Koks, jūsų nuomone, yra svarbiausias įgūdis santykiuose? Juk tokių įgūdžių yra labai daug. Tai ir gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą tarp „duoti-imti“, ir palaikymo (empatijos), lojalumo ir kiti įgūdžiai.
Mano nuomone, tokiu įgūdžiu galima laikyti gebėjimą susitarti. Juk visi santykiai, ir ne tik poroje, yra pagrįsti susitarimais, tiksliau – jų laikymusi.
Tačiau čia žmonės dažnai nepastebi vienos svarbios detalės. Dauguma susitarimų turi ribotą galiojimo trukmę arba galiojimo datą, jeigu norite.
Juk kaip būtų nuostabu – susitarėme kartą ir visam gyvenimui, ir toliau rūpinamės tik šio susitarimo laikymųsi. Jokių ginčų, skandalų ir kitokio negatyvo.
Tačiau konfliktai kyla ir kyla labai dažnai dėl to, kad susitarimai prarado savo aktualumą. Kad ir kaip norėtume save įtikinti, kad laikui bėgant nesikeičiame, turiu omenyje charakterį, deja taip nėra.
Būtent mūsų vidiniai ir greta esančio žmogaus pasikeitimai lemia, kad ankstesni susitarimai nustoja galioti. Tokioje situacijoje konfliktas neišvengiamas.
Tačiau kartu tokios konfliktinės situacijos sprendimas tiesiogiai priklausys nuo sugebėjimo derėtis. Taip, būtent – reikia tartis ir susitarti iš naujo, jau kitokiomis, pasikeitusiomis sąlygomis.
Netgi tarptautiniuose santykiuose susitarimai tarp valstybių praranda savo aktualumą, kai pasikeičia tarptautinė situacija, o ką jau kalbėti apie dviejų artimų žmonių santykius.
Kai jūsų pora neturi aiškių susitarimų ir jūs nepasirūpinate patikrinti jų aktualumo, konfliktų tikimybė didėja eksponentiškai.
Jei vengsite naujų susitarimų, konfliktas augs, o santykiai blogės. Naujų susitarimų baimės pagrindą sudaro faktas, kad žmonės pripranta prie tam tikrų elgesio šablonų, algoritmų, modelių ir vos ne tiesiogine prasme juose įstringa.
O nauji susitarimai – tai naujų elgesio modelių, kuriuos reikia ne tik sukurti, bet ir jų laikytis, atsiradimas. Keisti save daugeliui žmonių apskritai yra žygdarbis, ir daugelis labai bijo tapti tokiu herojumi, nors tai visiškai įmanoma.
Ir tada kyla pirmasis galingas pasipriešinimas: „Aš nenoriu (negaliu) keistis dėl partnerio!“. Tačiau tai yra apgaulė. Visi susitarimai ir pokyčiai reikalingi visų pirma jums patiems, kad būtent jūs santykiuose galėtumėte jaustis komfortiškai.