Išdavystė. Kaip į ją reaguoja vyrai ir moterys?

Išdavystė paveikia kiekvieną žmogų skirtingai. Psichologiniu požiūriu vyrai ir moterys yra labai panašūs. Norvegijos gamtos ir technikos mokslų universiteto psichologijos profesorius Monsas Bendixenas su Edwardu Ottisonu Kenyeriu ir Davidu Bassu atliko tyrimą apie neištikimybę partneriui, kuriame dalyvavo daugiau nei 1000 žmonių.

Nors psichologai tikėjosi, kad vyrai ir moterys atsakys į klausimus apie neištikimybę skirtingai, niekas nemanė, kad atsakymai taip skirsis. Yra du neištikimybės tipai: seksualinis (tik lytiniai santykiai ir jokio prisirišimo) ir emocinis, kai prisirišimas ir susidomėjimas meilužiu yra didesnis nei pačiu partneriu.

Buvo tiriama abiejų tipų vyrų ir moterų reakcija į neištikimybę. Paaiškėjo, kad vyrų pavydas yra emocinė reakcija, kuri tiksliai siejasi su seksualine neištikimybe. Kultūrinis ir sociologinis požiūriai teigia, kad pavydas kyla dėl skirtingų lyčių vaidmenų visuomenėje.

Evoliucinio požiūrio šalininkai tvirtina, kad daugumai kartų teko susidurti su įvairiomis problemomis, susijusiomis su reprodukcija ir išdavyste. Pavyzdžiui, vyras turėjo būti tikras, kad moteris pagimdė būtent jo vaiką, kad vėliau galėtų investuoti į jo auklėjimą. Dėl pavydo vyrai atidžiau stebi savo išrinktąją.

Moterys elgiasi visiškai kitaip. Mama visada žino, kad rankose yra jos kūdikis, bet ji turi įsitikinti, kad vaiko tėvas gali suteikti jam maisto, apsaugą ir kitų privalumų. Dėl šios priežasties moteriai blogiau ne tada, kai vyras mylisi su kita moterimi, o tada, kai jis praleidžia su ja laiką ir skiria jai savo finansus. Būtent dėl to evoliucinės psichologijos požiūriu moterys yra jautresnės ne seksualinei neištikimybei, o emocinei.

Monsas Bendixsonas teigia, kad kultūrinis ir sociologinis požiūriai įtikina mus, kad žmonija išmoko pavydėti dėl kultūrinių ir socialinių procesų. Manoma, kad tokia reakcija į neištikimybę yra žmogaus smegenų vystymosi rezultatas.

Tyrime dalyviams buvo pateiktas vienas iš keturių klausimynų apie pavydą. Pusė dalyvių turėjo atsakyti, kuri išdavystė – emocinė ar seksualinė – verčia juos labiau nusivilti. Antroji dalyvių grupė turėjo įvertinti jų pavydo stiprumą skalėje nuo 1 (visai nepavydus) iki 7 (labai pavydus).

Kaip ir dviejuose ankstesniuose tyrimuose, taip ir šitame tyrėjai pastebėjo akivaizdų vyrų ir moterų reakcijos į seksualinę ar emocinę išdavystę skirtumą. Vyrai labiau paveikti seksualinės neištikimybės, moterys – emocinės .

Kokia išdavystė labiau įskaudintų jus – emocinė ar seksualinė? Ar manote, kad verta ją atleisti ir suteikti partneriui antrą šansą?

OriginalasNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.