Žingsniai link pasitikėjimo savimi

Jei norite nugyventi geresnį gyvenimą už tą, kurį gyvenate, pirmiausiai teks įgyti pasitikėjimo savimi. Ir nesvarbu, kiek jums metų.

Žmonės labai skirtingi. Kai kurie iš jų pasitikėjimo savimi įgavo, matyt, dar kūdikystėje. Pasitikėjimas įprastas jiems kaip kitiems – kvėpavimas, ir jie visada priekyje, kai prasideda kažkas rimto. Jeigu prireiks, jie visada pasirengę vadovauti, susidaro įspūdis, kad tokiems žmonėms tai padaryti labai lengva, bent jau daro jie tai lengvai, kad net pavydu. O yra kitokių žmonių. Jie pasirengę visą gyvenimą praleisti antrame plane ir leisti gyvenimui tiesiog plaukti toliau, svarbiausia, kad niekas ų neužkabintų.

Bet ar tikrai pasirengę?

Tegu jūsų neapgauna jų regima pozicija – bent jau aštuoni iš dešimties šitų iš išvaizdos pilkų, su fonu susiliejančių žmonių svajoja kada nors tapti žmogumi iš pirmosios minėtos kategorijos. Tokiais, kuriais visi gali pasikliauti. Tais, kuriuos gerbia, kurie populiarūs.

Kodėl kai kuriems žmonėms pasitikėjimas savimi ateina lengvai ir paprastai, o kitiems kelia siaubą net paprasta būtinybė prasižioti ir kažką pasakyti? Štai čia ir slypi problemos esmė: žmonės kažkodėl galvoja, kad kiekvienas atviras, pasitikintis savimi žmogus įgijo pasitikėjimo savimi be jokių pastangų. Tačiau taip nėra. Kai kurie atrodantys kaip lyderiai iš prigimties kitados buvo kukliais žmonėmis, kurie kartą pagaliau nusprendė įgyti pasitikėjimo savimi. Tą patį galite padaryti jūs, apsiginklavę šiame tekste išvardintais žingsniais.

Savo knygoje „50 dalykų, kuriuos reikia žinoti, kad pagerintume gyvenimą“ aš jau aiškinau, kad pasitikėjimas – tai visų pirma tikėjimas, jog esate vertingas ir talentingas, kad esate pajėgus pasiekti bet kokį išsikeltą tikslą. Be to, pasitikėjimas savimi tiesiogiai susijęs su sugebėjimu pačiam save gerbti ir vertinti už visas tas teigiamas savybes, kurių, be jokios abejonės, turite. Patikėkite, kai pradėsite save vertinti, labai greitai pamatysite, kad pasitikėjimas savimi visą laiką buvo kažkur šalia.

Kas aš toks? Ar pakankamai aš geras? Ar kažką sugebu? Pasitikėjimo savimi pagrindai, kaip taisyklė, slypi vaikystėje. Jeigu nuo mažų dienų vaikai žino ir jaučia, kad juos myli ir vertina, jie neišvengiamai užaugs pasitikinčiais savimi. Och, kad taip visada ir būtų! Gaila, bet netgi itin mylinčios šeimos gali paleisti į pasaulį savęs nevertinančius vaikus – tam neretai pakanka viso labo to, kad iš jo tyčiotųsi bendramoksliai ar kad jų nemėgtų mokytojai.

Neseniai atlikti tyrimai byloja, kad mergaitės, kaip taisyklė, pradeda laikyti save mažiau gabiomis už berniukus, sulaukusios maždaug 6 metų – būtent tada, kai jas pradeda slėgti visuomenės stereotipai, tampantys jų asmenybės dalimi. Sunku net įsivaizduoti, kiek žalos tie stereotipai padarė žmonijai – iš pernelyg didelio skaičiaus žmonių jie vagia galimybę išmokti to, ko jie nori, troškimą dirbti darbus, su kuriais jie galėtų idealiai susidoroti, ir netgi meilę. Paprasčiau kalbant, jeigu norite gyventi geriau, jums pirmiausiai reikia pasitikėjimo savimi. Ir nesvarbu, kiek jums metų.

Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kurie padės jums tapti pasitikinčiais savimi – tokiais, kokiais norėjote būti.

Tiesiog paspauskite „Išsiųsti“

Ar pažįstamas tas jausmas, kai vien pagalvojus, jog jūsų darbą vertins kažkas „iš aukščiau“, kažkas „geresnis“ už jus, jūs tarsi susigūžiate? Kaip dažnai šis jausmas paskatino atsisakyti šanso pagerinti gyvenimą ar išvis niekam nerodyti savo darbų? Ar pasitaikydavo patekti į situacijas, kai tiek netikėjote, jog jūsų žodžiai patiks žmogui, kurį įsimylėjote, kad laiškas, kviečiantis jį į pasimatymą, taip ir liko neišsiųstas? Jeigu taip – liaukitės taip elgtis. Parašykite iš pirmo bandymo viską, ką norite pasakyti, patikrinkite teksto klaidas ir paprasčiausiai paspauskite „Išsiųsti“. Taip, pirmą (antrą, trečią) kartą tai padaryti nėra paprasta, tačiau tai vienintelis būdas sunaikinti abejones pačioje užuomazgoje.

Vietoje milžiniškų svarbių reikalų sąrašų susidarykite nedidelį sąrašą darbų kitai dienai

Galbūt nustebsite, bet neseniai atlikti sociologiniai tyrimai davė netikėtus rezultatus – paaiškėjo, kad įvairiausi „svarbių darbų, kuriuos reikia trūks plyš nudirbti“ sąrašai realybėje labai neigiamai veikia žmogaus produktyvumą. Vietoje to, kad taptų neįkyriais priminimais, jie pavirsta spaudimo šaltiniais. Kodėl? Įsivaizduokite, ką galima pajausti, žvelgiant per pietų pertrauką į gigantišką „svarbių reikalų“ sąrašą ir supratus, kad kol kas dar ne vienas punktas neišbrauktas? Į galvą ateina tik tokie žodžiai kaip „stresas“, „panika“ ir nerimas“.

Kelios iš eilės tokios nesėkmingos dienos gali priversti žmogų arba visai atsisakyti bet kokių sąrašų, arba atlikti numatytus darbus paskubomis, atsainiai. Nė vienas šių variantų neatneš naudos.

Viskas dėl to, kad žmonės sudarinėja neteisingus sąrašus. Kai surašote, ką reikia artimiausiu laiku padaryti bet kokia kaina, vien nuo žvilgsnio į šį kilometrinį sąrašą jaučiatės patekęs į spąstus. Vietoje to kiekvieną vakarą susirašykite kelis punktus, kuriuos išties svarbu atlikti iki kito vakaro. O ryte susikoncentruokite ties jais ir tik jais. Jokiu būdu netalpinkite į vieną sąrašą dviejų didelio masto projektų, vietoje to įrašykite vieną didelę užduotį ir porą smulkių. Jeigu darysite tai kiekvieną dieną, net apsidairyti nespėsite, kai visi projektai pajudės į priekį.

Nespręskite pernelyg griežtai

Į tai dažniausiai linkusios moterys, ypač per „kritines dienas“: jaučiasi „išpūstos“, išblukę plaukai, blyškus ar išpurtęs veidas… Būtent tokiomis dienomis apima savijauta, tartum prieš jas nusistatė visas pasaulis ir pasitikėjimas savimi smunka žemiau grindų. O viskas dėl to, kad mes kritiškai įvertinome save veidrodyje iš ryto ir nusprendėme, kad šiandien jaučiamės ir atrodome pasibjaurėtinai, vadinasi, diena nenusisekė.

Pasistenkite atsikratyti tokio jausmo save palepindamos – tiek, kiek leis laikas. Pastovėkite po dušu, pasikvėpinkite pačiais skaniausiais kvepalais, pasigaminkite ypatingai skanius pusryčius. Pastoviai kartokite sau: „Jaučiuosi puikiai, esu pailsėjusi ir viskam pasirengusi“. Tegu tai tampa jūsų mantra ne tik kritiškoms dienoms, bet ir kiekvieną, kai pasijaučiate ne per geriausiai. Patikėkite, ji tikrai padės pasijausti geriau.

Pakeiskite įvaizdį – visų pirma patys sau

Pasistenkite pažvelgti į save iš kitos pusės: susidarykite sąrašą, dėl ko sau nepatinkate ir pagalvokite, ką galėtumėte nuveikti. Jeigu nepatinka charakterio bruožai, nebandykite jų tučtuojau keisti, geriau nukreipkite juos kita kryptimi. Jeigu jaučiatės pernelyg agresyvūs, pamėginkite panaudoti agresiją saviugdai, pavyzdžiui, užsirašykite į sporto salę. Be to, tai išmokys išlaikyti ramybę, kai užplūsta pykčio banga. Jeigu jaučiate, kad esate pernelyg tiesmukas ar sarkastiškas per diskusijas, paverskite šitą „trūkumą“ privalumu: pradėkite oriai bendrauti su viršininku darbe ar apskritai pamėginkite įkurti savo verslą. Taip neišvengiamai išmoksite būti mandagesnis, tuo pat metu neprarasdamas savo tiesumo.

Jeigu kažkas nepatinka kūne, pakeisti požiūrį, žinoma, nėra lengva, tačiau nėra nieko neįmanomo. Jei norite sėkmės ilgalaikėje perspektyvoje – užsirašykite į sporto salę, kad įgautumėte formą. Tačiau ilgalaikė perspektyva reikalauja daug laiko. Jei norisi greito rezultato, pasistenkite pamilti savo kūną tokį, koks jis yra: suraskite žinomų ir nežinomų žmonių su tokiomis pačiomis problemomis, kuriems pavyko tapti sėkmingais, nežiūrint į visus trūkumus.

Išmokite kažką naujo

Mažai kas suteikia tiek daug pasitikėjimo savimi kaip naujos ir naudingos žinios. Be to, šiandien jų pasisemti žymiai paprasčiau nei kada nors anksčiau – yra internetas, kuriame pilna informacijos apie pačias įvairiausias sritis. Jūs būtinai susirasite, kas tinka ir įdomu būtent jums.

Apsimeskite iki to laiko, kol to jau nebereikės

Kad taptumėte labiau pasitikintis – būkite pasitikintis. Net jeigu šiuo momentu dar nejaučiate pasitikėjimo savimi, elkitės taip, tartum viskas būtų gerai. Jeigu bijote ar abejojate, paklauskite savęs: „Kaip šioje pasielgčiau, jei savimi pasitikėčiau?“ O paskui imkite ir padarykite tai.

Ar teikia jums tai džiaugsmą?

Pažvelkite į savo gyvenimą, į žmones aplinkui, į daiktus, kuriais save apsupote ir paklauskite savęs: ar tikrai jums visa tai patinka? Kaip jaučiatės po pokalbio su štai tuo žmogumi? Pilnas energijos? Puiku. Laimingas? Nuostabu. Išsunktas lyg citrina? O štai čia jau negerai. Susierzinęs? Dar blogiau. Jei po to, kai su kažkuo pakalbėjote, jaučiatės negerai, esate išsekęs ar prislėgtas, pasistenkite kaip galima greičiau pašalinti šį žmogų iš savo bendravimo rato – niekas neturi teisės versti jus šitaip jaustis. Niekas. Tas pats pasakytina apie jus supančius daiktus. Ką jie jums primena? Jei prisiminimai blogi, pasistenkite pakeisti interjerą ar atsikratyti dalies daiktų. Jeigu neturite pinigų baldams pakeisti, pakeiskite bent jau apmušalus – vien jau tai nuteiks pozityviau.

Kurių velnių?!

Na taip, jūs suklydote, patyrėte nesėkmę. Na ir kas? Paklauskite savęs: tai išties taip svarbu? Greičiausiai po savaitės jūs vienintelis vis dar prisiminsite tą klaidą ir dėl jos jaudinsitės. Taip kad pasakykite sau: „Kurių velnių?!“ ir palikite klaidą istorijai. Jūs bijote kažką daryti dėl to, kad baiminatės, jog nieko nesigaus, būsite ten ne savo vietoje ar iš jūsų ims juoktis? Jūs rimtai taip manote? O ką, jeigu ką tik sėkmingai atkalbėjote save nuo geriausio, kas tik galėjo įvykti jūsų gyvenime? Pasakykite sau „Kurių velnių?!“ ir padarykite tai.

Sustabdykite negatyvą

Jeigu nepasitikėjimas savimi trukdo gyventi, neleiskite jam to daryti. Sustabdykite jį tuojau pat! Aiškiai sau pasakykite, kad pakaks ir pasistenkite nukreipti dėmesį kur nors kitur – galbūt net į kažką visiškai kvailo. Tuo momentu, kai pradėsite galvoti apie save blogai, imkite švilpauti po nosimi tą kvailą dainelę, kurią neseniai girdėjote per radiją. Pagalvokite apie tai, kuo norėjote užsiimti ir greitai pamiršite visas blogas mintis.

Pagal


DAUGIAU ŠIA TEMA

Kai pasąmonė bando jums kažką pasakyti Pasąmonė užsikrauna sau visą sunkų ir juodą darbą, sąmonei palikdama praktiškai tik kontrolės iliuziją. Atvirai kalbant, už savo egzistavimą mes turėt...
Stebuklingas žodis – NE Žinau vieną trumpą ir be galo stebuklingą žodį. Jis išties stebuklingu būdu apibrėžia ribas tiems asmenimis, kurie moka juo naudotis, nebijo išgirsti ...
Žmonėse mus erzina tai, ką turime savyje patys Žmonėse mus erzina tie bruožai, kuriuos ir patys turime. Tiksliau, mes negalime tų bruožų pripažinti ir priimti. O bruožų, kurių patys neturime, kitam...
Geriantis vyras. Šiek tiek apie tarpusavio priklau... Moteris, kuri visą gyvenimą kankinasi su geriančiu vyru, paprastai nesusilaukia visuomenės pritarimo. Aplinkiniai primygtinai ragina mesti jį. Iš kito...
Mano teritorija – mano taisyklės Kaip dažnai tenka kęsti psichologinį smurtą? Kaip dažnai tenka šypsotis, kai su jumis grubiai elgiasi ir atsukti kitą skruostą smūgiui, kurio galima b...
Priežastys pasitraukti iš socialinių tinklų Socialiniai tinklai tvirtai įžengė į mūsų gyvenimą ir reikalauja labai rimto požiūrio į save. Kažką atleidžia iš darbo už įrašą Feisbuke, o kažko nepr...
Kodėl moterys mėgsta plepėti telefonu, o vyrai ... Telefonas seniai tapo mūsų gyvenimo dalimi ir smarkiai jį pakeitė. Dėl to labai dažnai paprasta ryšių priemonė tampa įrankiu, naudojamu santykiams aiš...
Kai mama priekaištauja, jog esu panašus į tėvą... Norėtųsi pakalbėti apie tokį nemalonų reiškinį, kai motina savo negatyvius jausmus, adresuotus vyrui, perkelia savo vaikui. Kai vaikas kaltinamas dėl ...
Kas dangstosi meilės kauke Originalas Prisirišimas bet kokiuose santykiuose – ir meilės, ir draugystės, ir gerų pažįstamų, ir giminių – pasireiškia sudėtingu būdu. Dažniausiai ...
Kaip pakeisti savo realybę Pakalbėkime konkrečiai ir suprantamai, ką gi mums daryti su savo protu. Kaip suvaldyti šį neramų, nuolat besiblaškantį, prijaukinti nesiduodantį organ...
Nesistenkite būti reikalingais Troškimas būti reikalinga ir baimė tapti nereikalinga - šie nerimastingi palydovai lydėjo mane gyvenimo kelyje, kol nepradėjau abejoti kelionės krypti...
Ilgi drabužiai Labai nesinori pradėti straipsnį kaltinimais moterims, kad jos pamiršo savi prigimtį, prarado moteriškumą ir t.t. Juolab, kad apie tai pakankamai daug...
Keli faktai apie psichologiją Psichologija - pakankamai sudėtingas mokslas, o psichologu gali tapti tik žmogus, kuris jaučia pašnekovą ar pacientą kaip pats save, juk psichika yra ...
Nejausk šito! Daug žmonių iki šiol laiko normaliu dalyku pasakyti kitiems, ką šie turėtų jausti. "Nebijok! Viskas bus gerai." arba: "Neapsikrauk smegenų, viskas pra...
Gyventi dabartimi Kai gyvenate dabartimi, suprantate, kas dabar su jumis vyksta, ką šiuo konkrečiu momentu darote, ką jaučiate ir galvojate. Suvokiate savo mintis ir nu...
Ko moko depresija? Kas pasakė, kad depresija - tai visiška psichikos katastrofa? Taip, nieko gero šioje būsenoje nėra: susikoncentruoji į negatyvą, prarandi susidomėjimą...
Atleidimo iliuzija Šiuo metu darbe dažnai susiduriu su žmonių įsitikinimu, jog sunkius jausmus dėl išsiskyrimo ar barnio su mylimuoju galima ir reikia užmiršti. Iš visų ...
Apie kontrolę, valdingas moteris ir ligas Tarkime, mano tėvų šeimoje buvo ištrintos visos ribos ir emocijos laisvai keliavo iš vieno šeimos nario į kitą - ir taip per visus ratu. Pasibaigia ši...
Visiems neįtiksi Gyvenimo kelyje visi žmonės susiduria su baisiu žvėrimi - kritika. Ir nieko su ja nepadarysi. Nutapei raudonų tonų paveikslą - sulėkė nemėgstantys rau...
Kai gyvenimą užvaldo baimė Prieš 10 metų įstrigau. Nemečiau universiteto tik iš baimės, kad paskui nesusirasiu normalaus darbo. Ekonomika man patiko, bet ji nebuvo mano pašaukim...
Nuomonės, kurios mus turi Tokia jau žmonių prigimtis, tokia jau mūsų visuomenė, kad pastoviai patenkame į situacijas, kai aplinkinių nuomonė gali sutrukdyti elgtis, kaip norisi...
Kaip teisingai tarkuoti save per išeigines Jūsų dėmesiui - vienintelė bent jau kol kas instrukcija, kaip neduoti sau ramybės per išeigines. Kaip ilsėtis dvi dienas ir nepailsėti. Pabudai... O ...
Chronofagai – žmonės, kurie maitinasi mūsų l... "...ponia Milda sako, kad ponas Tadas jai pasakė, jog reikia paskelbti įsakymą, o aš sakau, negalima skelbti tokio įsakymo visam personalui, reikia iš...
Savikritika – tai ne savęs kaltinimas Aptariant savęs kaltinimo temą, kartą man gavosi toks pokalbis: -Tai ką, apskritai savikritikos atsisakyti? Aš gi tada velniai žino kuo pavirsiu! O k...
Pats destruktyviausias ginklas Konfliktas gali kilti dėl daugybės priežasčių - nepasiteisinusių lūkesčių, susikaupusio nuovargio, pačių įvairiausių buitinių ir nelabai problemų. O š...