Vyrus žlugdančios moterys

Šiandien smurtas artimoje aplinkoje – pagrindinė tema Lietuvoje. Aš asmeniškai esu prieš bet kokios formos smurtą šeimoje – neatsižvelgiant į amžių, lytį ar priežastį. Juk santykiai neturi būti mūšio laukas ar bokso ringas.

Gaila, bet pas mus vis dar gajus įprotis aiškintis santykius jėga. Patikėkite, nugalėtojų čia nebūna. Vis vien liksite nieko nepešę. Smurtas – bejėgiškumo išraiška. Nemokėjimas ir nesugebėjimas tvarkytis kitaip.

Dėl smurto visi dažniausiai kaltina vyrą. Ar visada tai teisinga? Deja, nutylima moterų agresija, nes vyrams apie tai kalbėti gėda. Kartais jie net nesupranta, kad prieš juos yra naudojamas psichologinis arba fizinis smurtas, mat šiuolaikiniame pasaulyje yra nusistovėjusi nuomonė, jog fiziškai silpnesnės moterys visuomet renkasi aukos vaidmenį. Rasime daug organizacijų, ginančių dailiosios lyties atstovių teises, bet neteko girdėti, kad Lietuvoje kas nors gintų vyrus. Ar tai reiškia, kad jie niekada neturi problemų ir visuomet būna budeliai? Tikrai ne. Moterys, engiančios vyrus, dažnai maskuojasi tokiomis frazėmis: „esu valdinga“, „mano sunkus charakteris“, „aš – cholerikė“. Tai absoliučiai nepateisina jų netinkamo ir agresyvaus elgesio šeimoje.

Dirbdamas su vyrais iš padorių ir verslių šeimų dažnai girdžiu tokius žodžius: „jaučiuosi užgožtas“. Kai pradedame gilintis, ką slepia ši frazė, beveik visuomet išvystame moterį teroristę. Paaiškinsiu: žmonos gana retai naudoja fizinį smurtą, bet jos itin dažnai psichologiškai traumuoja savo partnerį ir taip išprovokuoja smurtą savo atžvilgiu.

Sutinku pacientų, kurie nesupranta, kodėl pakėlė ranką prieš savo antrąją pusę. Jie sutrinka, kai paklausiu: „Turite vaikų, kurie gali sunervinti labiau nei žmona, bet į vaikus reaguojate su šypsena, tai kodėl trenkėte žmonai?“

Toks vyras sėdi ir neturi atsakymo, o aš žinau, kad jis gyvena su teroriste, kuri jį engė, tyčiojosi, žemino, todėl tiksinti bomba vieną dieną sprogo.

Šioje situacijoje kalti abu – vyras leido jį niekinti, o moteris savo pačios rankomis sukūrė budelį. Ką daryti? Kaip atpažinti savyje teroristę ir ją neutralizuoti? Tokia moteris savo elgesiu demonstruoja pasyvią agresiją vyro atžvilgiu (nepakantumas, engimas, reikalavimai, priekaištai, žeminimai ir panašiai). Iš pradžių tai sukelia vyrui kaltės jausmą, paskui apmaudą ir pasipiktinimą, o ilgainiui gynybinė vyro reakcija virsta gaivališka (ir gyvuliška) agresija.

Neapsirikite – dabar kalbu ne apie rizikos šeimas, kuriose trankosi visi, kilnojantys taurelę. Noriu pakalbėti apie iš pirmo žvilgsnio tvarkingas šeimas, kuriose paslapčia siautėja moterys. Yra trys terorisčių tipažai.

Pirmasis tipas – mamytė. Tai moteris, kuri vienodai bendrauja su savo vaikais ir vyru. Ji visuomet paklaus, ar mylimasis nepamiršo pirštinių, ar skaniai pavalgė, ar gerai miegojo. Toks elgesys atrodo apgaulingai nekaltas, bet tai pirmas signalas, kad moteris nustojo gyventi savo gyvenimą ir pradeda virsti savotiška persekiotoja savo šeimoje.

Vyro ji klausinėja apie viską, o pati neturi ką papasakoti. Ilgainiui toks bendravimas pradeda sekinti, vyras bando atsigriebti kitur: susiranda naują pomėgį, o gal net meilužę, blogiausiu atveju pradeda piktnaudžiauti alkoholiu.

Nuolatos klausinėjanti ir dusinamai rūpestinga žmona supranta, kad vyras slysta iš rankų, bet nesupranta, kas ne taip. Ji nebando prikelti savo numarintos asmenybės ir susirasti veiklos, kuri leistų jai atsiskleisti naujomis spalvomis.

Tradiciškai tokia moteris vyrą pradeda dusinti šimtą kartų stipriau: klausimai, priekaištai, isterijos – tai tampa vyro kasdienybe. Toks terorizmas gali sukelti vyro emocinį išsekimą, jis praranda savikontrolę, todėl šimtąjį kartą klausydamas priekaištų jis nebesusivaldo. Žinoma, jo elgesio tai nepateisina, bet noriu at-kreipti dėmesį į problemos esmę ir ištakas.

Jeigu skaitote ir jaučiate, kad atitinkate mamytės teroristės tipažą, – atsitraukite, iš naujo atraskite save, susiraskite įdomios veiklos, pradėkite vyrui pasakoti apie save ir nustokite tikrinti, ar jis nepamiršo skėčio. Jei prasidės lietus, jis neištirps, o nuo jūsų perdėto rūpesčio santykiai tikrai gali virsti stichine nelaime.

Antrasis tipas – nuolankioji, susitaikančioji. Tokia teroristė pirmais bendro gyvenimo metais visiškai neišsiduoda. Ji paprašo paprastų dalykų, pavyzdžiui, padaryti jai sumuštinį. Vyras pažada tai padaryti po valandos, bet ji tyliai nueina ir pasidaro pati. Sąrašas dalykų, kurių ji paprašo, bet pasidaro pati, vis ilgėja. Po kelerių metų ji jau drąsiai tvirtina, kad jos vyras nepatikimas, nieko nesugebantis slunkius. Dar po metų tokia teroristė vyrą žemina prie visų, pavyzdžiui, per draugų vakarėlį. Ji sau leidžia pareikšti, kad viską šeimoje daro tik ji, o vyras yra toks nevykėlis, kad nei sienoje, nei lovoje nesugeba „vinies įkalti“.

Tokia teroristė nesupranta, kad būtent ji vyrą pavertė mazgote, o jis nesusigaudo, kodėl išrinktoji, viską ilgai ramiausiai dariusi pati, staiga pradeda pykti.

Vyrų logika paprasta: jeigu koks nors veiksmas kartojasi daug kartų, jis jį priima kaip savaime suprantamą dalyką. Tad, moterys, jei norite, kad šalia būtų vyriškas vyras, kuris girdi jūsų prašymus, – nedarykite visko pačios, nes tai tiesus kelias suklaidinti jūsų sutuoktinį ir sugadinti santykius. Kai atsidursite paskutinėje stadijoje ir viešai tyčiositės iš savo vyro, galite sulaukti smūgio, nes žmogus nebevaldys savo emocijų. Vėlgi tai nereiškia, kad vyras nekaltas, tik noriu atkreipti dėmesį į problemos priežastį.

Trečiasis tipas – vadovė, vadybininkė. Dažniausiai tokios teroristės ėda nervus ir darbe, ir šeimoje. Jos visiškai negirdi aplinkinių, nors iš mandagumo visuomet paklausia, kaip norėtų pasielgti sutuoktinis ar pavaldiniai. Ilgainiui tokia bendravimo nelygybė vyrą visiškai užgniaužia.

Tokia žmona diktuoja viską: šeimos tikslus, atostogas, pirkinius, sekso grafiką, šeimos pagausėjimą, mitybą, gyvenimo būdą, draugų ratą, bendravimą su artimaisiais. Ji kaip drakonas degina visus savo liepsna ir nesibaigiančiais įsakymais. Tokia moteris visiškai nesupranta, kodėl žmonės išeina iš darbo dėl jos nepakeliamo charakterio, o ilgai atrodęs sustyguotas ir subalansuotas vyras tiesiog pasiūlo išsiskirti. Beje, skyrybas pasirenka tik stipresni vyrai, o kiti tyliai prasigeria. Auksiniuose narveliuose įkalinti girti vyrai virsta smurtautojais, o jų žmonos visiškai nesupranta, kas pasikeitė. Sutuoktinių jos dažnai klausia, kas ne taip, ką antroji pusė norėtų keisti, ką ji daro ne taip, bet atsakymų neklauso ir pradeda isterišką monologą. Suprantama, kad sutuoktinis pasirenka tylėjimo taktiką, o viduje tyliai pradeda tiksėti bomba. Jei pajutote, kad turite teroristės vadovės požymių, o į jūsų klausimus vyras atsako: „Su tavimi neįmanoma susikalbėti, todėl aš patylėsiu“, atsitraukite.

Šiame tekste atpažinusiems save rekomenduoju rinktis psichologo pagalbą, bet ne individualią. Iš patirties žinau, kad atėjusi konsultuotis valdinga, dominuojanti teroristė laukia paguodos ir jos pačios pripažinimo auka. Neišgirdusi norimo atsakymo tokia valdovė keičia specialistus tol, kol suranda tą, kuris patvirtina jos pageidaujamą versiją. Tokio tipo moteriai labai praverstų grupiniai užsiėmimai, kur žmogus mokomas valdyti savo emocijas, reaguoti čia ir dabar. Pavyzdžiui, aštuonių savaičių dėmesingumo ugdymo, savęs pažinimo, streso ir emocijų valdymo kursai. Jie – konfidencialūs, grupės labai mažos. Tokiuose kursuose ne teoriškai, o praktiškai galima išmokti taikyti teigiamus bendravimo modelius, kurie stiprintų valdingos moters ryšį su žmonėmis, o ne tolintų nuo jų.

Andrius Kaluginas, psichologas

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *