Dėmių šalinimas

Dėmių šalinimo klaidos, dėl kurių galima atsisveikinti su mėgstamiausiu drabužiu

Nesvarbu, kur atsiranda dėmė – ant drabužių, kilimo ar baldų – ji visada nemaloni. Laimei, šiuolaikinių buitinės chemijos priemonių asortimentas toks didelis, kad nesunkiai rasite priemonę, kuri su tarša susidoros per kelias minutes.

Tačiau visur esama savų niuansų. Išvardinsime kelias klaidas, dėl kurių dėmė iš įprastos pereis į sunkiai pašalinamų kategoriją. Venkite tokių klaidų, jei nenorite atsisveikinti su savo mėgstamu daiktu.

Pirmoji klaida: pernelyg stipriai trinti dėmę

Pirmoji klaida: pernelyg stipriai trinti dėmę

Kai ant audinio atsiranda dėmė, jūsų ranka automatiškai griebiasi servetėlės ar drėgno skudurėlio ir gerai ją patrina. Tačiau kuo stipriau tai darysite, tuo labiau dėmė įsiskverbs į medžiagos pluoštus ir ją bus vis sunkiau pašalinti.

Geriau būtų sutramdyti savo įkarštį ir su dėme dirbti kaip galima švelniau. Švaria servetėle atsargiai patrinkite dėmę, kad pašalintumėte nešvarumų perteklių, o paskui išplaukite kriauklėje arba, jei įmanoma, iš karto nusiųskite į skalbimo mašiną.

Antroji klaida: skalbimas karštame vandenyje

Antroji klaida: skalbimas karštame vandenyje

Karštas vanduo yra nepakeičiamas pagalbininkas, sprendžiant daugelį buitinių problemų, tačiau kai kurių dėmių atveju geriau jį apeiti iš tolo. Visų pirma su aukštomis temperatūromis neturi kontaktuoti nešvarumai, kuriuose yra baltymų. Norėdami susidoroti su mėsos, pieno, prakaito, kraujo pėdsakų dėmėmis, turėtumėte naudoti šaltą vandenį, poroje su dėmių valikliu.

Trečioji klaida: netinkamų ploviklių naudojimas

Skalbimo priemonę reikėtų rinktis itin rūpestingai, prieš perkant būtina atidžiai išstudijuoti sudėtį. Pavyzdžiui, dėmių valiklio, skirto baltiems audiniams, negalima naudoti spalvotiems daiktams – jis gali juos sugadinti. Tokiu atveju svarbu rasti specialiai spalvotoms medžiagoms skirtą priemonę – ji nepakenks medžiagai ir jums nereikės atsisveikinti su mėgstamiausiu garderobo elementu.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į formatą. Miltelinės priemonės turėtų būti dedamos į vandenį skalbimo metu, jei įprasti milteliai skalbimo procese netiko, skystos tinka avariniam mirkymui, taip pat dėmėms nuo subtilių medžiagų šalinti. Taip pat yra dėmių šalinimo priemonių lazdelių ir pieštukų pavidalu – tokias patogu nešiotis su savimi, norint greitai apdoroti šviežias dėmes, o muilo pavidalu – plovimui rankomis.

Ketvirtoji klaida: prieš skalbimą neapdorojamos dėmės

Tinkamos temperatūros vanduo, baliklis ir dėmių valiklis – ne panacėja kovoje su dėmėmis. Jų poveikis lengvai susiveda iki nulio, jei pačioje pradžioje padaroma populiari klaida – dėmė niekaip neapdorojama. Tiesiog įmesti nešvarų daiktą į skalbimo mašiną ir tikėtis, kad to pakaks – bloga idėja. Greičiausiai po tokių manipuliacijų dėmė dar giliau įsiskverbs į audinį, o tada su ja teks kovoti radikalesniais metodais.

Todėl prieš pagrindinį skalbimą nepamirškite apdoroti dėmės vietą dėmių išėmėju, patrinti ūkišku muilu arba tiesiog 20-30 minučių pamirkyti vandenyje su milteliais. Šitokiu būdu tikimybė, kad dėmė išnyks po pirmojo skalbimo, padidės keleriopai, ir jums nereikės apgailestauti dėl sugadinto daikto.

Penktoji klaida: dėti nešvarius drabužius į skalbinių krepšį

Penktoji klaida: dėti nešvarius drabužius į skalbinių krepšį

Nereikėtų atidėti suteptų drabužių vėlesniam laikui, laukiant, kol krepšyje susikaups pakankamai nešvarių daiktų. Per tą laiką dėmė išdžius ir visam laikui įsitvirtins audinyje.

Žinoma, yra tikimybė, kad ir tada ją bus galima pašalinti, tačiau tam reikės pirkti brangių, agresyvios sudėties buitinės chemijos priemonių, kurios gali pažeisti audinį. Todėl patariame nerizikuoti ir viską daryti laiku: vos tik aptikę dėmę, ją apdorokite, o tada, priklausomai nuo priemonės sudėties, skalbkite rankomis arba skalbimo mašinoje.

Šeštoji klaida: naudoti priemones, kurių sudėtyje yra chloro

Norėdamos išvalyti dėmes iš audinio, namų šeimininkės naudoja įvairios sudėties buitinę chemiją. Pavyzdžiui, mūsų mamos ir močiutės dažniausiai naudojo chloro turinčias priemones, kadangi parduotuvėje buvo sunku rasti ką nors kita. Tačiau mūsų laikais tokių problemų nekyla, todėl verta atsisakyti chloro ir rinktis mažiau agresyvius produktus.

Daugelis paklaus: „Kodėl? Juk tokios priemonės veiksmingai kovoja su teršalais!“ Tačiau iš tiesų nemalonių pasekmių yra kur kas daugiau, nei privalumų. Chloras gadina audinį, blukina medžiagą ir netgi gali sukelti alerginę reakciją. Todėl nereikėtų rizikuoti savo drabužiais ir sveikata.

Atkreipkite dėmesį į šiuolaikiškus, o svarbiausia – saugius variantus:

Deguonis – stiprus oksidatorius, todėl jo pagalba galima atsikratyti netgi įsisenėjusių dėmių. Jo galima rasti vandenilio perokside, kurio esama kiekvienoje vaistinėlėje, ir natrio perkarbonate. Deguonis netoksiškas, todėl nereikia nerimauti dėl jo neigiamo poveikio sveikatai.

Enzimas – idealus pasirinkimas baltyminėms dėmėms, su kuriomis karštas vanduo negali susidoroti, šalinti. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad jo sudėtį sudarantys fermentai yra kontraindikuotini vilnai, šilkui ir kitiems švelniems audiniams.

Adsorbuojančios medžiagos tarsi magnetas pritraukia nešvarumų daleles ir kartu su jomis išsiplauna iš audinio. Veiksminga priemonė, tačiau ji veikia tik šviežias dėmes – su įsisenėjusiomis ji nesusidoros.

Tirpikliai, įskaitant alkoholį, esterius, gliceriną. Puikiai tinka kovai su įsisenėjusiomis ir sunkiai pašalinamomis dėmėmis.

Paprastame ūkiniame muile yra natrio riebalų rūgščių, kurios deramai neįvertinamos nešvarumų šalinimo klausimais. Jei suteptą daiktą pamirkysite muilo tirpale, yra didelė tikimybė, kad dėmė beveik visiškai išnyks.

Galutinis priemonių pasirinkimas priklauso nuo užteršimo tipo, todėl prieš pradėdami tvarkyti dėmę, turėtumėte ištirti jos kilmės pobūdį. Pavyzdžiui, pigmentines dėmes (arbatos, kavos, vyno) puikiai pašalina deguonies priemonės, o baltymines (prakaito, kraujo, pieno) – buitinė chemija, kurios sudėtyje yra fermentų. Kosmetikos pėdsakams pašalinti tiks paprastas muilas, o dažus galima pašalinti priemone, kurios sudėtyje yra tirpiklio.

Septintoji klaida: tikrinti įvairias buities gudrybes ant brangių daiktų

Septintoji klaida: tikrinti įvairias buities gudrybes ant brangių daiktų

Kai ant mėgstamo drabužio atsiranda dėmė, pirmiausia puolame naršyti internete, ieškodami išbandytų patarimų ir triukų, kaip jos atsikratyti. Tačiau šios gudrybės ne visada veiksmingos (net jei jas sutinkame daugybėje straipsnių).

Pavyzdžiui, dažnai galima rasti patarimų, kaip atsikratyti nešvarumų naudojant plaukų laką, acetoną, amoniaką ir kitas po ranka pasipainiojusias priemones. Galbūt jos padės išvalyti suteptą drabužių vietą, tačiau kaip po to atrodys audinys – didelis klausimas.

Norite eksperimentuoti? Tuomet darykite tai ant senų sportinių kelnių, ištampytų marškinėlių ar namų chalato, kadangi rezultatas visada nenuspėjamas.

Jeigu gudrybės poveikis padarė jums įspūdį (gerąja prasme), galite jį naudoti kitiems daiktams. Svarbiausia – elkitės labai atsargiai!

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *