Vyrai draugiškumą nuo seksualinio susidomėjimo skiria prasčiau

Indianos universiteto ir Jeilio universiteto (abu JAV) mokslininkų neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad koledžo amžiaus vaikinai prastai skiria nežodinius draugiškumo ženklus nuo seksualinio susidomėjimo, nes vyrų akis tokiems dalykams yra mažiau jautri nei moteriška – tačiau jų bendraamžės panelės taip pat šiuos ženklus skyrė ne itin gerai.

Tyrime, kuris balandį bus publikuojamas leidinyje „Psychological Science“, nurodoma, jog vyrai, vertinę draugiškai nusiteikusių moterų nuotraukas, neteisingai nurodė, jog 12 proc. nuotraukoje esančių moterų bando parodyti seksualinį susidomėjimą. Moterys taip klydo 8,7 proc. atvejų.

Ir vyrai, ir moterys dar dažniau darė priešingų klaidų – vertindami seksualiai susidomėjusių moterų nuotraukas vyrai klaidingai nurodė, kad nuotraukose 37,8 proc. moterų yra „draugiškos“. Moterys tokias klaidas darė 31,9 proc. atvejų, pranešė sciencedaily.com.

Mokslininkai jau senokai žinojo, kad jaunuoliai dažniau už paneles sumaišo nežodinius draugiškumo ženklus su seksualiniu susidomėjimu, bet tvirto lyčių skirtumo paaiškinimo sukurta nebuvo.

Populiaresnė iš dviejų konkuruojančių teorijų šį skirtumą teisino jaunuolių polinkiu seksualizuoti savo socialinę aplinką. Mažiau populiari teorija – kurią palaiko pastarasis tyrimas – teigia, kad moterys yra pranašesnės vertinant veido išraiškas ir kūno kalbą, kuriais bandoma išreikšti įvairiausias emocijas, taigi, jos tiksliau atpažįsta seksualinio susidomėjimo požymius. Jaunuoliai tiesiog prasčiau suvokia nežodinius ženklus.

„Lyginant su moterimis, vyrai mūsų tyrime per daug neseksualizavo nuotraukų rinkinių. Ir vyrai, ir moterys buvo nelinkę teigti, kad dviprasmiški ženklai yra „seksualinio susidomėjimo“ požymis. Tiesą sakant, vyrams ir moterims nustatytos praktiškai identiškos seksualinio susidomėjimo (kuris turi būti suvokiamas, kad jie surizikuotų teigti, jog rodomi nežodiniai ženklai tikrai yra seksualinės prigimties) ribos“, – sakė Indianos universiteto Psichologijos ir smegenų mokslų katedros doktorantė Coreen Farris.

C. Farris sakė, jog jų tyrimas yra įdomus tuo, jog nepateikė jokių duomenų, kurie paremtų pirmąją teoriją.

„Tyrimo rezultatai daugeliu būdų nurodo bendresnį paaiškinimą, dėl ko jauni vyrai priima tokius sprendimus, kokius priima. Stebėtas moterų pranašumas skiriant draugiškumą ir seksualinį susidomėjimą taip pat taikytinas ir liūdesio bei atstūmimo išraiškų skyrimui.

Tai verčia manyti, kad didesnis jaunų vyrų polinkis neteisingai interpretuoti draugiškumo ženklus kaip seksualinį susidomėjimą gali būti tiesiog nespecifinis prastesnis sugebėjimas vertinti nežodinius ženklus, o ne koks nors išskirtinis, tik seksualinių signalų suvokimui taikytinas procesas“, – sakė ji.

Tyrime dalyvavo 280 vyrų ir moterų, kurių vidutinis amžius buvo 19,6 metų. Tiriamieji, vieni sėdėdami kambaryje su kompiuteriu, turėjo į keturias kategorijas (draugiška, seksualiai susidomėjusi, liūdna, atstumianti) suskirstyti 280 moterų nuotraukų (jose buvo matomas visas aprengtas moters kūnas). Kiekvienos kategorijos nuotraukos prieš tai buvo įvertintos taikant išsamų validacijos procesą.

Tyrimo metu nustatyta, kad ir vyrai, ir moterys labiausiai klydo vertindami nuotraukas, kuriose buvo išreikštas seksualinis susidomėjimas. C. Farris, kurios tiriamieji darbai labiausiai susiję su seksualine vyrų agresija, pažymėjo, jog rezultatai parodo vidutinį skirtumą.

„Duomenys neparemia idėjos, kad visi vyrai nežodinius ženklus vertina prastai ar kad visoms moterims tai sekasi puikiai. Skirtumas nėra didelis“, – sakė doktorantė.

Tyrimo autoriai savo straipsnyje rašė, kad daugeliu atvejų „klaidingo seksualumo įvertinimo neigiamos pasekmės nebus rimtesnės už nežymius socialinius nepatogumus“. Tačiau nedidelei vyrų grupei seksualumo vertinimo klaida yra siejama su seksualine prievarta, todėl šį procesą svarbu suvokti, siekiant sumažinti išprievartavimų riziką.

Anot C. Farris, tokie tyrimai turėtų padėti jauniems vyrams geriau suvokti, kad jų vertinimas gali būti klaidingas bei padėti sumažinti seksualinę agresiją.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *