Kas vyksta barnio metu?

Beprotiškai vienas kitą įsimylėję žmonės gali būti itin žiaurūs. Kada? Kivirčo proceso metu! Pamėginkime išsiaiškinti, kas mums nutinka, kai susipykstame su mylimu žmogumi?

Norėčiau pradėti nuo to, kad kiekvienas iš mūsų turi savų emocijų ir jausmų rinkinį. Dažnai mes jas suvokiame ir stebime, tačiau būna situacijų, kai emocijos būna pernelyg skausmingos. Tada psichika „ištremia” jas į pasąmonės zoną, kad bent kiek sušvelnintų išgyvenimų sunkumą.

Visos šios emocijos skirstomos į dvi kategorijas: pirmines ir antrines. Pirminės – tai mūsų bazinės emocijos, tokios kaip liūdesys, agresija, džiaugsmas. Kai esame įskaudinti, mes liūdime. Kai laimime loterijoje, džiaugiamės. Antrinės – tai emocijos, vienaip ar kitaip išprovokuotos kitų žmonių. Tai taip vadinamos socialinės emocijos, kurios gali kilti vien tik socialinių kontaktų pagrindu – tiesioginių ar netiesioginių.

Tai štai – kivirčo su mylimu žmogumi procese jaučiame ir pirmines, ir antrines emocijas. Tiesiog pirmąsias daug lengviau suvokti ir atpažinti – jos guli paviršiuje ir jums nereikia dėti ypatingų pastangų, kad jas atsektumėte. Kai pykstate dėl partnerio žodžių, jūs savo emocijas suprantate. Tačiau tuo pat metu jaučiate ir antrines, o jas susekti daug sunkiau. Kodėl?

Todėl, kad jos:

  • Gilesnės nei pirminės;
  • Jos dažniausiai „slepiasi” už kitų, jūsų psichikai priimtinesnių emocijų.

Pabandysiu paaiškinti konkrečiu pavyzdžiu. Tarkime, yra vyras ir moteris, kurie gyvena susituokę 10 metų. Abu ambicingi ir siekiantys tikslo, užsispyrę ir stiprios dvasios. Tik vyras daro tai, ką mėgsta ir tuo aprūpina savo šeimą, o moteris yra namų šeimininkė. Ji augina vaikus ir prižiūri namus.

Vyras gauna paaukštinimą, kadangi jo profesionalumas pasiekė atitinkamą lygį. Ir tą dieną, kai jis ketina apie tai pasakyti savo žmonai, jis visiškai pamiršta nupirkti produktų, kurių ji prašė. Vyras grįžta namo, ima pasakoti apie būsimą paaukštinimą ir susiduria su visiškai jam nesuprantama žmonos reakcija. Moteris pradeda šaukti, verkti ir išeina į kitą kambarį, trenkusi durimis.

Ką ji jaučia? Pasak jos žodžių, moterį žeidžia, kad vyras nepaisė prašymo nupirkti maisto. Tai yra pirminė emocija. O štai antrinė emocija – tai pavydas ir nuoskauda, juk sutuoktinis realizuoja savo potencialą, vystosi, o ji lieka įstrigusi toje pačioje vietoje. Suprantate skirtumą?

Jeigu išmoksite atpažinti savo pirmines ir antrines emocijas, galėsite produktyviau kurti plėtoti su mylimu žmogumi ir išlikti harmonijoje su savimi!

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *