Jei virtuvėje ir vonios kambaryje panaudosite šią namų gamybos gudrybę, ji tikrai padės! Pelėsis labai greitai plinta drėgnose ir šiltose patalpose. Ideali vieta šiam grybeliui plisti mūsų namuose yra vonios kambarys. Esant netinkamai ventiliacijai ir didelei drėgmei pelėsis atsiranda labai greitai ir ima nekontroliuojamai plisti. Didelė problema yra ta, kad jis dažnai atsiranda iš pirmo žvilgsnio nepastebimose vietose (skalbimo mašinos sandarikliuose, silikono juostelėse už kriauklės…). Mėgstamiausios vietos taip pat yra skiedinio siūlės tarp plytelių, kurias sunku išvalyti. Nors jas retkarčiais šveičiame, dažniausiai nepavyksta sunaikinti mažų pelėsio užkratų, kurie ir toliau plinta tiesiai mums prieš akis.
Drėgmė yra tikrai nemaloni problema, kuri pasireiškia įvairiuose mūsų namų kampeliuose: ji gali pasireikšti juoduoju pelėsiu, kuris padengs virtuvės ir vonios kambario kriauklę sandarinantį silikoną.
Blogai tai, kad šį silikoną labai sunku nuvalyti.
Tačiau gera žinia galėtų būti ta, kad vienas produktas iš virtuvės gali būti puiki naminė priemonė, padedanti atsikratyti šios problemos.
Paprasta naminė gudrybė užtikrins, kad jūsų vonios kambarys vėl bus be pelėsių ir higieniškai švarus.
Pelėsis – ne tik estetinė problema
Tikriausiai žinote, kad juodasis pelėsis yra ne tik estetinė, bet ir sveikatos problema.
Jo išskiriamos sporos blogina oro kokybę jūsų namuose ir gali prisidėti prie kvėpavimo takų ligų.
Ypač namuose, kuriuose gyvena maži vaikai arba lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis sergantys žmonės, pelėsiui negali būti vietos.
Norint jį išnaikinti, jums reikės:
· 3 valgomųjų šaukštų maistinės sodos
· 5 stiklinių acto
· šepetėlio su standžiais šereliais
· buteliuko su purkštuvu
Darbo eiga:
Pirmiausia sumaišykite actą su valgomąja soda, kol jie visiškai susimaišys.
Jei reikia, gerai suplakite.
Supilkite gautą mišinį į purkštuvą.
Užpurkškite tiesiai ant silikono.
Palikite 30 minučių.
Tada pašildykite vandenį.
Kai vanduo bus šiltas, nuplaukite juo silikoną, kad pašalintumėte juodąjį pelėsį trindami šepetėliu.
Galiausiai švaria sausa šluoste pašalinkite likusius preparato likučius ir pelėsį.
Atminkite, kad einant valyti vonios kambario ar virtuvės patalpų tiek šiuo, tiek kitais preparatais, labai svarbu apsaugoti rankas pirštinėmis.
Kas dar padeda kovoti su pelėsiu vonios kambaryje?
Kaip jau minėjome, pelėsis ne tik kenkia vizualiniam patalpų grožiui, bet ir yra labai pavojingas mūsų sveikatai. Labiausiai nukenčia kvėpavimo takai, nes į orą, kuriuo kvėpuojame, patenka nematomos pelėsio dalelės – sporos.
Kaip su juo kovoti?
Prieš atkaklų priešininką reikia panaudoti pačius klastingiausius ginklus. Laimei, šie ginklai yra tiesiai po mūsų akimis dažnai mums to net nežinant.
Vandenilio peroksidas:
Šis skystas stebuklas gali veiksmingai sunaikinti net mikroskopines pelėsio daleles ir ne tik neleisti pelėsiui plisti, bet ir užkirsti kelią jo sugrįžimui.
Naudokite 3% vandenilio peroksido tirpalą, kurį supilkite į purkštuvą ir užpurkškite ant pažeistų vietų.
Palikite 10-15 minučių, nuvalykite kempine ir nušluostykite.
Alkoholis:
Jis ypač veiksmingai šalina pelėsį nuo sienų.
Geriausia naudoti gryną alkoholį – tiktai ne tamsios spalvos alkoholį, pavyzdžiui, viskį. Paruoškite tirpalą iš 1 dalies alkoholio ir 1 dalies vandens.
Supilkite į purkštuvą ir užpurkškite ant pelėsio. Palikite kuriam laikui ir po to pašalinkite kempine arba šepetėliu. Galiausiai kruopščiai dezinfekuokite įrankius, kurie turėjo sąlytį su pelėsiu.
Actas:
Puikus kovotojas su pelėsiu ir viena veiksmingiausių pelėsio prevencijos priemonių.
Užpurkškite acto ant pažeistų vietų ir kruopščiai nušveiskite. Atsargiai naudokite actą ant kalkinio tinko, ant šio paviršiaus jis praranda savo veiksmingumą.
Tačiau jis labai veiksmingas plytelėms, jų tarpams ar skalbimo mašinos paveiktoms vietoms valyti.
Prevenciškai 1 kartą per savaitę juo valykite vietas, kuriose anksčiau buvo atsiradęs pelėsis.
Borax milteliai (natrio tetraboratas):
Boraksas arba natrio teratraboratas yra natūralus valiklis, turintis daugybę panaudojimo būdų namuose. Naudojamas kaip ekologiški naminiai skalbimo milteliai arba kaip veiksminga priemonė kovai su pelėsiu.
Boraksas, kaip ir vandenilio peroksidas, neturi toksiško poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai.
Tačiau taip pat svarbu būti atsargiems, kai susiduriate su šia medžiaga. Vienai stiklinei borakso naudokite 3,5 litro vandens ir užtepkite tirpalą ant pelėsio paveikto paviršiaus bei nušveiskite šepetėliu. Tada nuvalykite paviršių šluoste ir leiskite visiškai išdžiūti. Paviršiaus nuskalauti nereikia.
Valgomoji soda:
Pašalina pelėsį, dezinfekuoja paviršius ir neleidžia pelėsiui sugrįžti. Sumaišykite sodą su vandeniu santykiu 1:1, kad gautųsi pastos konsistencijos masė. Užtepkite pastą ant probleminių vietų (plytelių, siūlių) ir palikite išdžiūti. Tada šveiskite probleminę vietą senu dantų šepetėliu ir tiesiog nuvalykite likusią pastą šluoste.
Kaip prevenciją prieš pelėsio sugrįžimą naudokite kitą metodą. Sumaišykite 1-2 arbatinius šaukštelius valgomosios sodos ir 2 stiklines vandens. Prieš supildami mišinį į purkštuvą, gerai išmaišykite ir suplakite. Tada supilkite į purkštuvo talpyklą, užpurkškite ant probleminių vietų ir palikite išdžiūti.
Arbatmedžio aliejus:
Tai nuostabi gamtos dovana, kurią žmonės žino ir naudoja jau šimtus metų. Tai galingiausia natūrali dezinfekavimo priemonė. Arbatmedžio aliejus užtikrina ilgalaikę apsaugą nuo bakterijų, virusų, taip pat garsėja nuostabiu poveikiu nuo pelėsių. Sumaišykite 2 valgomuosius šaukštus šio aliejaus ir 2 stiklines vandens. Supilkite į purkštuvą, užpurkškite ant pelėsio ir palikite 2 valandoms. Po to nuvalykite kempine.
Baliklis:
Klasikinis skalbinių baliklis, kurį galite įsigyti bet kurioje parduotuvėje, taip pat gali būti naudojamas kovai su pelėsiu. Baliklis ypač puikiai tinka šveisti nešvarumams tarp plytelių, iš kurių sunku pašalinti pelėsį. Tačiau jis taip pat padeda pašalinti pelėsį nuo langų ir sienų. Užpurkškite vandens ir baliklio tirpalo (1 stiklinės baliklio ir 3 litrų vandens mišinį) ant pažeistų vietų, palikite jį pastovėti ir po to nušveiskite kempine. Visada mūvėkite pirštines ir dirbkite gerai vėdinamoje patalpoje – baliklis turi labai nemalonų aitrų kvapą.
Priešgrybeliniai preparatai: pelėsis yra tarsi infekcija – jis atsiranda be įspėjimo ir nekontroliuojamai auga. Kiekvieną ligą reikia gydyti vaistais, tas pats tinka kalbant ir apie pelėsį. Vaistai, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos nistatino, pasižymi priešgrybeliniu poveikiu, juos galime naudoti ne tik sveikatos problemoms spręsti, bet ir kovai su pelėsiu vonios kambaryje. Tiesiog ištirpinkite pusėje stiklinės vandens 2 tabletes nistatino. Šiuo tirpalu valykite plytelių tarpus ir palikite jį veikti. Po to tiesiog nuvalykite šluoste.