Efektyvūs būdai konfliktui užbaigti

Konfliktai tyko mūsų iš už kiekvieno kampo: namuose, darbe, transporte, netgi parke ant suoliuko.

Kaip ir bet kuris kitas gaisras, konfliktas gali įsiplieksti per sekundę. O jam užgesinti gali prireikti kur kas daugiau laiko.

Ir jeigu nežinote, kaip teisingai užbaigti konfliktą, šis tekstas jums. Kelios paprastos taisyklės.

Kas yra konfliktai ir iš kur jie atsiranda?

Konfliktas – tai socialinis reiškinys, vykstantis tarp dviejų priešiškai nusiteikusių pusių. Priklausomai nuo pasirinktos elgesio strategijos, konfliktas gali nuslopti arba dar labiau įsiliepsnoti. Ir kad jūsų atveju neįvyktų sprogimas, turite pasirinkti teisingą elgesio taktiką.

Norint pasitraukti iš konflikto, galima naudoti tokias taktikas:

  • Prievarta
  • Kompromisas
  • Amortizacija
  • Išsiskyrimas
  • Kova
  • Nestojimas į konfliktą

Dabar panagrinėkime kiekvieną būdą detaliau.

Prievarta – ne pats geriausias būdas pasitraukti iš konflikto

Šiuo atveju galima pasakyti viena – nugali stipresnis. Silpnesnė pusė paklūsta jo valiai.

Tokio konflikto sprendimo būdo pavyzdžių galime kasdien prisižiūrėti darbe, kai viršininkas grasina baudomis, papeikimais ir kitomis panašiomis priemonėmis.

Savaime aišku, šiuo atveju prievarta tik pagilina konfliktą, pralaimėjęs pradeda ieškoti būdų atkeršyti, pasipriešinti arba maištauja.

Tuo tarpu prievarta namuose gali baigtis tuo, kad vyrai pasuks “kairėn”, vaikai pabėgs iš namų, o tas, kuris nugalėjo, negalės pasidžiaugti pergale pilnu mastu.

Globaliniu gi mastu tokia prievarta veda į masinius neramumus ar netgi karus tarp valstybių.

Dėl to turėkite galvoje – prievarta gimdo tik prievartą. Jums to reikia?

Pateiksiu pavyzdį, kaip veikia prievarta.

Kai buvau studentė ir papildomai dirbau viešbutyje, prireikė laisvos dienos, kad apsilankyčiau mėgstamos grupės koncerte. Jis vyko kaip tik per mano pamainą. Be jokių “užpakalinių” minčių nusipirkau bilietą (kainavo krūvą pinigų) ir paprašiau vadovybės laisvadienio. Laisvos dienos man nedavė – ėmė bręsti konfliktas. Išbandžiau įvairius variantus, tačiau vadovas pareiškė, kad jis čia vadas ir viskas bus taip, kaip jis pasakė. O jeigu neateisiu į darbą – išmes.

Manote, konfliktas baigėsi? Anaiptol.

Mąsčiau maždaug taip: “Nenori duoti man vieno laisvadienio, nedirbsiu 2 savaites”. Ir “susirgusi”, nėjau į darbą dvi savaites.

Nenaudokite šios technikos, jeigu nenorite įklimpti iki ausų į konfliktą.

Kompromisas

Šis konflikto sprendimo variantas man atrodo optimaliausias ir veiksmingiausias. Šiuo atveju abu konflikto dalyviai ištiesia vienas kitam ranką ir ieško tarpinio sprendimo varianto. Tokia situacija leidžia jiems bent jau kažką gauti iš susidūrimo. Juk priešingu atveju negaus nieko.

Pavyzdžiui, jei mano situacijoje vadovas paleistų mane į koncertą, o mainais pareikalautų atidirbti papildomą pamainą. Abi šalys susieis kažkur per vidurį ir liks pliuse.

Kompromisai geri tuo, kad moko abi puses sąveikauti ir ieškoti galimų sprendimų susiklosčiusioje situacijoje.

Amortizacija

Šis būdas padės sąveikaujant su nepažįstamais žmonėmis.

Įsivaizduokite situaciją: važiuojate transporte, sėdite įstaigoje, stovite eilėje ir staiga prie jūsų prieina chamas ir sako kažką panašaus į “Ko čia išsidrėbei?” arba “Koks nepakenčiamas šiais laikais jaunimas, pagyvenusiam žmogui vietos negali užleisti”.

Tokiose situacijoje žmonės dažniausiai atsako grubumu į grubumą arba nutyli ir paskui išsilieja ant žmonos, vyro, vaiko.

Kad situacija išsispręstų taikiai, reikia amortizuoti oponento elgesį. Į frazę “Ko išsidrėbei?” galima ramiai atsakyti: “Na, taip, išsidrėbiau, o ką?” Patikėkite, tokios frazės tuojau pat įvaro konfliktuojantį į aklavietę ir jis sutrinka. Panašaus pobūdžio atsakymai gali iškart baigti ginčą ir išsaugoti jūsų dvasinę pusiausvyrą.

Išsiskyrimas

Kartais konfliktas gali būti toks stiprus, kad geriausia išeitis – tiesiog išsiskirti. Būtent dėl to sutuoktiniai skiriasi, vaikai bėga nuo tironų tėvų, o geriausi draugai nustoja būti geriausiais.

Sudėtingų santykių su kolegomis atveju kartais paprasčiau išeiti, negu toliau mėginti kažką daryti.

Išsiskyrimas – pati paskutinė ir liūdniausia konflikto stadija. Jeigu žmonės išsiskiria, reiškia, išbandė visus įmanomus variantus.

Tačiau neverta liūdėti, juk santykių nutraukimas su vienais žmonėmis reiškia potencialius santykius su naujais.

Kažkas turi nugalėti

Šis variantas tinka lošėjams, tiems žmonėms, kuriems nuosavi interesai aukščiau už kitų žmonių interesus. Kovos atveju neretai naudojami nesąžiningi metodai, nesilaikoma taisyklių ir pan.

Būtent apie kovą eina kalba, tarkime, grožio konkursuose, sporto varžybose ar tiesiog santykiuose tarp kolegų, kurie grumiasi dėl teisės užimti direktoriaus kėdę.

Bet kokiu atveju, kol kažkas vienas nenugalėjo, įtempta situacija nepasibaigs.

Norite greitai baigti konfliktą? Nesivelkite į jį

Kaip panaudoti šį būdą? Tuojau parodysiu.

Situacijose, kai:

  • Jums užmynė ant kojos autobuse
  • Kažkieno vaikas jums įspyrė
  • Eilėje tiesiai prieš jus įsiterpė įžūli bobutė…

…mes visada elgiamės vienodai.

Kaip būtent?

Mes pradedame garsiai rėkti, smerkti, išsakome tai bobutei viską, ką apie ją galvojame ir t.t.

Tačiau sutikite – visu tuo mes tik pakurstome konfliktą.

Vietoje to, kad staiga įsipliekstume, galime giliai įkvėpti, kad pašalintume staigų stresą ir išsakyti įžeidėjui pretenzijas švelnesne forma, pavyzdžiui “Gerbiamasis, o jūs nejaučiate, kad atsistojote man ant kojos?” Sutikite, jeigu jums kažkas pasakys kažką panašaus, jūs tiesiog nežinotumėte kaip atsiprašinėti.

Pabaigai norėčiau jums palinkėti baigti konfliktus tik su abipuse nauda, o taip pat su minimaliais nervų nuostoliais.

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *