Vaikai egoistai

Kodėl iš mielų mažylių išauga egoistai? Daugeliu atvejų tėvai tiesiog rankomis skėsčioja. Ką padaryti – toks jau gimė. Bet ar tikrai taip yra, ar reikia su tuo kovoti?

Mieli tėvai, dėl to, kad jūsų vaikas užaugo egoistu, kalti visų pirma esate jūs patys. Egoizmo bruožai ima formuotis nuo pirmų gyvenimo dienų, kai tėvai stengiasi patenkinti kiekvieną mažylio norą ir kaprizą. Atsitinka taip, kad vaikas netgi nespėja išsakyti savo noro, o jį jau puolame pildyti, o ir vėliau negalime pasakyti „ne”. Ir kai vaikas susiduria su pačiu pirmuoju „ne” – jis jo nepripažįsta, pradeda reikalauti, nekreipdamas dėmesio į jokius argumentus.

Susipažindamas su aplinkinius pasauliu, vaikas stengiasi jame įsitvirtinti, būtent dėl to jo kalboje vis dažniau pasigirsta „Aš”. Tėvų uždavinys – padėti suprasti, kokią vietą jis užima pasaulyje. Suvokti, kad viskas, kas jį supa, neskirta jo poreikiams ir norams tenkinti. Daugelis tėvų tai užmiršta, išskirdami saviškį iš kitų vaikų, įteigdami savo vaikui, kad jis „ypatingas”, nors jokio pagrindo taip nėra. Šitaip susiformuoja nelabai sveika meilė sau pačiam. Vaikas ima reikalauti ypatingo dėmesio ir atsisako susitaikyti su faktu, kad dėmesio trokšta ir kiti, kad ir jis turi skirti dėmesį aplinkiniams.

Kita tėvų klaida – bandymas pernelyg stipriai kontroliuoti vaiko gyvenimą. Tėvai ne tik patys iškelia vaikui tikslus, bet ir patys juos pasiekia. Vaikui belieka visiškai pasyvus vaidmuo. Laikui bėgant, jam ne tik pradingsta noras kažką daryti, spręsti ar planuoti. Jam pradeda patikti, kad už jį viską padaro kiti.

Klaidinga manyti, kad jūsų pastebėti pirmieji egoizmo požymiai išnyks sulig amžiumi. Labai gaila, bet egoizmas, bėgant laikui, tiktai stiprėja. Dėl to kuo anksčiau atkreipsime į tai dėmesį, tuo lengviau bus ištaisyti situaciją.

Ko tam reikia?

  • Demonstruoti, kad namuose svarbiausi yra visgi tėvai, o ne vaikas;
  • Vaikas turi suprasti, kad jūsų sprendimai – tai rūpinimasis ne vien jų, bet ir visų kitų šeimos narių gerove;
  • Ginčytinuose klausimuose stenkitės surasti kompromisą;
  • Stenkitės ugdyti norą jums padėti, rodykite, kad jums reikia vaiko pagalbos. Ir ne visada toji pagalba turi būti atlyginta.

Palaipsniui tėvų globa turi silpnėti. Tai išmokys vaiką savarankiškumo. Nereikia atriboti jį nuo negatyvo, tiesiog įspėkite apie jo sprendimų pasekmes.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *