonių pernelyg rimtai žiūri į savo gyvenimą ir bijo ką nors pakeisti, nors akivaizdu, kad keisti būtina.

„Vyras mane skriaudžia, žemina, kritikuoja. Ką daryti?“ – skundžiasi viena.

„Nekenčiu savo darbo. Atlyginimas menkas. Viršininkas tyčiojasi iš manęs. Ką daryti?“ – klausia kita.

„Mano vaikinas mėgsta išgerti. Beveik kasdien būna įkaušęs. Šiandien jis man pasipiršo. Ką daryti?“ – kankinasi trečia.

„Įsivaizduokite, kad jūsų gyvenimas yra žaidimas. Mes jame atlliekame vaidmenis, kuriuos pasirenkame patys. Mūsų niekas neverčia gyventi su vyru, kuris mus laiko tuščia vieta, dirbti nekenčiamą darbą ar tekėti už vaikino, kuris jau dabar yra beveik alkoholikas, – aiškina psichologė Julija Kravčenko. – Jeigu mes pasirinkome tokį vaidmenį, vadinasi, žaidimo sąlygos mums kažkuo naudingos.“

Tas gyvenimas, kurį dabar gyvename, yra mums naudingas. Ir toji nauda yra stipresnė už mūsų nepasitenkinimą esama padėtimi ir norą kažką pakeisti.

Mes visada patys (dažniausiai nesąmoningai) pasirenkame vaidmenį, kurį vaidinsime, ir taip pritraukiame žmones, kuriems mūsų vaidmuo idealiai tinka jų žaidimui. Anot psichologės, energiniu atžvilgiu mums ant kaktos tarsi būna parašytas pasirinktas vaidmuo: „Mane galima skriausti. Įėjimas laisvas“, „Išmokykite mane gyventi!“, „Nesiartink, užmušiu!“, „Aš viską darau pati“, „Ieškau ožio“ ir taip toliau. Tai ir yra mūsų pasirinktas gyvenimo scenarijus.

Kaip jį pakeisti? Kaip liautis traukti despotus, infantilius vyrus, ožius, neištikimuosius? Kaip būtų galima daugiau uždirbti?

Pirmiausia reikia suprasti, kokį vaidmenį mes vaidiname. Kodėl tas vaidmuo mums naudingas? Tada sąmoningai pasirinkti kitą vaidmenį, užsirašyti jį sau ant kaktos ir pradėti elgtis kitaip.

Vaidmenų gali būti labai daug ir įvairių, tačiau pagrindiniai, kuriuos mes vaidiname per visą gyvenimą, anot psichologų, yra trys. Jie puikiai pavaizduoti Karpmano trikampyje, kur viename kampe yra užrašas „Auka“, kitame – „Kontrolierius“, trečiame – „Gelbėtojas“.

Aukos vaidmuo

Ji yra įpratusi kankintis, kentėti ir vargti. Jai nuolat reikalinga pagalba, nes pati nesugeba priimti sprendimų. Gailisi savęs, nuoširdžiai mano, kad gyvenimas yra negailestingas ir visi aplinkiniai dėl to kalti.

Ant jos kaktos tarsi parašyta: „Nuskriausk mane“, „Kontroliuok mane“, „Padėk man“, „Gelbėk mane“. Užgniaužtas jausmas būna agresija. Auka neigia savo vidinius resursus, nesugeba nubrėžti ribų ir prisiimti atsakomybės už savo problemas.

Į savo gyvenimą ji pritraukia kontrolierių, kuris ją kontroliuos, skriaus, niekins, žemins, ir gelbėtoją, kuris gelbės ją nuo kontrolieriaus.

Kontrolieriaus vaidmuo

Kontrolierius (arba diktatorius, tironas, agresorius) įpratęs visus kontroliuoti ir jaustis situacijos šeimininku. Jis nepasitiki žmonėmis. Jaučiasi esąs atsakingas už kitus. Nuo to labai pavargsta.

Jam ant kaktos tarsi užrašyta: „Aš viską žinau geriau už tave.“ Užgniaužtas jausmas – pažeidžiamumas. Jis neigia galimybę, kad gali pasirodyti neteisus ir pralaimėti.

Į savo gyvenimą jis pritraukia auką, kurią kontroliuos ir kuriai nuolat kels įvairius reikalavimus, ir gelbėtoją, kuris jį smarkiai erzins.

Gelbėtojo vaidmuo

Gelbėtojas jaučia gailestį aukai ir pyksta ant kontrolieriaus. Jis laiko save geresniu, aukštesniu, protingesniu, išmintingesniu už kitus ir nori išgelbėti kenčiančius žmones. Iš tikrųjų jam nepavyksta to padaryti, nes niekas neprašė tokios jo pagalbos.

Ant kaktos jam tarsi užrašyta: „Aš tau padėsiu!“ Užgniaužtas jausmas – bejėgiškumas. Jis jaučiasi visagalis, tačiau nusimena, kai nepavyksta kito išgelbėti.

Į savo gyvenimą jis pritraukia auką ir tironą.

Įdomiausia yra tai, kad žmonės periodiškai keičiasi šiais vaidmenimis, bet vis tiek jaučiasi nelaimingi. Mat neįmanoma tapti brandžia asmenybe, kol nepavyko išsiveržti iš šio trikampio.

Kaip išeiti iš trikampio, jeigu esate auka?

*Liaukitės dejuoti ir skųstis gyvenimu. Visiškai. Šį laiką verčiau panaudokite paieškoms, kaip pagerinti tai, kas jums nepatinka.

*Įsidėmėkite visam laikui: niekas nieko jums neprivalo daryti. Net jeigu pažadėjo, jei labai norėjo, jei patys siūlė. Aplinkybės nuolat keičiasi kaip ir žmonių troškimai. Vakar kažkas jums norėjo kažką duoti, šiandien jau nebenori. Liaukitės laukti išgelbėjimo.

*Viskas, ką darote, yra jūsų pasirinkimas ir jūsų atsakomybė. Jūs turite teisę pasirinkti kitką, jeigu šitai jums nepatinka.

Kaip išeiti iš trikampio, jeigu esate kontrolierius?

*Liaukitės kaltinti kitus dėl savo problemų ir aplinkybių. Niekas neprivalo atitikti jūsų supratimo apie tai, kas yra teisinga, o kas ne. Žmonės yra skirtingi, situacijos būna įvairios. Jeigu jums kažkas nepatinka, paprasčiausiai atsitraukite.

*Spręskite nesusipratimus taikiu keliu, be pykčio ir agresijos.

*Liaukitės aukštinti save, žemindami silpnesnius už save.

Kaip išeiti iš trikampio, jeigu esate gelbėtojas?

*Jeigu jūsų niekas neprašo pagalbos ar patarimo, tylėkite.

*Negalvokite, kad geriau už kitus žinote, kaip reikia gyventi, ir kad be jūsų rekomendacijų pasaulis sužlugs.

*Neduokite neapsvarstytų pažadų.

*Liaukitės laukti dėkingumo ir pagyrų. Juk jūs padedate, nes norite padėti, o ne dėl garbės ir atpildo?

*Prieš puldami kitiems „daryti gera“, nuoširdžiai paklauskite savęs, ar tai yra būtina ir ar jūsų kišimasis bus efektyvus.

*Liaukitės aukštinti save prieš tuos, kurie yra silpnesni už jus.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *