Kaip teisingai malšinti troškulį

Vasara, kaitra, troškulys. Žmogaus organizmas praranda skysčius, prasideda dehidracija. Praradęs vos 5% vandens, organizmas sulėtina smegenų darbą, praranda energiją ir svorį.

Kaip numalšinti troškulį, kad nepakenktume organizmui ir kad po 10 minučių troškulys dar labiau nesustiprėtų. Pateikiamos taisyklės padės teisingai išsaugoti skysčių balansą ir užkirs kelią dehidracijai.

Gerkite pakankamai. PSO rekomenduoja 30 ml vandens per parą vienam žmogaus kūno svorio kilogramui. Kitaip sakant, 60 kg sveriančiam žmogui per dieną reikia 1,8 litro vandens. Be to, nereikia pamiršti, kad sveikas organizmas apie 50% reikalingų skysčių turi gauti iš įvairių produktų, pavyzdžiui, sriubų arba vaisių.

Gerkite dažnai ir po truputį. Didelis iškart išgerto skysčio kiekis – tai papildoma apkrova širdies-kraujagyslių sistemai ir inkstams. Taip atsigėrus, prasideda gausus prakaitavimas. Gerti reikia mažais gurkšneliais. Idealiu variantu – pastoviai, visą dieną. Jeigu troškulys jus jau užklupo, išgerkite kelis gurkšnius 5-10 minučių intervalu pusvalandžio bėgyje. Troškulio jausmas atlėgs kur kas greičiau.

Negerkite šaltų gėrimų. Keista, bet šaltas gėrimas blogiau ir ilgiau malšina troškulį nei kambario temperatūros gėrimas. Pirmas dalykas – šaltas vanduo maskuoja troškulio simptomus, atšaldydamas seilių liaukas. Antra – šaltas vanduo sukelia sunkumo jausmą, kadangi labai pamažu susigeria. Šalti ir ypač lediniai gėrimai sulėtina virškinimą ir gali sukelti anginą – vieną dažniausių vasariškų susirgimų.

Kaipgi malšinti troškulį per karščius?

Gerkite, kol dar nepajutote troškulio. Troškulys – pirmas signalas, kad prasidėjo organizmo dehidracija. Susiruošę eiti į kaitrą ar užsiimti fizine veikla, išgerkite 200-300 mililitrų skysčio, tai užkirs kelią dehidracijai. Ypač atidžiai į troškulio malšinimą reikia žvelgti žmonėms su antsvoriu ir tiems, kurie serga diabetu ar turi inkstų sutrikimų.

Gerkite prieš valgį. Numalšinus troškulį, reikia palaukti 15-20 minučių ir tik tada sėsti prie stalo. Tokiu atveju išgertas skystis pašalins iš skrandžio nusilpusias virškinimo sultis ir suaktyvins vidinę sekreciją. Dar daugiau – tyrimai rodo, kad jeigu norite numesti svorio, vandens stiklinė, išgerta prieš valgį, numalšina pirmąjį, patį stipriausią alkio impulsą, dėl ko žmogus suvalgys kur kas mažiau maisto.

Paįvairinkite meniu skystais patiekalais, šviežiais vaisiais ir daržovėmis. Žalumynai nepanaikina būtinybės gerti skysčių, tačiau juose esantis vanduo išsilaisvina palaipsniui, per pakankamai ilgą laiką. Ypač tinka arbūzai, melionai, agurkai, pomidorai, braškės, avietės – jų sudėtyje beveik 90% vandens.

Negerkite nakčiai. Nakties valandomis organizmas neaktyvus ir nepanaudoja vandens iki galo. Dėl to prieš miegą išgerti skysčiai gali sukelti problemų inkstams ir šlapimo pūslei. Be to, teks nutraukti miegą, kad suvaikščiotumėte į tualetą. Geriausias metas atsigerti vakare – valanda prieš miegą. Jeigu norisi atsigerti lovoje, gerkite nedaug, mažais gurkšneliais. Kitas reikalas – ryte. Nežiūrint į miegą, organizmas per naktį praranda iki pusės litro vandens. Išgerkite, atsikėlę, 200-300 mililitrų, tai padės pabusti ir iškart suaktyvins nervų sistemą.

Laikydamiesi šių nesudėtingų taisyklių, ne tik lengvai ir paprastai numalšinsite troškulį, bet ir išvengsite dehidracijos. Gerkite tik natūralius ir naudingus gėrimus.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *