Vienišos mamos klaidos

Ne paslaptis, kad šiais laikais vienišų motinų kiekis yra katastrofiškai didelis. Nepradėsime skųstis, kad šiais laikais vyrų mažai ar jie yra prastesni, nesiaiškinsime priežasčių, dėl kurių moteris nusprendžia auginti vaiką viena. Apžvelgsime tas problemas, su kuriomis tenka susidurti vienišai motinai ir vaikui, kuris neturi tėčio.

Nepakanka laiko bendrauti su vaiku

Pradėkime nuo akivaizdžios problemos. Poreikis savarankiškai išlaikyti šeimą neišvengiamai tampa bendravimo su vaiku stokos priežastimi. Dėl to būna taip, kad ir taip tėvų dėmesiu pasigirti negalintis vaikas lieka pats vienas su visais savo klausimais ir poreikiais.

Tikriausiai neverta ir sakyti, kad augant vaikui bus vis sunkiau su juo palaikyti pasitikėjimu grįstus šiltus santykius. Paaugęs vaikas, net ir suvokdamas, kad jūsų nuolatinis nebuvimas yra reikalingas jo paties gerovei, niekuomet neatleis už tai, kad savo laiku jam stigo motinos meilės ir rūpestingumo, rašo „Askwoman“.

Psichologo rekomendacijos

Stenkitės daugiau laiko praleisti su vaiku. Jei atsirado laisva valandėlė (ir net jei esate be galo pavargusi) pasikalbėkite su mažyliu, papasakokite jam ką nors naujo, parodykite, kad jo ilgitės ir pati esate nepatenkinta, kad jums tenka ilgai ir daug dirbti.

Berniukui nėra į ką lygiuotis

Pripratome manyti, kad ypatingai stipri neigiama nepilnavertės šeimos įtaka pasireiškia tuomet, kai moteriai vienai tenka auginti sūnų. Be abejo, berniukui būtina turėti vyriško elgesio pavyzdį. Jei greta jo nėra suaugusio vyro (arba dar blogiau – vyrai nuolat keičiasi dėl to, kad motina, bijodama likti vieniša, ieško nuolatinio partnerio), vaikui negali susiformuoti pilnavertis įspūdis apie tai, koks turi būti tikras vyras.

Augdamas jis patenka į pasaulį, kuris gyvena pagal jam nesuprantamas taisykles. Berniukas nežino, kokia jo vieta toje nuolat besimainančioje žmogiškų tarpusavio santykių erdvėje. Stengdamasis surasti kažkokią atramą, vaikas neretai patenka į blogą kompaniją.

Psichologo rekomendacijos

Paprasčiausia išeitis – užrašyti vaiką į kokį nors būrelį arba treniruotes, kurias veda vyras, kad vaikas prieš akis turėtų vyriško elgesio pavyzdį.

Motinai tenka imtis ir tėčio funkcijų

Tėvo nebuvimas pažeidžia harmoningą augimo procesą – ir berniukams, ir mergaitėms. Psichologijoje egzistuoja tokia sąvoka – „ideali šeima“. Tai – sąlyginis šeimos modelis, kuriame sukurtos pačios geriausios sąlygos šios šeimos narių gyvenimui.

Tokioje šeimoje motina teikia vaikui paramą, gerumą. Ji visada atleidžia prasižengimus, pagaili, kai skauda, ji pasiruošusi išklausyti ir suprasti. Bet realus pasaulis nėra toks paprastas. Dėl to vaiką reikia mokyti naudotis ne tik žmogaus geraširdiškumu. Jį reikia išmokyti išgyventi pasaulyje, kuriame žmonių tarpusavio santykiai kuriami pagal tam tikrus dėsnius. Ir šiuo atveju kaip tik būtinas tėvo vaidmuo. Tėvas kritikuoja, nukreipia, nurodo, ugdo valios jėgą.

Auklėjimo procese neišvengiamai yra palaipsninis normų ir apribojimų įvedimas. Viskas prasideda nuo puoduko, kuomet vaikas atpratinamas šlapintis į sauskelnes ir verčiamas sėsti ant puoduko – kitaip tariant, paklusti taisyklėms.

Vėliau – daugiau taisyklių. Vaikas auga. Jis pradeda tirti supantį pasaulį, rodo susidomėjimą viskuo, su kuo susiduria, pasireiškia jo asmeniniai norai: „Noriu to! Noriu ano!“. Ir tuomet, jei šalia vaiko yra tik mama, jis gali (nebūtinai, bet tikimybė padidėja) tapti išlepėliu ir kaprizingu tinginiu.

Kartais moteris, likusi viena, bando grumtis su šia problema ir užsikrauna sau ant pečių vyro funkcijas. Bet šioje vietoje tyko kitas pavojus. Nenuoseklus motinos elgesys (kuri vaiką tai palaiko, kad ir ką jis bepadarytų, tai apšaukia ar baudžia) skatina vaiko ambivalentiško požiūrio į mamą atsiradimą ir bendrą nestabilumo bei pasaulio pavojingumo jausmą.

Tokioje dirvoje tarpsta padidinta vaiko aplinkos baimė, mažėja pasitikėjimas savimi, savęs vertinimas. Blogiausia tokioje situacijoje yra tai, kad būtent tokia nepilnavertė pasaulėjauta, įskiepijama vaikui, lieka šalia jo visą gyvenimą.

Psichologo rekomendacijos

Neleiskite sau išsilieti ant vaiko. Jei jis prasižengė, pasistenkite paaiškinti, kur ir kodėl jis yra neteisus. Pasakykite, kad jus tai labai liūdina, nes labai jį mylite ir nenorite, kad jis taip elgtųsi.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *