Kaip padėti artimam žmogui liautis manipuliuoti

Manipuliacija gali sugriauti net pačius stipriausius santykius. Ką gi daryti, jei manipuliatorius esate ne jūs, o jūsų mylimas žmogus?

Anaiptol ne kiekvienas gali atvirai kalbėti apie savo norus ir lūkesčius. Kur tai veda? Tai veda į destruktyvių metodų naudojimą, siekiant gauti norimą rezultatą – manipuliavimą. Tai gali sugadinti net pačių šilčiausių ir artimiausių santykių kokybę. Daugelis žmonių tai žino iš savo patirties.

Ir jei mes patys dar galime susidoroti su savo noru manipuliuoti kitais, tai ką daryti su artimaisiais? O juk jie jau spėjo priprasti gauti tai, ko nori, ne tiesiogiai, o iškreipta forma…

„Mano mama – manipuliatorė iš prigimties. Kiekvieną kartą, kai noriu eiti pasivaikščioti su draugais, jai staiga kažkas ima skaudėti. Ir aš, žinoma, lieku namuose. Tuo pačiu ji dažnai mane nuteikinėja prieš draugus, aiškina, kad turėčiau bendrauti su protingesniais žmonėmis. Beje man 26. Gyvenu su mama, nes laikinai nėra darbo. Iš visų jėgų stengiuosi jį susirasti ir kuo greičiau persikraustyti į savo butą. O kol kas dažnai kivirčijamės ir stengiamės kaip nors viena kitos nepriploti“, – dalinasi asmenine patirtimi viena iš mano pacienčių.

Ar įmanoma padaryti įtaką mylimam žmogui, įpratusiam naudotis manipuliacijomis – reikia jų ar nereikia?

Įmanoma. Tačiau svarbu suprasti, kad be paties žmogaus nuoširdaus noro, „perdaryti” jo nepavyks. Darbas su savo įpročiu manipuliuoti ir toksiškai elgtis – labai sudėtingas ir ilgas procesas.

Ir visgi esama veiksmingų technikų, galinčių padėti nukreipti mylimą žmogų ekologiško ir sveiko bendravimo linkme. Viena iš jų vadinama pozityviu pastiprinimu. Jos esmė yra ta, kad jūs atvirai pasakote žmogui, jog džiaugsitės jo atviru bendravimu (be paslėptų prasmių, sąvokų sukeitimo ir visų kirų manipuliavimo apraiškų). Ir kiekvieną kartą, kai jis pasielgia tiesiai ir atvirai, jūs tokius poelgius pozityviai pastiprinate. Pozityviu pastiprinimu gali tapti, pavyzdžiui, kad ir tokie žodžiai: „Man labai malonu, kad tu tiesiai šviesiai išsakai savo norus”, arba kažkas panašaus.

Pavyzdžiui, galite su džiaugsmu išpildyti tiesioginį mylimo žmogaus prašymą, o tada, kai jis griebiasi manipuliacijų, paprasčiausiai nustojate kreipti į jas dėmesį, ignoruojate.

Tokiu būdu žmogus supras, kuo skiriasi sveika sąveika ir toksiškas manipuliavimas.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *