Santykius griaunantys nuodai

Kartais išsprūsta tokie žodžiai, kurių geriau būtų niekam niekada negirdėti. Ir ypač nevertėtų jų klausytis mūsų artimiausiems ir patiems brangiausiems žmonėms. Mes, aišku, žinome, kad jų tarti negalima, kad netraumuotume artimo žmogaus. Tačiau būtent dėl to įpykę jais ir svaidomės, tikėdamiesi, kad tokia „gydomoji” nuodų dozė nepadarys per didelės žalos, kad ją gavęs žmogus, sužinojęs, kaip mums skaudu, ims elgtis geriau ir teisingiau.

Taigi – 10 frazių, kurių negalima tarti artimiems ir brangiems žmonėms.

1 – „Aš visada, tu niekada…” Išties skaudu, kai partneris nereaguoja į prašymus ir pretenzijas. Tačiau ir kategoriškai kaltinti, kad „jis/ji niekada ir nieko” būtų neteisinga, kadangi po tokio išsireiškimo vargu ar partneriui kils noras tapti geresniu, jis tik dar labiau nuo jūsų nutols.

Ką turime galvoje: „Dėl mūsų santykių stengiuosi vien tik aš”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Pasistenkime drauge kažką nuveikti vienas kito labui”.

2 – „Tu manęs niekada rimtai nemylėjai” Frazė pavojinga ne tik tuo, kad kaltina žmogų elgesiu, kurio neįmanoma įrodyti, bet ir tuo, kad nubraukia, sunaikina, sumenkina visas jo pastangas, visus veiksmus, kuriais iki šiol stengėsi įrodyti savo meilę. O jeigu visos jo pastangos beprasmiškos ir niekam nereikalingos, tai labai sunku ar apskritai neįmanoma rasti noro ir jėgų naujiems poelgiams.

Ką turime galvoje: „Nebematau tavo meilės pasireiškimų”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Man labai svarbu jausti tavo meilę”.

3 – „Čionai reikia daryti taip, o štai čia – šitaip…” Pamokymai, pamokymai, pamokymai… Kad ir kokie jie mums atrodo teisingi, visada esama kito varianto, kaip pasiekti galutinį tikslą. Ir neretai tie „kiti variantai” jus erzina vien todėl, kad neatitinka jūsų sugalvotų. Kartais labai naudinga leisti žmogui savo kailiu įsitikinti, kad kažką daro neteisingai.

Ką turime galvoje: „Man rodos, tu nežinai, kaip tai daroma”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Imkime ir pasitarkime, prieš pradėdami daryti kažką svarbaus”.

4 – „Amžinai tu…” Šita frazė skamba kaip diagnozė. „Amžinai”, „visada”, „pastoviai” ir kiti fiksuojantys žodžiai, atimantys iš žmogaus bet kokį šansą pasitaisyti.

Ką turime galvoje: „Panašu, kad tu visiškai nesiruoši pasitaisyti”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Tikiuosi, kad tu mane išgirsi ir mūsų santykių labui pakeisi savo elgesį”.

5 – „Ai, daryk tu ką nori” Tokios frazės, kaip „Oi, viskas!” tarsi atkerta bendrą gyvenimą dabar nuo bendro gyvenimo ateityje. Ir dėl to po tokių frazių dažniausiai kažkas išties pasibaigia: žmogus nustoja bendradarbiauti, o baisiausia, kad sutuoktiniai nustoja jaustis vieningi, viena visuma.

Ką turime galvoje: „Tau nerūpi mano nuomonė ir mane tai erzina”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Gerai, jeigu tu geriau išmanai, tai pats/pati daryk”.

6 – „Tu visai kaip tavo (giminaitis)”. „Tu visai kaip tavo tėvas”, „tu kaip tavo mama”… Kai šitai sakome, norime parodyti žmogui, kad mums jo elgesys nemalonus ir primena kokio nors jo giminaičio elgesį. Tačiau užkliudydami giminystės ryšius, rizikuojame paversti pokalbį, švelniai tariant, nekonstruktyviu. Viskas baigsis banaliu tarpusavio įžeidinėjimu.

Ką turime galvoje: „Visa tavo giminė kažkokia ne tokia”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Tau juk pačiam/pačiai jame/joje tai nepatinka. Tai kodėl pats/pati taip elgiesi?”

7 – „Kam tu reikalingas, išskyrus mane?” Paprastai frazė skirta žmogui pažeminti. Kas baisiausia, kartą ištarta ir išgirsta, ji savo tikslą pasiekia. Net jeigu tokie žodžiai sukasi jums ant liežuvio, niekada jų netarkite. Bus daugiau šansų, kad žmogus nenustos jūsų gerbti.

Ką turime galvoje: „Turi man dėkoti, kad teikiausi su tavimi būti”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Man su tavimi nelengva, ir tu tai žinai”.

8 – „Be tavęs būtų geriau”. Įskaudinti žmogų ir pagerinti santykius – visiškai skirtingi dalykai. Ši frazė skirti pirmam tikslui, antrojo tikslo ji tikrai nepasieks.

Ką turime galvoje: „Dabar man su tavim blogai”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Labai norėčiau, kad mums pagaliau būtų komfortiška drauge”.

9 – „Matai, kaip jis/ji tai daro? O tu kaip darai?” Pateikti kaip pavyzdį kokį nors sėkmingesnį žmogų – labai prastas būdas pažvalinti ar nukreipti į „tikrąjį kelią”. Rezultatas greičiau bus atvirkščias. Išgirdęs tokią frazę, artimas žmogus tikriausiai atšaus „Va su juo/ja ir gyvenk!” Tai reiškia, kad frazė absoliučiai nekonstruktyvi ir ją galima drąsiai įtraukti į juodąjį sąrašą.

Ką turime galvoje: „Man rodos, tu nežinai, kaip reikia tą daryti, skirtingai nei kiti žmonės”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Suplanuokime drauge savo ateitį, kad jaustume didesnį pasitikėjimą”.

10 – „Tu tyčia taip darai”. Artimuose santykiuose žmogus labai retais atvejais daro kažką specialiai tam, kad įskaudintų. Teisingiau būtų sakyti, kad jis ne visada elgiasi teisingai, daro klaidas, tačiau interpretuoti tai kaip „sąmoningą ir tyčinį kenkimą” būtų pernelyg perdėta. Pasistenkite vengti tokio tipo frazių, kadangi aptarti, užginčyti jos neįmanoma, o štai sukomplikuoti ir visiškai sugadinti santykius – labai paprasta.

Ką turime galvoje: „Tu tyčia renkiesi pačius blogiausius variantus”.

Kaip galima būtų pasakyti kitaip: „Mane kažkodėl erzina ką ir kaip tu darai. Panašu, kad atėjo laikas dėl kai ko susitarti…”

Visus mūsų tariamus negatyvius žodžius ir visas frazes galima sąlyginai suskirstyti į tris grupes: „žeminantys”, „atstumiantys” ir „kaltinantys”. Kaltinančios frazės – tai 1, 2, 4 ir 10. Atstumiančios – 5 ir 8. Žeminančios – 3, 6, 7, 9.

Be to, kiekviena šių frazių, ištarta kitiems girdint, tampa dvigubai aštresnė ir dvigubai sunkiau traumuoja. O jeigu jau iš jų sudėstysime ištisą sakinį, tai skambės jis maždaug taip: „Amžinai tu darai viską, kad mane sunervintum. Kaip ir tavo tėvas. Aš visada iš kailio neriuosi, o tu nė piršto nepakrutini. Štai, pavyzdžiui, kaimynai trečią automobilį perka, o tu savo vienintelio negali suremontuoti. Reikia galva darbuotis, o ne lindėti darbe už juokingą algą. Žodžiu, daryk tu ką nori, kvaila buvau, kad su tavimi susidėjau, be tavęs būčiau vargo nežinojusi. Ir kam tu apskritai toks reikalingas, išskyrus mane, kvailę”.

Kaip nebūtų liūdna, kai kurios poros barnių metu praktiškai žodis žodin atkartoja pateiktą sakinį. Galbūt dėl to taip dažnai ir riejasi, juk dėl to, kad žmonės laisto vienas kitą srutomis, švaresniais jie netampa. Be jokios abejonės, destruktyviu galima paversti bet kurį žodį, jei ištarsime tulžingai, pagiežingai ar atsainiai, iš aukšto. Vadinasi, galimas ir atvirkščias variantas – galima daugybę nemalonių frazių sušvelninti, pridėjus joms geranoriškumo ir konstruktyvumo.

Rekomenduočiau sugalvoti aukščiau pateiktoms frazėms savus variantus, tinkančius būtent jūsų bendravimo stiliui, pagardinant jas pagarba pašnekovui ir konstruktyvumu.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *