Kokie maisto produktai gali būti užšaldyti ir paskui vėl naudojami?

Užšaldyti maisto produktai, tai natūraliausias būdas juos konservuoti. Norėdami išsaugoti gaminius, mes juos kepame, marinuojame ir rūkome. O gamta užšaldo!

Juk žiemą užšaldyti augalai ne tik išgyvena, bet ir pavasarį pradeda augti, žydėti ir nešti vaisius! Užšaldžius tas pačias uogas, jos sulaiko visus mineralus ir daugiausiai vitaminų.

Kai kas sakys: „Tai nėra būtina. Taip atsitinka, kad pasikeičia skonis ir konsistencija … “Mes sutinkame, todėl mes sudarėme šį sąrašą, kurie maisto produktai gali būti užšaldyti.

Dabar mes tikrai žinome, kurie maisto produktai, patiekalai ir pusgaminiai gerai toleruoja užšaldymą, o su kuriais neverta eksperimentuoti.

MAISTO UŽŠALDYMAS

Duona

Taip atsitinka, kad duonos būna per daug, o kartais ji guli pasenusi kelias dienas. Šaldyti šviežią duoną neprarandant skonio yra gana realu.

Mažose kaimo parduotuvėse, kuriose duona nėra pristatoma dažnai, jie dažniausiai tai daro. Jei reikia, išimkite reikiamus gabalėlius ir atitirpinkite mikrobangų krosnelėje (užtenka 15-20 sekundžių).

Varškė

Prieš užšaldant, varškę reikia gerai išspausti, kad atsikratytų išrūgų.

Atšildytos varškės skonis šiek tiek prastesnis už šviežią, tačiau ją galima naudoti gaminant koldūnus, troškinius.

Kietas sūris

Galite užšaldyti kietą sūrį šaldiklyje, nebijodami, kad jis prilips arba įvyks kažkas kita. Tačiau sutarkuoti tokį sūrį yra gana sunku. Todėl tai lengviau padaryti prieš užšaldant.

Minkštų veislių sūrio (rikotos, fetos) geriau neužšaldyti. Sušalę jie praranda savo kreminę struktūrą. Po atitirpinimo juose atsiranda nemalonūs grūdai ir riebalai.

Grietinė

Grietinė po atitirpinimo praranda savo konsistenciją, išbrinkusi į išrūgų ir baltą masę su grūdais. Bet jei vis tiek jį užšaldėte, nesijaudinkite. Išspaudę serumą per marlę, gausite švelnų kreminį sūrį. Galite paskleisti ant duonos, naudoti kaip užkandį ir įdarą.

Pienas

Jei jūsų pienas vartojamas labai lėtai, o jo likučiai blogėja, užšaldykite jį iki kito karto.

Nepamirškite, kad užšaldyti skysčiai plečiasi.

Saldi paprika

Saldieji pipirai plačiai naudojami gaminant maistą: jie dedami į salotas, sriubas, troškinami ir įdaromi. Todėl namų šeimininkės ieško būdų, kaip ateityje paruošti pipirus, kad būtų galima panaudoti vertingąsias jo savybes ne tik vasarą, bet ir žiemą.

Petražolės, krapai ir kitos žolelės

Mokslininkai apskaičiavo, kad laikantis paprastų taisyklių, šaldytuose petražolėse vasarą kaupiama dvigubai daugiau vitamino C nei žiemą šiltnamiuose.

Todėl, kad žiemą nereikėtų pirkti žalumynų ir žolelių, išmokime juos užšaldyti, kiek įmanoma išsaugodami išvaizdą, visas naudingas medžiagas, vitaminus ir mineralus.

Ryžiai

Kad kaskart nelauktumėte, kol ryžiai išvirs (ypač rudieji), juos bus galima išvirti ir greitai užšaldyti, o prireikus panaudoti.

Leiskite ryžiams atvėsti, tada perkelkite į indą ar plastikinį maišelį. Norėdami atšildyti, sudėkite ryžius į dubenį su trupučiu vandens ir kaitinkite mikrobangų krosnelėje.

Baklažanas

Vasarą užšaldydami šviežius baklažanus, visus metus galėsite palepinti svečius šia daržove.

Kiaušiniai

Neapdoroti kiaušiniai patogiai užšaldomi šaldiklyje, bet be lukšto, kuris gali sprogti. Norėdami užšaldyti kiaušinius, sudaužykite juos į dubenį, lengvai išplakite ir supilkite gautą masę į ledo formelę ar plastikinį maišelį.

Atšilę kiaušiniai turės granuliuotą struktūrą, kuri netrukdo jiems virsti skaniu omletu.

Uogos

Sezoninės uogos ir vaisiai leidžia mums jais mėgautis tik trumpą laiką, tik pusantro ar du mėnesius. Ir mes, žinoma, norime daugiau.

Mielės

Šeimininkės į tešlą prideda gyvų mielių, kad kepiniai būtų sodrūs ir minkšti. Bet jos laikomos šaldytuve ne ilgiau kaip 2 savaites, o kambario temperatūroje dar mažiau – apie parą.

Esant žemai temperatūrai mielių grybeliai patenka į miego būseną, kurioje sulėtėja medžiagų apykaita. Po užšalimo jie išlaiko savo savybes, todėl mieles galima užšaldyti, tačiau svarbu laikytis taisyklių.

PUSGAMINIŲ IR PARUOŠTŲ PATIEKALŲ UŽŠALDYMAS

Visiškai paruoštą maistą galima užšaldyti ir jei laikysitės visų taisyklių, tada jo skonis atšildžius ne tik nenuvils, bet maloniai nustebins.

Tešla ir makaronai, kotletai ir sūrio pyragaičiai – visa tai toleruoja užšaldymą neprarandant skonio.

Tačiau kai kuriais atvejais maisto produktų užšaldymas kenkia jų skoniui. Tai taikoma kreminiams padažams ir pieno patiekalams. Grietinė, kefyras netoleruoja užšalimo ir po atitirpinimo nubyra.

Blynai

Mieliniai blynai geriausiai tinka užšaldyti. Jie išlieka elastingi ir visada būna purūs.

Produktų tinkamumo laikas šaldiklyje jokiu būdu nėra begalinis. Tai ypač pasakytina apie visus mėsos produktus. Įdaryti blynus galima laikyti 2–3 savaites, be įdaro – ne ilgiau kaip 3 mėnesius.

Pyragai

Kuris iš mūsų nemėgsta obuolių pyrago, tačiau jį ruošti kiekvieną savaitę ne visada pavyksta. Galite pasigaminti daugiau pyrago ir mėgautis juo kelis mėnesius.

Labai patogu žiemą turėti šaldytų daržovių ar vaisių. Paruošę patiekalus ateičiai, galite palengvinti gyvenimą ir sutaupyti daug laiko bei pinigų.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *