Vaikai ir tėvų kaltės jausmas

Nemažai tėvų šiandien laikosi vieno labai madingo principo – atseit galima išauklėti vaiką, nepadarius jam jokių psichologinių traumų. Mano požiūriu – tai iliuzija ir utopija.

Labai gerai, žinoma, nedaryti vaikui kokių nors didžiulių, rimtų psichologinių traumų, tačiau realybė yra tokia, kad jeigu mūsų vaikai kartais verkia, jeigu jiems kažko trūksta, jeigu negauna visko, ko jiems reikia – tai dar nereiškia, kad jiems formuojasi psichologinė trauma.

Taip, jie turės kažkokį deficitą, tačiau jis kartais provokuoja siekį, tai stimulas vystytis. Vaikui gali iškilto kažkokia problema, jis gali nusiminti, tačiau tai – mūsų gyvenimo dalis: jis nusiminė, jūs jį paguodėte, paaiškinote, nuraminote, gyvenam toliau. Amžinai kaltais besijaučiantys tėvai pradeda vengti bet kokių pergyvenimų – ir savų, ir vaikiškų, o tai veda į paties gyvenimo vengimą. Nes jeigu mes vengiame pergyvenimų, vadinasi, mes iš esmės nelabai ir gyvename.

O pergyvenimai – jie nebaisūs. Priešingai, jeigu jūsų vaikas nuo mažumės moka patirti pačius įvairiausius jausmus su jūsų pagalba, vadinasi jam lengviau seksis adaptuotis, jis jausis gyvesnis. Žodyje „pergyvenimas“ yra šaknis „gyv“ – gyventi, gyvenimas. Pergyventi – reiškia gyventi. Dėl to nereikia baimintis pergyvenimų. Blogiausiu atveju, jeigu jūsų vaikams susiformavo psichologinė trauma, tai tam ir dirba vaikų psichologai, vaiką visada galima nuvesti į konsultaciją. Jei psichologas kažką pastebės – jis pagelbės, pakoreguos ir t.t. Daugeliu atveju tai visiškai išsprendžiamos problemos.

Tačiau tėvai, kurie paniškai bijo padaryti vaikui traumą, neretai nustoja būti tėvais, jie praranda valdžią ir autoritetą. Ir būtent tai traumuoja vaiką, jis užauga be tėvų kontrolės, be autoriteto, jam susiformuoja visa eilė simptomų, pradedant hiperaktyvumu, baigiant elgsenos problemomis.

Dėl to patarimas galėtų būti toks – bijokite, jauskitės kalti, tačiau mokykitės su tuo susidoroti. Svarbu, kad kaltės ir baimės dėl vaikio jausmai neužvaldytų jūsų, kad jūs nepradėtumėte trukdyti vaikui gyventi.

ŠaltinisPOPULIARIOS TEMOS


NAUJAUSI STRAIPSNIAI