Dažnai bendraudami su kitais žmonėmis galite susidurti su neteisinga bendravimo konstrukcija.
Tai gali būti partneris, mūsų draugas, mergina ar artimas giminaitis. Kai žmogus kreipiasi į mus su prašymu pasikalbėti su juo, svarbu suprasti, kokį savo poreikį jis nori patenkinti šiame dialoge.
Pavyzdžiui, partneris nori papasakoti, kokių problemų turėjo darbe. Skundžiasi savo viršininku, kuris šį mėnesį neskyrė premijos, nes mūsų partneris laiku neįvykdė projekto. Viena vertus, suprantame, kad kaltas mūsų partneris – jis nespėjo laiku baigti projekto ir visiškai logiškai iš jo buvo atimtas apdovanojimas. Bet kai jis mums skundžiasi, kaip jam blogai, svarbu pasitikslinti, ko jis nori iš mūsų, kokios mūsų reakcijos jis tikisi.
Dažniausiai nutinka taip, kad partneris papasakoja mums apie savo situaciją, o mes iškart puolame patarinėti, ką daryti: „Klausyk, sekantį kartą užbaik projektą laiku. Būdamas tavo vietoje, aš…” Mums norisi padaryti gerą darbą ir laukiame iš žmogaus dėkingumo, o jis ima pykti ir sako: „Aš iš tavęs šito nesitikėjau, daugiau nieko tau nepasakosiu”.
Tokia reakcija byloja, kad jis tikriausiai laukė iš mūsų palaikymo, o mes pradėjome dalinti patarimus. Jis kreipėsi į mus, norėdamas patenkinti visai kitą poreikį. Jam nereikalingi mūsų patarimai, jis kreipėsi į mus palaikymo.
O palaikymas ir patarimai – du visiškai skirtingi dalykai.
Palaikymas – tai poreikis išgirsti iš mūsų žodžius „aš tave suprantu” arba tiesiog galimybė pabūti būti su mumis, arba gauti mūsų palaikymą apkabinimo, bučinio forma. Žmogus viso labo nori, kad pabūtume su juo, kai jam liūdna. Jeigu būtų norėjęs patarimo, būtų reagavęs kitaip – būtų pasakęs: „Patark ką nors šioje situacijoje!”
Todėl, jei tai situacija klostosi poroje, svarbu paklausti tiesiai: „Ar tau reikia mano palaikymo, ar patarimo?”
O partneris įvertina savo poreikį ir pasako, ko konkrečiai norėtų.
Jei partneris sako, kad laukia iš mūsų palaikymo, tai net jeigu turime daug ką patarti, vertėtų susilaikyti ir nedalinti savo neprašytų patarimų. Jeigu jis sako, kad nori iš mūsų palaikymo, o mes suprantame, kad jam gali nepatikti mūsų patarimai, reikia iš karto apie tai perspėti: „Tau gali nepatikti mano patarimas, bet jei būsi pasiruošęs, aš jį tau duosiu”.
Jeigu jis sako: „Taip, pasiruošęs”, mes duodame jam patarimą ir toliau jau jo reikalas – priimti, ar pasielgti savaip.
Šią bendravimo formą galime panaudoti bendraudami su artimaisiais, su draugais ir t.t. Kad nereikėtų švaistytis neprašytais patarimais, kad bendravimas taptų žymiai efektyvesnis.