Žmonės visada vieni kitiems pavydėjo. Arba iš baimės prarasti, arba dėl to, kad žmogų laikė savo nuosavybe.
Pavydas kaip reta gyvybingas, jį labai sunku iš savęs išrauti ir ne ką lengviau pažaboti. Tačiau pamėginti jį prisijaukinti – kiekvieno iš mūsų galioje. Juk audringos pavydo apraiškos yra pavojingos sveikatai.
Kas labiausiai pavydi?
Paprastai stiprų pavydą patiria nepasitikintys savimi, per daug priklausomi nuo partnerio arba, priešingai, tokie savarankiški, kad mano turintys teisę kitą žmogų laikyti savo nuosavybe, žmonės. Neretai šį jausmą diktuoja visuomenės moralė, sauganti santuoką. Tačiau tikrųjų pavydo ištakų visgi reikia ieškoti vaikystėje.
Pavydas – vaikiška, infantili emocija, ji visada susijusi su konkurencija. Dažniausiai šis jausmas užgimsta tarp brolių ir seserų, kai visi pretenduoja būti pirmais ir vieninteliais tėvų numylėtiniais.
Jeigu vaikas ankstyvoje vaikystėje gaudavo pakankamai meilės ir dėmesio, jis lengvai išaugs šį jausmą. O štai tėvų dėmesio trūkumas, kaip ir perdėta globa, gali sukelti asmenybės raidos iškraipymus.
Suaugusio žmogaus pavydas – tai elgesio modelis, išmoktas vaikystėje.
Jeigu pavydi, vadinasi, myli. Deja, taip toli gražu nėra. Žinoma, pavydas parodo, kad šiam žmogui esate brangus, tačiau tai ne visada reiškia meilę. Pavydas dažnai slepia savyje stiprią emocinę priklausomybę, bet ne pasiaukojimą, kuris būdingas tikrai giliai meilei.
Patologinis pavydas
Visi tie pavydo provokuojami kliedesiai atsiranda tada, kai vienas sutuoktinis kontroliuoja kiekvieną kito sutuoktinio judesį ir prastai atskiria savo norus ir poreikius nuo partnerio norų ir poreikių. Tokie pavydūs žmonės nuolat įtarinėja savo partnerį neištikimybe ir vaizduotėje piešia sodrias intymias scenas.
Praktika rodo, kad vyrų pavydas dažniau įgauna klinikines formas. Neištikimybę žmonai gali išprovokuoti jo idealų bei vilčių krachas ir gilus nusivylimas, kurio jis siaubingai bijo ir visokeriopai siekia išvengti.
O jeigu pavydite jūs?
Pabandykite susitvarkyti su savo jausmais. Nepagrįstas pavydas – tiesus kelias į neištikimybę. Jūsų partneris tai padarys tiesiog iš principo, kad įrodytų jums savo laisvę ir teisę daryti tai, kas jam atrodo tinkama. Ir šią protesto akciją jis paskelbs būtent kaip atsaką į jūsų pastangas kontroliuoti kiekvieną jo žingsnį.
Jeigu visur matote varžoves, pamėginkite suvokti, o paskui ir sumažinti savo emocinės priklausomybės nuo sutuoktinio laipsnį. Išanalizuokite situaciją – galbūt savo įsivaizduojamą varžovę tiesiog asocijuojate su kuriuo nors šeimos nariu, su kuriuo pasąmoningai konkuruojate.
„Aukso vidurio“ taisyklė
Jūs negalite laikyti sutuoktinio savo nuosavybe. Nuo pat šeimyninio gyvenimo pradžios reikia stengtis kurti santykius taip, kad kiekvienas turėtų savo asmeninę erdvę, savo interesus, galimybes tobulėti asmeniškai ir vystytis profesinėje srityje.
Ir tuo pačiu metu sutuoktiniai turėtų turėti bendrą laisvalaikį, bendrus pomėgius ir pomėgius. Neatsiribokite nuo socialinių santykių, sutelkite dėmesį į kasdienį gyvenimą, savo vaikus, draugus ir tėvus. Ypač jei esate namų šeimininkė ar jauna mama.
Kuo mažiau būsite morališkai ir finansiškai priklausomi nuo sutuoktinio, tuo mažiau turėsite pretekstų jam pavydėti. Juk pavydas – tai gilios emocinės priklausomybės santykiuose pasireiškimas. Viskame ieškokite aukso viduriuko, balanso, harmonijos.