Žalingas žaidimas: Pasakysiu tau, kas esi

Erikas Biornas yra išvardinęs tikriausiai visus žalingiausius socialinius žaidimus. Kai kurių žala ne tokia akivaizdi, o kai kurie yra tikri žudikai nekaltais veidais. Štai šiam, antram, tipui ir priklauso mūsų aprašomas žaidimas. Mes sakome žmogui: tu sadistas, egoistas, savimyla, tinginys, tau visai neįdomu dirbti, tu gudrus ir suktas, tu kvailys. Paprastai tai vadinama etikečių klijavimu. Ir tai – visiškai nemokšiška elgesio strategija. Kurios reikia atsikratyti.

Jeigu norisi pasakyti kažką panašaus žmogui, padarykite tai kitaip. Kaip?

Aiškiai ir tiksliai apibūdinkite žmogaus elgesį. Tačiau NEVERTINKITE jo! Nereikia fantazuoti apie žmogaus ketinimus. Geriausia, jei apibūdinsite visiškai konkretų poelgį, kurio negalėjo nepastebėti ir kiti žmonės. Nes jeigu pasakysite “O paskui jis kažkaip keistai nusišypsojo”, jums iškart gali paprieštarauti: “Aš išvis nesišypsojau, tau pasivaideno”. Dėl to visada kalbėkite apie tai, ką pastebėjo visi. Ir neinterpretuokite.

Jeigu norisi pasakyti “Tu labai kategoriškas ir niekada nesiskaitai su aplinkinių nuomone”, geriau tiesiog apibūdinkite situaciją, pasitelkę svarius faktus. Kai pradėsite naudotis šia technika, pasikeisite ir patys, ir tie žmonės, kurie jums anksčiau nepatiko.

Kaip pasikeisite jūs?

Suprasite, kad dauguma jūsų pažiūrų į žmones – ne kas kita, kaip jūsų pačių liguistos vaizduotės rezultatai, kuriuos suformavo vidinis nerimas ir žema savivertė. Maždaug to paties moko psichologai, kai aiškina pernelyg stiprų nerimą jaučiantiems klientams: “Jeigu autobuse į jus kažkas žiūri su “neslepiamu pasibjaurėjimu”, tai ne dėl to, kad jūs pasibjaurėtinas, o dėl to, kad tam žmogui šiuo momentu baisiai skauda galvą. Arba dantį”.

Kaip pasikeis kiti?

Kai tik imsite neutraliai traktuoti žmogaus elgesį, jis iškart pasikeis – pirmą kartą jo niekas nepuola, o tiesiog pakiša po nosimi veidrodį – be nereikalingų žodžių ir emocijų. Pirmą` kartą jam nereikia teisintis, duoti grąžos, gintis. Jūsų žodžiai paskatins žmogų keistis iš vidaus, jo paties valia, o ne dėl to, kad kažkas to reikalauja.

Galbūt jūsų ramūs ir blaivūs žodžiai taps jam pačia pirma galimybe gyvenime pažvelgti į save iš šalies ir suvokti savo elgesį. O paskui žmogus pats išsiaiškins tokio elgesio pasekmes ir (jeigu reikia) pasitaisys.

Dėl to perfrazuokite iš lūpų besiveržiančius vertinimus į konstruktyvų jus netenkinančio žmogaus elgesio apibūdinimą.

Tapkite jam veidrodžiu, slapta kamera.

Atsisakykite moralizavimo ir įvairiausio pobūdžio “psichologizavimo”, ypač jei gaudotės psichologijoje ir žinote daug protingų žodžių.

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *