Įprotis gyventi iš įpročio

Niekas nesiginčija, kad gyvenimo patirtis yra naudingas dalykas. Tik ar visada? Ar kartais ji neužgula mūsų sunkia našta ir neleidžia mėgautis dabartimi, suvaržo polėkius, svajones, o ir priverstinai mus sendina?

Lauk gyvenimo patirtį

Daugelis moterų vengia kalbėti apie savo amžių, bet visai pamiršta, kad mus sendina ne nugyventų metų kiekis, o įgyta patirtis. Taip jau yra, kad žmogus gyvena tarsi pagal tam tikrą gamtos jam primestą programą – jis keliauja iš vaikystės į jaunystę, iš jaunystės į brandą ir senatvę. Šioje programoje, deja, numatyta, kada mūsų veide įsirėžia pirmosios raukšlės, o kūnas praranda lankstumą ir prasideda įvairūs negalavimai.

Stebėdami tėvų ir senelių gyvenimą bei patirtį patikime, kad tai neišvengiama, ir kitaip būti negali. Net stengiamės tuo įtikinti savo organizmą. Ir kažkaip pamirštame, kad yra moterų, kurios sėkmingai pakeitė tą programą ir sulaukusios tiek trisdešimt, tiek penkiasdešimt metų atrodo grakščios bei patrauklios.

Vadinasi, tai įmanoma. Tai kaip save „perprogramuoti”? Kad pakeistume įsitikinimą, „kuo vyresnė, tuo senesnė”, pirmiausia reikėtų patikėti, jog šis teiginys nėra neginčytina konstanta, o tiesiog populiari, bet nebūtinai teisinga visuomenės nuostata.

Jei pasinaudotume kosmetikos laimėjimais ir mokslo žiniomis, jei streso poveikį švelnintume dvasinėmis pratybomis, jei bandytume atsiriboti nuo neigiamos patirties ir minčių, jei labiau siektume meilės ir ją skleistume, tai tikėtina, kad daug kas pavyktų. Juk žmogaus organizme iš tiesų slypi milžiniški sveikatos, jaunystės ir ilgaamžiškumo ištekliai.

Tereikia pradėti – kūnas pats paklus. Juk jam patinka būti sveikam ir jaunam. Net Biblijoje pasakyta, kad Dievas žmogui suteikė 120 metų gyvenimo. Taigi amžiaus pusiaukelė turėtų būti apie šešiasdešimtuosius, o ne trisdešimtuosius ar keturiasdešimtuosius gyvenimo metus.

Kas gali sukliudyti tokiai nuostabiai perspektyvai? Ogi paprastas žmogaus tingulys. Ir įprotis gyventi iš įpročio.

Nuo ko pradėti?

Padalykite popieriaus lapą į tris skiltis. Pirmoje užrašykite: „neguodžiantys mano amžiaus požymiai, kuriais daugiau nesivadovausiu”, kitoje – „kas man pasakė, kas ir kaip turi būti iš tiesų”, o trečioje -„ką aš darau, kad pakeisčiau padėtį”. Ten įrašykite pirmąsias jums šovusias mintis. Tada perskaitykite ir nukirpę pirmąsias dvi skiltis išmeskite jas lauk. Bandykite įgyvendinti tai, ką nurodėte trečiojoje.

Bėgimas nuo savęs

Kartais pavydu stebėti augintinius – jie sėkmingai gyvena, vadovaudamiesi savo norais. Nori – susirango šeimininkui ant kelių, pasislepia pavėsyje ar nežinia kur dingsta. Mat jų instinktai neužslopinti vidinės cenzūros, vadinamos proto balsu (taip nesielgsiu, nes mane šeimininkas maitina), arba visuomenės nuomonės (geros katės taip nesielgia); gyvūnų neveikia reklama (nė viena katė, kuriai daugiau nei 10 metų, negali gyventi be šių papildų).

Todėl mažieji mūsų draugai išlieka savimi ir geba mėgautis gyvenimu. O mes? Per išeigines norisi iki valiai voliotis lovoje, bet važiuojame į nuobodų gimtadienį; kolegai norime išrėžti, kaip jis mus nuvylė, tačiau tylomis praryjame nuoskaudą; norėtųsi tapti sodininku, bet stojame į prestižinę specialybę… Mes nuolat save sulaikome ir ribojame, kol galutinai išsenkame. Juk kai darome tai, kas mums nemiela, dingsta džiaugsmas, mažėja pasitenkinimas.

Tad kodėl taip elgiamės? Ogi dėl to, kad esame priklausomi nuo kitų nuomonės. Mums atrodo, kad jei nesielgsime kaip visi, tapsime pajuokos objektais. Tačiau daugelį bereikalingų apribojimų susigalvojame patys ir taip save įkaliname stereotipų nelaisvėje.

O juk pravartu bent kartais užsiimti širdžiai mielais dalykais – tuo, kas teikia mums džiaugsmą. Nuo ko pradėti?

Užsirašykite, ką norėtumėte nuveikti, bet dėl įvairių priežasčių to nedarote. Bandykite įgyvendinti savo svajones, skirkite tam bent valandą per dieną, pusdienį per savaitę. Kaip jaučiatės po mėnesio? Nustebsite, kad net per tokį trumpą laiką metų našta kiek palengvėjo, atsirado daugybė sumanymų ir idėjų.

Viskas jau buvo…

Sukaupta gyvenimo išmintis laikui bėgant tampa nuovargiu ir net nusivylimais: „Seniai žinau, jog šie vakarėliai nuobodūs, žinau, kad keičiantis orams man ima skaudėti sąnarius…” Mums atrodo, kad beveik viskas jau patirta, o didžiosios svajonės taip ir liks nepasiektos. Tai kam veltui gaišti laiką? Iš tikrųjų tai tik reiškia, kad bėgant metams žmogus praranda gebėjimą stebėtis, o kartu ir nuoširdumą, smalsumą. Apmaudu, bet žmogus tai daro pats. Vėliau skundžiasi, kad viskas nusibodo, nuobodu, nebeįdomu… Kaip išsivaduoti iš šios prislėgtos būsenos? Nuo ko pradėti?

Įsivaizduokite, kad vienu metu gaminate valgį, diskutuojate su vyru ir svarstote, kuo apsirengti einant į vakarėlį… Vargu ar pavyks ką nors sėkmingai nuveikti, nes tuo metu neišgyvenate nė vieno momento, o tarsi peršokate jį. Bandykite sustoti ir įsijausti tik į vieną kurią veiklą. Pajuskite malonumą būti, bet neveikti, pažvelkite į daiktus į reiškinius taip, tarsi juos matytumėte pirmą kartą. Pažaiskite su vaiku, nieko neveikdami pasimėgaukite vakaro vėsa, o mintis apie rytdienos darbus palikite rytojui… Bandykite nekreipti dėmesio į smulkmenas ir gyventi ne praeitimi ar ateitimi, o šiandiena.

Iššvaistyta energija

Kuo žmogus vyresnis, tuo jis turi daugiau prisiminimų. Deja, ne visi šviesūs ir gražūs. Todėl kai kavinėje ar parke užkalbina nepažįstamasis, neretai lakoniškai baigiame pokalbį, nes iš atminties išnyra panašiai prasidėjęs, bet nesėkmingas meilės romanas. Taip skaudi praeitis verčia mus daryti abejotinas išvadas, paženklina dabartį nesėkmės nuojauta. Tačiau mintys apie praeities nuoskaudas ir ateities baimė tik išsunkia energiją, ir žmogus jaučiasi nuo visko pavargęs.

Geriau nesileisti į nemalonius prisiminimus – tai jie užgesina žiežirbas akyse ir verčia mus vaikščioti susigūžus. Juk beveik visi kažkada yra pasielgę kvailai, ką nors praradę. Tačiau tai jau praeitis, kuri gal todėl ir egzistuoja, kad mus išmokytų džiaugtis šia diena. Nuo ko pradėti?

Neleiskite neigiamai patirčiai reguliuoti savo gyvenimo – kaip elgtis, kuo užsiimti ir kaip jaustis. Neleiskite, kad ji jus valdytų ir sendintų. Juk ji negali varžyti jūsų laisvės, laimės, gyvenimo.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *