Nemalonios pastabos kitiems žmonėms. Kada verta jas išsakyti?

Mūsų gyvenimas kupinas ir teigiamų akimirkų, ir situacijų, kai reikia parodyti savo tvirtybę ar apginti savo požiūrį. O kartais net tenka pasakyti žmogui svarbią informaciją, kuri vargu ar jį nudžiugins. Šiandien pasidalysime patarimais, kaip kitam asmeniui pranešti nemalonią naujieną.

Nemalonūs pokalbiai būna įvairaus pobūdžio – žinia apie atleidimą iš darbo, pokalbis su artimu draugu apie bet kokius asmeninius jūsų santykių aspektus, žinios apie mirtį ar nelaimingą atsitikimą. Deja, anksčiau ar vėliau mums teks susidurti su pokalbiu, kurio labai norėtume išvengti, todėl itin svarbu išmokti pateikti informaciją teisingai.

Ar verta kalbėti?

Visų pirma, svarbu suvokti norimos pastabos „teisėtumą“. Pavyzdžiui, jei kas nors trukdo dirbti bendroje biuro erdvėje įjungdamas muziką, derėtų pasakyti pastabą. Taip pat logiška pasakyti merginai, vedžiojančiai šunį vaikų žaidimų aikštelėje, jog elgiasi netinkamai. Bet, pavyzdžiui, ar reikėtų pasakyti žmogui apie blogą burnos kvapą? Prieštaringas klausimas.

Visų pirma, sprendžiant, ar sakyti kitam žmogui nemalonius dalykus, svarbu suprasti, ar tinkamas laikas ir vieta kitam žmogui pasakyti ką nors nemalonaus. Verta savęs paklausti, ar toks elgesys vargina jus asmeniškai? Jei paprašysite vaikų nelakstyti žaidimų aikštelėje, atrodys keistai. Visgi, jeigu pasakysite vienam iš vaikų, jog negalima bėgioti aikštelėje su metaliniu strypu – jūsų pastaba bus sveikintina.

Jeigu aplinkinių elgesys kelia grėsmę kažkieno saugumui, įskaitant emocinį saugumą, ar atliekami nederami veiksmai – taip galima sakyti, o kartais ir būtina. Svarbiausia tai daryti taktiškai ir pagarbiai savęs ir kitų atžvilgiu.

Kada derėtų pasakyti pastabą?

Visų pirma verta apsispręsti, ar norite pasirūpinti savimi ir kitais žmonėmis, ar žmogumi, kuriam norite perduoti nemalonią informaciją. Paskutinis variantas yra prieštaringiausias. Neseniai teko regėti situaciją: 9 metų mergaitė lanko kovos menų treniruotes. Ir jai šis užsiėmimas labai patinka. Bet kito vaiko mamai tai nepatinka. Moteris bandė daryti spaudimą mergaitei, aiškindama jai, kad mergaitei daug tinkamesnis sportas – šokiai. Kai mergaitė mandagiai, bet tvirtai nutraukė pokalbį, aš viduje ja džiaugiausi. Kišimasis į kitų žmonių gyvenimą – netaktiškas elgesys.

Jei jums svarbu, kad kiti būtų saugūs, tai yra abipusiai naudinga variantas. Tuomet išties verta išsakyti savo nuomonę. Pavyzdžiui, jei ilsitės kompanijoje su vaikais, o šalia esantys vyrai keikiasi – išsakydami nuomonę ginate asmeninę erdvę ir saugumą. Tuomet derėtų atsargiai kreiptis į vyrus ir paprašyti nevartoti keiksmažodžių.

Kaip pradėti pokalbį?

Visų pirma, svarbu suvokti, kad bet kuris žmogus tiki, kad tai, ką jis daro – normalu. Galbūt emocijų įkarštyje jis nepastebi, kad klysta. Bet kokiu atveju dažniausiai jis nesitiki komentarų ir nemalonių pastabų. Todėl komentuodami kito asmens elgesį, norėdami „padaryti gera“ ar tiesiog vykdydami savo pareigas atminkite, kad komentaras asmeniui nepatiks, todėl stenkitės gerbti jo jausmus.

Pagrindinė taisyklė – jūsų vidinis pagarbos kitam žmogui jausmas. Turite suprasti, kad bet kas gali atsidurti tokioje situacijoje ir pripažinti kito teisę elgtis taip, kaip jums nenaudinga. Jei elgsitės nepagarbiai, greičiausiai visi jūsų žodžiai bus priimti priešiškai.

Antroji taisyklė – mandagumas. „Jūsų veiksmai mane verčia pasijausti nejaukiai / kelia pavojų kitiems / trukdo man susikaupti ir atlikti užduotį. Gal galėtumėte to nedaryti, būsiu jums labai dėkingas. Ačiū, kad mane išklausėte.“ Atminkite, kad buvimas mandagiu daro stebuklus. Jei nesielgiate įžūliai, nepriekaištaujate ir nesmerkiate, padidėja tikimybė, kad jus išgirs.

Trečia taisyklė – jei jūsų pareiga, pavyzdžiui, atleisti žmogų iš darbo ar pakalbėti su blogai užduotis atliekančiu darbuotoju, visada kalbėkite apie faktus, apie elgesį, apie rezultatus, nesusikoncentruodami į žmogaus asmenybę. Pradėkite nuo jo stipriųjų pusių – taip konstruktyvi kritika bus geriau priimama.

Ketvirta taisyklė – susitaikykite su tuo, kad jūsų gali neišgirsti. Tai itin svarbu. Visi žmonės skirtingi, kitas asmuo – ne marionetė jūsų rankose. Jūsų nuomonė kitam žmogui gali būti nevertinga.

Prisiminkite saugumą

Jei vėlai vakare naktiniame traukinyje norite pasakyti nemalonių dalykų ar pastabų grupei paauglių ar jaunuolių, gerai pagalvokite. Kadangi visi žmonės skirtingi, deja, kartais tenka sutikti ir neadekvačių asmenų, apsvaigusių nuo alkoholio ir ne tik. Visada pagalvokite, kaip kitas asmuo reaguos į jūsų pastabas ir ar poreikis išsakyti pastabą nėra noras įsivelti į konfliktą.Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *