Nuo ko prasideda viską naikinanti ir griaunanti meilė? Kaip ją atpažinti ir kaip išspręsti šią problemą?
Turbūt ne taip jau mažai moterų žino tą jausmą, kai jos buvo tiesiogine prasme apsėstos savo simpatijos objektu: galva pilna minčių apie santykius, kiekvienas partnerio žingsnis buvo sekamas, o širdis nenuilstamai kartojo: „tai jis“, nepaisant akivaizdžių trūkumų ir požiūrių į gyvenimą nesuderinamumo.
Ne veltui žymiausi pasaulio psichologai tokią aistringą meilę lygina su priklausomybe. Toks apsėdimas dažniausiai pastebimas santykių pradžioje, kai norisi kuo daugiau laiko praleisti kartu, kai išsiskyrimas atrodo lyg amžinybė, o atskirai praleistos akimirkos – tuščiai išvaistyto gyvenimo momentai. Jeigu laikui bėgant šis jausmas neišnyksta, o perauga į totalią antrosios pusės kontrolę, tai jau labai rimta priežastis susimąstyti, ar santykiai klostosi teisinga linkme?
Pereikime prie pagrindinių priklausomybės nuo meilės rodiklių. Moterims, kenčiančioms nuo tokio apsėdimo, būdingi keli bruožai. Psichologai pagrindines tokios merginos savybes vadina troškimu prisitaikyti prie vyro įpročių, savybių ir pageidavimų. Visų pirma – padaryti jam tinkamą įspūdį ir dar kartą įrodyti, kad ji yra jo svajonių moteris, jo idealas ir jo antroji pusė.
Jeigu jau meilė, tai tik iš pirmo žvilgsnio. Įsimylėti, paskui pamažu atidžiau įsižiūrėti į žmogų, geriau jį pažinti – ne tokios moters metodas.
Totali kontrolė – pagrindinis tokių santykių komponentas. Ši moteris visada turi žinoti, ką tuo ar anuo momentu veikia jos vyras. Susirašinėjimų skaitymas ir išsamus interneto puslapių tyrinėjimas tampa ritualu.
Visas jos pasaulis sukasi apie mylimąjį. Darbas, asmeniniai interesai, draugai pasitraukia į antrą planą, kadangi mintys yra užimtos tik vienu dalyku – ką Jis šiuo metu veikia, kodėl nesusisiekia, kur ir su kuo jis ten trainiojasi.
Bet kokie tiesioginiai įrodymai, kad partneris jai netinka ir jų požiūris į gyvenimą skiriasi – aršiai ignoruojami arba neigiami.
Psichologai dažniausiai išskiria kelis tokios meilės periodus. Paprastai ji būna trumpalaikė ir susidaro iš 2-3 etapų. Viskas prasideda nuo staigaus ir netikėto įsimylėjimo. Pakanka vyrui parodyti savo pranašumą ar savo ypatumais užkariauti damą, ir ji jau pasirengusi įsimylėti iki proto užtemimo ir bet kokia kaina užkariauti jo širdį.
Čionai prasideda antrasis santykių (arba vienpusės simpatijos) etapas, kai moteris privalo žinoti viską, iki smulkmenų, apie savo išrinktojo gyvenimą: kur jis yra, kas jis toks ir koks, su kuo jis yra. Įtarumas ir įkyrios kalbos apie tai, kaip klostosi santykiai ir apie pagrindines jų problemas – neatsiejami šio laikotarpio palydovai. Galiausiai viskas baigiasi tuo, kad vyras mirtinai pavargsta nuo mylimosios spaudimo, santykiai nutrūksta ir moteris įsmunka į ilgalaikę depresiją.
Kaip atsikratyti priklausomybės?
Ekspertai rekomenduoja pradėti spręsti problemą kiek galima anksčiau. Pirmiausia turite pripažinti sau pačiai, kad problema egzistuoja ir kad ją reikia spręsti. Toliau reikia pragmatiškai įvertinti susidariusią situaciją. Ką daryti su santykiais? Ar reikia juos tęsti, o ga būtų logiškiau nukapoti visus ryšius?
Kad ir kaip susiklostytų situacija, visada atsiras tuštumos ir nepilnavertiškumo jausmas, kadangi pradėjus su savimi dirbti, viskas ims keistis: išnyks įprasti veiksmai, ims keistis požiūris į gyvenimą, atsiras melancholija, liūdesys. Šiuo laikotarpiu būtina į gyvenimą įnešti ryškių įspūdžių ir emocijų: nauji pomėgiai, aplinkybių kaita, kelionės, pažintys – visa tai gyvenimą prisotins maloniomis akimirkomis ir parodys, kad ne laikas nusiminti ir pasiduoti.
Baigiamasis taip vadinamos „reabilitacijos“ etapas prasidės nuo pasaulio vaizdo, būsimų santykių ir tolimesnio gyvenimo permąstymo, perkainavimo, remiantis asmenine patirtimi.