Penki melai, griaunantys mums gyvenimą

Jums patinka santykiai, namai, karjera ir sąskaita banke? Jeigu iš tiesų norite pakeisti gyvenimą, nustokite sau meluoti. Išsiaiškinkite, kaip atpažinti pavojingas saviapgaules ir niekam tikusio gyvenimo pateisinimus.

Mes linkę sukti savo galvose istorijas apie save. Ir darome tai taip dažnai, kad patys jomis patikime.

Tereza Salivan kiekvieną dieną išklauso daugybę istorijų. Visos jos skamba daugmaž vienodai: „Aš nemėgstu savo darbo, bet užtat jis duoda man pinigų, kad galėčiau apmokėti sąskaitas“, „Kvaila dirbti iš įsitikinimo ir negauti pinigų“, „Aš netalentingas visose srityse. Tikriausiai, galėčiau užsiimti kuo nors kitu, tačiau kuo?“, „Aš turiu šeimą, kurią išlaikau, dėl to esu priverstas dirbti darbą, kurio neapkenčiu“. Tikriausiai ir jūs girdėjote tokių istorijų. Galbūt kažkuri iš šių istorijų – tai jūsų istorija.

Tokios istorijos gali atrodyti panašios į tiesą, ypač tiems, kurie jas pasakoja, tačiau realiai visi šie žmonės meluoja. Apgaudinėja patys save, sakydami, kad yra priversti tęsti darbą, karjerą, santykius. Kaip galima suprasti, kad tai melas? Melas pririša  prie situacijų, kuriose mums nekomfortiška. Kai žmogus kalba tiesą, jam lengva ir malonu. Bet dažniausiai paprasčiau vaizduoti save auka, atseit, visos kortos muštos, jūs nebeturite jokių kitų variantų, išskyrus dar baisesnius ir visi apie tai žino. Tokios istorijos apsaugo mūsų Ego: leidžia geriau jaustis prastoje situacijoje. Situacija atrodo esanti nepavaldi mūsų kontrolei ar kažkas kitas kaltas dėl mūsų bėdų, o mes nieko negalime padaryti. Būtent šitaip tokios istorijos pavirsta pasiteisinimais ir įsitikinimais, kurie gali mus pražudyti.

Štai penki labiausiai paplitę melai, kuriuos dažniausiai tenka girdėti.

„Neradau patinkančio užsiėmimo, neturiu jokių talentų ir gabumų“. Nejaugi tai tiesa? Nejaugi iš tiesų nėra nieko tokio, kuo mėgtumėte užsiimti? Tikriausiai visgi yra užsiėmimas, kurį atliekate geriau už kitus. Jei turėtumėte laisvą dieną, kurią galėtumėte paskirti sau ir užsiimti tiktai tuo, ko norite, ką jūs darytumėte? Pakeiskite savo istoriją. Vietoje to, kad sakytumėte, jog niekas netraukia, sakykite, kad „yra daugybė dalykų, kurie man patinka“.

„Negaliu mesti darbo, kuris man nepatinka“. Nejaugi? Nejaugi galite užsidirbti pragyvenimui tiktai tuo, ką darote dabar? Nejau negalite sumažinti einamųjų išlaidų, kad pasijaustumėte šiek tiek laisvesnis? Nejaugi jūsų kūnas, jūsų santykiai ir karjeros sumetimai leidžia pasilikti darbe, kurio negalite pakęsti? Pamėginkite mąstyti kitaip. Vietoje „Negaliu išeiti iš šito darbo“ pasakykite sau „Neturiu teisės jame pasilikti“.

„Jau per vėlu ką nors keisti“. Jūs tikrai tuo tikite? Kaip manote, kiek gyvenimo metų iššvaistėte tam, kas jums nepatinka? Dabar padauginkite gautą skaičių iš 8760 (valandų skaičius per metus). Jūsų manymu šio laiko pernelyg mažai, kad pakeistumėte kryptį? Malkolmas Gladvelas, žurnalistas ir knygos „Genijai ir autsaideriai“ autorius mano, kad minimalių gabumų ir dešimties tūkstančių valandų praktikos visiškai pakanka, kad taptum didžiu žmogumi. Niekados neatidėkite savo tikslo ateičiai vien dėl to, kad kelias iki jo užima pernelyg daug laiko. Laikas prabėgs bet kokiu atveju. Bet geriau eikvoti jį, einant link tikslo ir patiriant malonumą. Vietoje „pernelyg vėlu“ pasakykite sau „Pradėsiu tiesiog dabar. Tūkstančio mylių ilgumo kelionė prasideda nuo pirmojo žingsnio“.

„Galvoti apie savo laimę egoistiška. Aš turiu rūpintis šeima“. Netgi stiuardesės, kai lėktuvo salone staigiai krinta slėgis, pirmiausiai pačios užsideda deguonies kaukę, o jau paskui pasirūpina kitais. Kaip jūs galite padėti savo šeimai, jeigu esate nusikankinęs, ligotas, įskaudintas ir įsiutęs dėl to, kad laiku nepasirūpinote savimi? Kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jeigu išmoktumėte mėgautis tuo, ką turite? Vietoje nuomonės, kad gyventi savo labui yra egoistiška, pasakykite sau: „Aš esu laimingas ir gyvenu pilnavertį gyvenimą, ir tai puikiausias pavyzdys mano vaikams“.

„Dabar aš nekenčiu savo darbo, bet būsiu laimingas, kai sulauksiu paaukštinimo/baigsiu projektą/užsitarnausiu premiją/gausiu mokslinį laipsnį“. Jūs tuo tikras? Tiktai šitas dalykas neleidžia jums pamilti savo darbo? Kaip manote, ar ilgam nuslops neapykanta darbui po to, kai pasieksite tuos stebuklingus tikslus, kurie atseit padarys jus laimingais? Ekspertai liudija, kad toks pasitenkinimas yra labai trumpalaikis. Laimė – tai mūsų pačių pasirinkimas, o ne jausmas, kuris ateina iš šalies. Pakeiskite nuostatas. Vietoje „Būsiu laimingas, jeigu…“, sakykite „Aš galiu būti laimingas dabar“.

***

Visi turi tokių istorijų ir nuostatų. Jeigu nepavyksta pakeisti gyvenimo taip, kaip planuojate, žinokite, kad tai tik istorija, kurią jūs pats sau kalate į galvą. Tai – melas. Patyrinėkite atidžiau aplinkybes ir leiskite sau patikėti geresniais dalykais. Tai pats greičiausias ir efektyviausias būdas pakeisti gyvenimą.

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *