Vaikai ir namų augintiniai

Gyvūnai gyvena su žmonėmis nuo seniausių laikų. Apie tai iškalbingai byloja priešistoriniai piešiniai ant uolų. Gyvūnų įtaka vaikų psichikai bei elgesiui irgi seniai visiems žinoma. Dauguma mažylių myli žvėrelius ir svajoja turėti keturkojį draugą. Ir tai labai puiki proga išmokyti atžalą gerumo, rūpestingumo ir atsakomybės. Šis tekstas skirtas tėvams, kurie dvejoja, ar verta įsigyti namų augintinį. Panagrinėkime gyvūnų įtaką vaikų auklėjimui.

Augintiniai demonstruoja besalygišką meilę. Gyvūnai leidžia vaikui aiškiau suprasti, kas yra meilė, nereikalaujanti nieko mainais. Ypač tai svarbu vienturčiams, arba tiems, kurie nesutaria su broliais ir seserimis. Vaikai su augintiniais kalbasi, įsivaizduoja, jog šie jiems atsako, išklauso vaiko problemas be jokių priekaištų ar pasmerkimo. Tokiu būdu vaikas nelieka vienas, jis visada turi ištikimą draugą žaidimams. Mažasis labai greitai užmezga gilų ryšį su augintiniu, mokosi užjausti, rūpintis, mylėti.

Vaikas mokosi kontroliuoti pyktį ir baimę. Kad galėtų gyventi tarp žmonių, vaikas privalo išmokti kontroliuoti negatyvias emocijas, agresyvius impulsus. Kartais jam sunku susitvarkyti su jausmais ir jis gali nukreipti agresiją į kitus. Mažylis gali atrasti augintinyje draugą, kuriam galima papasakoti apie savo baimes ir pyktį. Bendravimas su gyvūnu pakelia vaiko savivertę. Uždariems, droviems, neryžtingiems vaikams katinas ar šuniukas neretai tampa tikru draugu: jiems patikimos paslaptys, jiems guodžiamasi, kartu su jais džiaugiamasi.

Augintiniai išmokys empatijos. Empatija – kai supranti, ką jaučia kitas žmogus, pergyveni dėl jo, prasiskverbi į jo subjektyvų pasaulį. Augintinių priežiūra, kurios jiems taip reikia, išmoko vaiką rūpintis ir užjausti. Vaikas mokosi suprasti augintinio poreikius. Išalko? Nori į lauką? Bijo triukšmo, lietaus, sniego? Nori švelnumo? Gyvūnai namuose daro mus ir vaikus geresniais, jautresniais. Nusikalsti linkę žmonės, kaip taisyklė, niekada nejaučia empatijos. Jos apskritai labai trūksta šiuolaikiniame pasaulyje.

Augintiniai moko atsakomybės. Keturkojų draugų turintys vaikai su džiaugsmu juos prižiūri. Ir tai padeda tapti atsakingais. Jau sulaukę trejų metukų, vaikai gali atlikti paprasčiausias užduotis: įpilti vandens, įberti pašaro. Šiek tiek vėliau jie pajėgūs išvalyti narvą ir išvesti augintinį į lauką. Įrodyta, kad vaikai, turintys augintinių priežiūros patirties, mažiau linkę į žiaurumą ir smurtą.

Vaikas greičiau išmoksta kalbėti. Tikriausiai teko matyti vaikų, kurie dar tik mokosi kalbėti, bet jau bando plepėti su gyvūnais. Stengdamiesi atkartoti augintinio kniaukimą, urzgimą, paukščio čiulbėjimą, vaikai greičiau pradeda kalbėti, be to, lengviau pradeda tarti sudėtingas raides. Tokiu būdu augintiniai suteikia ne tik socialinę ir emocinę pagalbą, bet ir padeda vystytis kalbai. Vien pats augintinio buvimas namuose suteikia vaikui verbalinį stimulą, padedantį praktikuoti pokalbius ir bendravimą su kitomis gyvomis būtybėmis.

Augintiniai gydo. Daugybė tyrimų byloja apie tai, kad su augintiniais bendraujantys vaikai sveikesni. Mokslas įrodė teigiamą gyvūnų įtaką žmogui. Jie padeda sumažinti kraujo spaudimą, pagreitina gijimą po ligos, mažina stresą ir nerimą. Esama specialių gydymo metodikų, susijusių su gyvūnais.

Jeigu šeimos taryboje nusprendėte įsigyti augintinį, turite suprasti, kad dauguma problemų užguls būtent jūsų pečius.

Prieš įsigydami gyvūną, patikrinkite vaiką ir visus šeimos narius, ar jie nealergiški, kad paskui netektų atsisveikinti su jau tapusiu šeimos nariu gyvūnėliu. Kaip derinsis vaiko ir augintinio charakteriai ir temperamentas? Aktyvūs vaikai džiaugsis šuniukais. Ramiems labiau tinka kačiukai, paukščiai, graužikai.

Nepamirškite išlaidų veterinarams, maistui, taip pat gyvūnų vedžiojimo bei vežiojimo taisyklių. Išsiaiškinkite, kas galės prižiūrėti augintinį jums atostogaujant.

Bendravimas su gyvūnais padeda vaikui užaugti smalsiais ir subtiliai jaučiančiais juos supantį pasaulį. Šis glaudus ryšys su gyva gamta išliks visam gyvenimui.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Atpirkimo ožio kasdienybė

Originalas Ožių būna įvairių: baltų, juodų, ilgais ir trumpesniais ragais, jaunų, senų, prižiūrėtų ir apleistų. Tiesa, dar būna Atpirkimo Ožių. Pastarieji „ganosi“ kone kiekvienoje organizacijoje. Toks ožys kasdien ateina anksčiau už visus, kasdien jaučiasi vargšas ir išnaudojamas, kasdien tipena į darbą drebėdamas, kad štai, kiti jį ims ir išnaudos. Be…

Spręskite problemas be konfliktų

Originalas Skyrybos visada reikalauja daug jėgų, kantrybės ir nervų. Jeigu iš pradžių buvote nusiteikę išsiskirti gražiuoju, dažnai šis nusiteikimas laikui bėgant išgaruoja. Erzina sutuoktinio nuotaikos ir elgesys, susierzinimas greitai perauga į priešiškumą ir pykčio priepuolius. Kaip to išvengti? Kaip išsiskirti taip, kad nereikėtų slapta “dalintis” daiktų ir viso užgyvento turto?…

Idealios profesijos intravertams

Originalas Jeigu kalbėjimas viešumoje jums reiškia stresą ir paniką, o susitikimai su klientais sukelia depresiją, nenusiminkite ir nebandykite pakeisti savo prigimties. Kitaip būsite nelaimingi visą gyvenimą. Verčiau jau pasirinkti veiklos sritį pagal savo temperamentą. Intravertams geriausiai tinka tokie darbai, kurie nesusiję su tiesioginiu bendravimu su žmonėmis, nesibaigiančiais telefonų skambučiais ir…

Kaip išmokyti vaiką teisingai reaguoti į savo klaidas

Originalas Seniai žinoma, kad nuo tėvų elgesio priklauso, ar vaikas bus sėkmingas ir sugebės nuolat siekti įvairių laimėjimų, ar ne. Tėvai, norintys skatinti vaiką vystytis, būna linkę nuolat girti savo mažylius. Deja, ne visi pagyrimai padeda vaikui stengtis. JAV psichologė Carol Dweck eksperimentais nustatė, kad vaikų niekada negalima girti už…

Vyrai moteriškėja dėl moterų

Originalas Ji – daug pasiekusi verslininkė. Jis augina vaikus, tvarko namus, ruošia valgyti ir dėl karjeros nesuka galvos. Ar tokia šeima gali būti laiminga? Psichoterapeutė Lina Vėželienė įsitikinusi – net ir pats garbingiausias postas moteriai laimės nesuteiks. Ji kankinsis nesuprasdama, kodėl būdama tokia protinga ir daug pasiekusi, turi gyventi su…