Kaip atsikratyti vaikystėje patirtų manipuliacijų pasekmių

Kad ir kaip stipriai tėvai myli savo vaiką, jie gali juo manipuliuoti. Kodėl taip daroma ir kokios manipuliacijos naudojamos? O svarbiausia – kaip susidoroti su manipuliavimo vaikystėje pasekmėmis?

Kai tėvams pritrūksta auklėjimo priemonių, jie gali pradėti naudoti toksiškas manipuliacijas. Ir tai visai nereiškia, kad vaikas nemylimas ir tėvams jo negaila. Tiesiog tėvai yra neraštingi bendravimo tarpusavyje ir vaiku auklėjimo sferose. Iš čia ir išdygsta rimčiausios klaidos, paliekančios pėdsaką visam tolimesniam vaiko gyvenimui.

Yra daug manipuliavimo įrankių. Išskyriau keletą dažniausiai pasitaikančių.

Perėjimas į asmeniškumus

Tokio tipo manipuliacijos naudojamos situacijose, kai vaikas išsprūsta iš tėvų kontrolės. Pavyzdžiui, grįžo namo vėliau nei sutartu laiku. Ir, užuot atvirai pareiškę pretenzijas, pritaikę protingas sankcijas, rimtai su vaiku pasikalbėję ir aiškiai dėl visko susitarę, tėvai pradeda manipuliuoti, pereidami į asmeniškumus.

  • „Visos mano problemos – dėl tavo disciplinos stokos!”
  • „Tu pats nerimčiausias iš visų mūsų šeimoje”;
  • „Ar prisimeni, kaip mane nuvylei?”
  • Tu privedei mane iki isterijos! Jei mane ištiks priepuolis, kaltas būsi tu”.

Toks psichologinis spaudimas, jei jis vyksta šeimoje sistemingai, tikrai paliks pėdsaką vaiko asmenybėje. Ypač kalbant apie paauglį, kadangi šiuo laikotarpiu žmogui aktyviai formuojasi vidinė psichologinė struktūra.

Jausmų nuvertinimas

Ryškus tokio pobūdžio manipuliacijos pavyzdys – kai tėvai pertraukinėja vaiką. Pavyzdžiui, jis ką nors pasako, o mama ar tėtis už jį užbaigia sakinius. Jie elgiasi taip, lyg žinotų, ką jų vaikas galvoja, jaučia ir nori pasakyti.

Nėra meilės

Tai bene žiauriausia manipuliacija, kuri vaikui tampa išties stresine ir traumuojančia patirtimi. Esmė tokia: kai vaikas elgiasi taip, kaip tėvai nenorėtų, jie tiesiog nusisuka nuo vaiko, atsitolina. Gali nustoti su juo kalbėtis, prasideda totalinis ignoravimas. Tuo pačiu metu daugelis tėvų net neįtaria, kiek toks elgesys traumuoja vaiką.

Ką daryti su manipuliavimo vaikystėje pasekmėmis?

Suprantu, kad traumuojantys išgyvenimai vaikystėje gali palikti gilų pėdsaką jūsų psichikoje. Tačiau šiuo konkrečiu gyvenimo periodu jums labai svarbu suvokti paprastą dalyką – jūs jau nebe vaikas. Jūs užaugote ir esate atsakingi už savo reakcijas ir jausmus. Ir jei jūs suprantate, kad vaikystės patirtis destruktyviai veikia jūsų dabartį, neignoruokite šios problemos. Geriausia išeitis – ieškoti psichologinės pagalbos.

Tikiu, kad šis straipsnis padės permąstyti savo vaikystės patirtį ir pažvelgti į ją kitaip.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *