Gyvenimas yra neteisingas?

Originalas

Juk nekalti žmonės siunčiami į kalėjimą, teroristai puola nekaltus piliečius, faktai apie nuodingas medžiagas maiste yra nuslepiami ir dar milijonas dalykų, kurie lyg ir įrodo, kad gyvenimas yra nesąžiningas, neteisingas ir žiaurus. O gal mes tik skundžiamės?

Pateiktuose pavyzdžiuose žodis „nesąžiningas“ yra žodžio „neteisingas“ sinonimu. Neteisybės atvejais visada yra įrodymų, kurie patvirtina neteisingą elgesį. Deja, labai dažnai tie, kurie skundžiasi, jog pasaulyje daug neteisybės, iš tiesų kalba apie savo jausmus. Taip yra todėl, kad trys ketvirtadaliai to, ką matome, yra už mūsų akių. Kitaip pasakius, tai yra mūsų mintyse.

Vietoj to, kad matytume pasaulį tokį, koks jis yra, mes jį matome tokį, kokiu norime ji matyti. Pavyzdžiui, Tomo vadovas paaukština kitą asmenį skyriuje. Kodėl jis nepaaukštino Tomo? „Tai taip nesąžininga“, – skundžiasi Tomas.

Jo skundimasis skamba tarsi jis ieškotų tiesos, argi ne taip? Kaip žmogus, kuris ieško nepelnytų privilegijų, atlygio ar pripažinimo, gali būti susidomėjęs teisingumu? Tokį asmenį yra apibūdinęs Samuelis Butleris: „Teisybė yra tai, kas man leidžia daryti tai, ką noriu. Neteisybė – tai, kas man neleidžia to daryti“.

Labai dažnai toks verkimas apie pasaulyje esančią neteisybę tėra skundimasis, jog gyvenimas nesiklosto taip, kaip jie to norėtų. Jie dar nesuaugo. Jų neteisybės suvokimas yra neracionalus ir remiasi vaikiškais reikalavimais ir nerealiais lūkesčiais. Jie nori grįžti į laikus, kai jie buvo kūdikiais, kadangi tada jiems užtekdavo paverkti (pasiskųsti) ir kažkas ateidavo ir išpildydavo jų norus.

Jeigu pagauname save galvojant apie pasaulio neteisybę, laikas keisti savo pažiūras. Kodėl? Nes toks požiūris yra labai neproduktyvus. Jis žlugdo mus. Skundimasis dėl to, ko neturiu, neleidžia pasiekti, ko noriu.

Antra, toks pesimistinis požiūris į pasaulį yra klaidingas ir gadina santykius. Jeigu aš piktinuosi ir pavydžiu kitų sėkmės, aš negalėsiu su jais palaikyti artimų santykių. Tai dar labiau atitolins mane nuo sėkmės.

Taigi, kaip išvengti pasinėrimo į susierzinimo, nevilties ir pavydo liūną? Kaip atsisakyti beviltiškų vaikiškų reikalavimų?

1. Pabuskite. Trinktelėkite sau per galvą ir ištarkite: „Pabusk! Gyvenimas nėra man skolingas.

Jeigu aš nepatenkintas esama situacija, turiu prisiimti atsakomybę ir pradėti kurti gyvenimą, kurį noriu gyventi“. Vietoj to, kad ieškotumėte kažko, ką apkaltinti dėl savo nelaimės, ieškokite sprendimų.

Paklauskite savęs „Ką darau blogai? Kokios mano galimybės? Kaip galiu gauti naudos iš to, ko ieškau?“ Skundimasis tėra akligatvis. Apsisukite ir kelio ieškokite rasdami sprendimus, kurdami planus ir imdamiesi atitinkamų veiksmų.

2. Dirbkite su kitais, o ne prieš kitus.

Jeigu darbe turite tikslų ir norų – bendraukite, derėkitės ir prašykite to, ko Jums reikia tikslui pasiekti. Kalbėkite apie tai, ko norite, o ne apie tai, kas yra „teisinga“. Nepamirškite, kad „teisingumas“ yra subjektyvus, todėl pasistenkite atsižvelgti ir į kitų žmonių požiūrį. Atminkite, kad tie, su kuriais dirbate, taip pat turi siekių, norų ir teisių. Būkite pasiruošę bendradarbiauti ir ieškoti kompromisų.

Nereikalaukite to, ko norite – užsidirbkite tai. Ieškokite ne pralaimėjimas-laimėjimas situacijų, o visada ieškokite laimėjimas-laimėjimas galimybių. Padėkite kitiems pasiekti tai, ko jie nori. Tai yra atsakomybės prisiėmimas ir buvimas komandos nariu. Jeigu padėsite kitiems, jie padės jums.

3. Galvokite galva, o ne jausmais. Tie kam sekasi, visada viską apgalvoja.

Mes kuriame planus ir strategijas smegenimis, o ne jausmais. Jeigu atsiranda neigiamų jausmų, kovokite su jais. Tik todėl, kad bosas mane apšaukė, aš neturiu nuspręsti, jog jis ant manęs pyksta. Juk daugelis dalykų gali jam sugadinti nuotaiką. Neigiami jausmai ir mintys gali priversti mane padaryti klaidingų išvadų ir priversti be reikalo jaudintis.

Neigiamos pykčio ar baimės emocijos sustabdys progresą, o teigiamos – padės pasiekti pergalę. Pavyzdžiui, gailestingas žmogus, apšauktas vadovo, paklaus „Kas negerai, pone? Gal galiu kažkuo padėti?“ Taip galima neigiamą situaciją paversti teigiamais išgyvenimais.

4. Skaičiuokite sėkmes, o ne nusivylimus.

Kaip galiu pasinaudoti pasitaikančiomis galimybėmis, jeigu jų nepastebiu ar nesuprantu? Dejuojantys ir besiskundžiantys mato tiktai to, ko trūksta. Trūksta galimybių, trūksta „teisybės“, trūksta bendradarbiavimo. Jie niekada neišaugo iš vaikiško „teisybės“ supratimo.

Tokie žmonės vis dar atsimena, kaip mama vaikams padalindavo sausainius. Visi gaudavo po lygiai. Čia tai teisybė! Todėl jie tikisi, kad ir vadovas tolygiai paskirstys atlyginimus, neatsižvelgdamas į nuopelnus. Kai tik jie pradės skaičiuoti pasisekimus, jie pradės progresuoti.

5. Pasirinkite pirmenybes, o ne reikalavimus. Tie, kurie gyvenime nesubręsta ir reikalauja pasaulio išpildyti kiekvieną norą, labai dažnai bus priversti nusivilti ir susierzinti. Tiktai tie, kurie supranta, kad dalykai ne visada vyks taip, kaip norisi, bus ramūs ir laimingi.

Jie supranta, kad prasidės audros, siaus liepsnos ir bus tragedijų. Jie stengiasi išvengti katastrofos. Nežiūrint to, jeigu ji neišvengiama, jie susitaikys su ja, įveiks ją ir dėl to taps stipresniais.

Dalai Lamos patarimai:

  • Kai pralaimite, nepamirškite iš to pasimokyti.
  • Neleiskite mažam nesutarimui sugriauti draugystės.
  • Vertinkite sėkmę tuo, ką paaukojate tam, kad pasiektumėte, ko norite.
  • Kai tik supratote, jog suklydote, nedelsiant imkitės veiksmų klaidai ištaisyti.
  • Atminkite, kad didelė meilė ir dideli pasiekimai neatsiejami nuo didelės rizikos.
  • Atminkite, kad kartais negauti, ko norisi, yra didelė laimė. (Nes kartais gavus tai, ko labai troškai, paaiškėja esant ne tai, ko iš pradžių tikėjaisi)
  • Vadovaukitės trijų P taisykle: Pagarba sau, Pagarba kitiems, Prisiimk atsakomybę už savo veiksmus.
  • Gyvenk gerą, garbingą gyvenimą. Tada senatvėje galėsi jį prisiminti ir dar kartą juo pasimėgauti.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *