Ką reikia žinoti apie perdėto draugiškumo pavojų

Kaip dažnai praleidžiate nepažįstamus žmones į priekį, kai stovite eilėje? Einate su drauge į restoraną, kuris jums ne pagal kišenę? Praleidžiate švenčių dienas su giminėmis, o ne su mylimu žmogumi? Būti geram visiems neįmanoma, be to, vis tiek kas nors liks nepatenkintas. Psichologė Kristin Wong atskleidė, kaip perdėtas draugiškumas ir stengimasis visiems įtikti trukdo siekti savų tikslų, todėl būtina keisti elgseną.

„Praėjo pusvalandis, kaip aš sėdėjau automobilyje, laukdama amžinai vėluojančios draugės, – pasakoja K. Wong. – Aš laukiau, kad padėčiau jai persikraustyti į kitą butą. Pagaliau ji atsiuntė žinutę „Atleisk, tuoj būsiu“, o aš atsakiau „Jokių problemų. Palauksiu. Gali neskubėti“. Aš pasijutau bjauri pati sau. Kokia skysta esu!“

Draugiškumas ar pataikavimas?

Būti maloniam – gera savybė. Žodis „malonus“ charakterizuoja žmogų, sugebantį jausti empatiją, siekiantį socialinės harmonijos. Tačiau kartais jis virsta pataikavimu.

„Mano draugiškumas – empatijos ir kitų žmonių supratimo pasekmė. Mes gerai elgiamės su kitais, nes norime, kad ir kiti su mumis taip pat elgtųsi. Aš noriu patikti kitiems, kad kiti žinotų, jog esu geras žmogus. Tai yra narcizo bruožas. Aš noriu patikti net tiems žmonėms, kuriems esu abejinga ir kurie nepatinka man“, – aiškina psichologė.

Pernelyg draugiški žmonės būna labai bjaurūs. Mes sutinkame daryti darbus, kuriems neturime laiko. Susitaikome su tuo, kad jaučiamės įžeisti. Pritariame kitų nuomonei, su kuria nesutinkame, tik todėl, kad tikimės būti mylimi ir pripažinti.

Mes nežinome, ko norime patys, nes teikiame per didelę reikšmę kitų troškimams.

Psichologė Susan Newman savo „Knygoje apie Ne“ paaiškino: „Mes gyvename iliuzija, kad padėdami kitiems, tampame geresni. Iš tikrųjų viskas atvirkščiai. Mes įvarome save į stresinę situaciją, nervinamės, kiti mus laiko bestuburiais prasčiokais.“

Mes taip įprantame pataikauti kitiems, kad pamirštame, kas patinka mums.

Per didelio gerumo pavojus

Keista, bet daugumą žmonių erzina, kai kiti stengiasi jiems įtikti. Tai patvirtino 2010 metais atlikti moksliniai tyrimai, kurie buvo aprašyti žurnale „The Journal of Personality and Social Psychology“. Per eksperimentus paaiškėjo, kad žmonėms vienodai nepatinka ir egoizmas, ir akivaizdus pataikavimas.

Kitas tyrimas, kurį 2011 metais atliko JAV mokslininkai iš Notre Dame universiteto, parodė, kad pataikaujantys vyrai uždirba 18 proc. mažiau už žmones su tvirtesniais charakteriais, o tokios moterys gauna tik 5 proc. mažesnius atlyginimus, nes malonus būdas laikomas tarsi privalomu moteriai.

Prieštaraujantys, užsispyrę, nepatogūs žmonės reikalingi kiekvienam darbo kolektyvui, kad būtų galima ieškoti nestandartinių sprendimų.

Dar vienas mokslininkų tyrimas atskleidė, kad per daug draugiški ir malonūs žmonės smerkia bei kritikuoja kitus kur kas dažniau ir griežčiau už nedraugiškuosius. Mokslininkai tai pavadino Polianos efektu.

Per didelis pataikavimas ir prisitaikėliškumas nulemia grupinę mąstyseną, kai individualios savybės aukojamos kolektyvui. Keli tokie kolegos sugeba įtraukti visą kolektyvą į šabloninio mąstymo spąstus.

Kaip išsiugdyti tvirtesnį charakterį? Psichologė K. Wong parengė tam specialų planą.

1. Žiūrėkite į bendravimą kaip į iššūkį

Labai naudinga pratintis mąstyti kitaip. Treniruokitės kiekviena proga, mokykitės nesutikti, prieštarauti, kalbėkitės su nepažįstamais ir pateikite jiems kitą jų išdėstytos nuomonės versiją. Šis pratimas padės išmokti lengviau bendrauti su žmonėmis.

2. Atidžiai parinkite žodžius

Nesistenkite išaukštinti pašnekovo ir sumenkinti savęs. Užuot atsiprašinėję dėl nieko, sakykite „ačiū“.

3. Prisiminkite, kad tai – nesvarbu

Prisiminkite, kad jūs niekam nerūpite. Dauguma jaudinasi dėl to, ar sugebės patikti kitiems. Kiti per daug pasinėrę į savo problemas ir neteikia pokalbiui su jumis didelės reikšmės. Toks suvokimas atpalaiduoja ir leidžia būti savimi.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *