Konfliktai santykiuose – ne toks didelis blogis, kaip jūs manote

Vienas iš sveikų santykių požymių – konfliktai, kurie sprendžiami konstruktyviai. Jie yra tiesiog būtini žmogaus augimui ir tobulėjimui. Ar galite įsivaizduoti dviejų žmonių santykius visiškai be konfliktų? Kartais tai, visgi, įmanoma. Tačiau tik tais atvejais, kada bent jau viena santykių pusė pasirenka bėgimo nuo konflikto taktiką. Kaip taisyklė, tokiam žmogui sunku kalbėti apie savo poreikius, išsakyti savo požiūrį.

Įsivaizduokime situaciją. Vyrui nepatinka, kad žmona vėlai grįžta iš darbo. Jis jai apie tai pasako, paprašo išeiti iš tokio darbo. Moteriai darbas labai patinka, bet ji nenori konfliktuoti, dėl ko pakeičia darbovietę į mažiau patrauklią.

Iš vienos pusės – konflikto nėra, viskas klostosi sklandžiai. Tačiau žmona numojo ranka į savo troškimus. Jeigu taip nutiko kelis kartus – nieko baisaus. O jeigu taip vyksta visada? Metų metus? Ar vystosi tokie santykiai? Ar padeda jie dviem žmonėms tapti artimesniais?

O kas įvyktų, jeigu ji visgi išdrįstų išsakyti savo nuomonę? Santykiai pajudėtų nauja kryptimi. Galbūt vyras liktų kurčias žmonos kalboms, galbūt jie pajėgtų surasti bendrą sprendimą, tačiau svarbiausia – moteris būtų išbandžiusi kažką naujo savo gyvenime, pažeistų užburtą ratą.

Kodėl mes kartais linkę nekonfliktuoti? Priežasčių gali būti keletas, be to, jos visos greičiau viena kitą papildo, nei egzistuoja atskirai, pati savaime.

Nuostatos. Daugelis mūsų galvoja, kad konfliktuoti „nepadoru”. Ar kad tapsime blogiečiais, nemandagiais, jei pradėsime ginti savo požiūrį. Išsiaiškinti tokias nuostatas – viena iš galimų darbo su savimi krypčių.

Baimės. Jeigu pradėsime konfliktą, gali sugriūti dabartiniai santykiai. O kartais atrodo, kad geriau žvirblis rankoje, negu briedis girioje. Tik ne visada šita taisyklė suveikia. Kartais žmogus taip įsikimba į senus santykis, kad visiškai neduoda sau šanso naujam, laimingam gyvenimui.

Anksčiau įgyta negatyvi patirtis. Baimę taip pat gali kelti ankstesni nesėkmingi mėginimai konfliktuoti. Tarkime, vaikas šeimoje pabandė išsakyti savo nuomonę ir už tai buvo griežtai nubaustas, ir ne vieną kartą. Dabar išsakyti savo nuomonę jam baisu. Ir susiformuoja nuostata (žr. aukščiau) „Savo nuomonės išsakyti negalima – nubaus”.

Nauda. Taip, taip, būtent nauda. Mūsų elgesys, netgi jei jis destruktyviai veikia mus pačius, visada teikia kokios nors naudos. Pavyzdžiui, galime apkaltinti kitus žmones dėl savo nesėkmių: „Čia dėl jo man nieko nesigauna, jis neduoda man laisvės”. Ir paradoksas: tai sakydamas, žmogus nieko nedaro, kad situacija pasikeistų.

Yra ir dar vienas konfliktų tipas, niekaip neskatinantis augimo. Aš pavadinčiau juos „cikliškais” arba „pasikartojančiais”. Jie gali įsiplieksti vis iš naujo ir iš naujo, metų metus. Šeimoje jie vaidina savotiško žaibolaidžio vaidmenį.

Įsivaizduokime situaciją – jausmai poroje atvėso ir abu partneriai jau nebenori būti kartu. Tačiau išsiskirti jiems trukdo tos pačios jau minėtos nuostatos ir baimės. Įtampa kaupiasi ir išsilieja į konfliktus, kylančius dėl visiškai kitų pretekstų, tokių kaip: vaiko elgesys, priekabės vienas prie kito buitiniame lygmenyje, barniai dėl finansų ar dėmesio stokos. Po kivirčo įtampa atslūgsta kuriam laikui. Iki sekančio karto.

Bet jeigu šio pavyzdžio herojai aptartų tikrąją nepasitenkinimo priežastį, jie galėtų pakilti į naują lygmenį. Galėtų netgi išvengti išsiskyrimo. Sąžiningumas ir atvirumas veda į tarpusavio supratimą ir pasitikėjimą, be kurių neįmanomi geri santykiai.

Taigi, pamėginkime susumuoti viską keliais punktais.

  • Konfliktai santykiuose yra normalus dalykas, jeigu jų dėka žmonės vystosi ir tobulėja, ir jei konfliktuose nėra smurto;
  • Konfliktuoti mums neretai trukdo nuosavos baimės, nuostatos, negatyvi patirtis ir galima nauda. Dažniausiai tai būna visų išvardintų faktorių kokteilis;
  • Kai konfliktai užkliudo vienas ir tas pačias temas, priežastys greičiausiai slypi žymiai giliau;
  • Santykiuose labai svarbus sąžiningumas, be kurio nebus harmonijos, pasitikėjimo ir tarpusavio supratimo;
  • Kartais visgi verta surizikuoti ir išsakyti savo nuomonę!

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *