Augdami konkrečioje šeimoje, perimame konkrečius savo tėvų elgesio bruožus, nuostatas ir modelius. Visa tai sąmoningai ar nesąmoningai atkartojame ir savo pačių suaugusiame gyvenime.
Pavyzdžiui, mergaitė, užaugusi be tėvo, pasirenka nepatikimą vyrą, kuris arba ją paliks, arba juo nebus galima pasikliauti, arba jis nedalyvaus vaiko auklėjime.
Mergaitė, užaugusi šeimoje, kurioje buvo vartojamas alkoholis, emocinis ir (arba) fizinis smurtas, greičiausiai užmegs kopriklausomus arba kupinus smurto santykius.
Vyras, užaugęs šeimoje, kurioje buvo valdinga ir reikli mama, pasirinks moterį, kuri jį globos ir nurodinės, kaip tinkamai elgtis.
Jei dukra nuolat girdi iš mamos, kad jos tėtis yra nieko vertas, niekam tikęs, nieko nedaro šeimos labui, ji bus šventai įsitikinusi, kad visi vyrai yra nepatikimi ir jais negalima pasikliauti.
Jei mama dukrai perduoda nuostatą, kad ji turi viską daryti pati ir negali pasikliauti vyrais, jai bus labai sunku priimti iš vyrų pagalbą ir finansinę paramą.
Ar verta sakyti, kad dažniausiai ji rinksis vyrus, kurie nėra pasirengę investuoti į santykius?
Tokių pavyzdžių labai daug, kiekvienu atveju tai bus kažkas kita. Tai gali būti emociniai modeliai (reakcijos/elgesys), santykių trikampiai, gimimo/mirties datos, ligos ir pan.
Labai dažnai tėvų modeliai ir požiūriai perduodami iš kartos į kartą, formuojant šeimos scenarijus, kurie ne visada atneša mums laimę gyvenime.
Šeimos scenarijai daro įtaką pačioms įvairiausioms gyvenimo sritims:
-
profesijos pasirinkimui
-
pinigams ir darbui
-
partnerio pasirinkimui
-
šeimos gyvenimui ir apskritai gyvenimo būdui
-
vaikų auginimui
-
santuokos ir vaikų gimimo amžiui.
Scenarijų sudėtingumas pasireiškia tuo, kad jie praktiškai nesuvokiami protu, jie veikia pasąmonės lygmenyje, žmogus nesupranta, kokia yra problema, ir dėl to negali nieko pakeisti.
Esama ir antiscenarijų
Šiuo atveju asmuo supranta, kad nėra patenkintas savo gyvenimu ir nenori gyventi kaip mama/tėtis. Jis visais būdais stengiasi negyventi kaip tėvai ir elgiasi priešingai, negu jie.
Tačiau jis vis dar yra šeimos scenarijaus įtakoje. Juk visus savo sprendimus jis priima atsižvelgdamas į scenarijų, kurio stengiasi išvengti.
Tai galima apibūdinti vos viena fraze: „Nusišaldysiu ausis, kad atkeršyčiau mamai“. Šiuo atveju asmuo negyvena savo gyvenimo ir liks toks pat nepatenkintas kaip ir tie, kurie atkartoja šeimos scenarijų.
Visi mes nesame laisvi nuo scenarijų, nes užaugome šeimoje ir visuomenėje. Žinoma, scenarijai gali būti ne visai tokie patys kaip tėvų, tačiau tikrai bus daugybė iš pirmo žvilgsnio neakivaizdžių dėsningumų.
Žmogus gali pats nesuprasti, kodėl renkasi tam tikro tipo partnerius. Santykiai nesusiklosto arba kyla daug ginčų ir skandalų. Visada trūksta pinigų ir yra daug skolų.
Mes galime išsilaisvinti nuo neigiamai mus veikiančių scenarijų ir pakeisti juos teigiamais, kurie mums tinka
Pirmiausia svarbu išanalizuoti, kas bendra jūsų ir jūsų tėvų gyvenime?
Kokie yra jūsų santykių su partneriu šablonai? Kokiose srityse turite problemų ir ką apie šias sritis girdėjote savo šeimoje? Su kokiais sunkumais susidūrėte ir ar buvo kažkas panašaus su jūsų tėvais?