Bet kokie santykiai, atnešantys skausmą ir nusivylimą, yra didžiulė patirtis kelyje į laimę. Atsikratę netinkamų santykių, iš tikrųjų jūs ne tik nieko neprarandate, bet ir išlošiate.
Žinios, kaip elgtis su žmonėmis, ateina su patirtimi, ir kuo ilgiau nesugebame suvokti savo klaidų, tuo stipriau ir atkakliau gyvenimas mus mokys.
Žemiau pateikiame 10 pavojingų santykių tipų, kurių vengia net psichologiškai stiprūs žmonės. Galbūt tai padės, jeigu kenčiate ir nežinote, kaip išsivaduoti iš šio skausmo.
Santykiai, kuriais suinteresuotas tik vienas partneris
Jausdamiesi pasimetę, nelaimingi, galite susirasti žmogų, kuris norėtų prisiimti visą atsakomybę už jūsų gyvenimą. Tai pasielgti galite tiesiog dėl to, kad sumažintumėte jus kamuojančią įtampą.
Tačiau prieš tai darydami, pamėginkite įsivaizduoti bent minutei, kaip užsimaunate ant kaklo savo mėgstamiausio augintinio antkaklį ir įteikiate pavadėlį kažkokiam kitam žmogui, o kur jis jus ims vedžioti, šiuo momentu jūs net neįsivaizduojate.
Sumaiščiai ir bejėgiškumui santykiuose ne vieta. Jeigu vienas iš partnerių jaučiasi bejėgis, šie santykiai iš tikrųjų neegzistuoja. Visa adekvačių santykių esmė – laisvė.
Taip, tinkami santykiai statomi ant tvirto laisvos valios ir bendrų pastangų pamato.
Pats svarbiausias etapas mūsų gyvenime – kai sutinkame savo žmogų.
Ir tie santykiai mums atneša asmeninį augimą ir laimę. Iš santykių galime gauti daug daugiau, jei juos kursime kartu, o ne visą laiką stengsimės juos kontroliuoti.
Iš tikrųjų tai yra ciklas, savotiškas ratas. Santykių tvirtumas tiesiogiai priklauso nuo kiekvieno partnerio stipriųjų pusių, o šios savo ruožtu priklauso nuo santykių kokybės.
Santykiai, kurie tariamai jus papildo
Mūsų kultūra, pagrįsta fantazijomis ir romantiška meile, numato, kad vieną dieną sutiksite „tą vienintelį“ arba „tą vienintelę“ ir iš karto išsivaduosite nuo kančios ir ilgesio, o mainais gausite amžinos vienybės ir palaimos būseną.
Paprasčiausia yra manyti, kad tai tik jūsų partnerio darbas – padaryti jus laimingu žmogumi. O tiesa yra ta, kad tinkami santykiai tikrai gali atnešti jums laimę, tačiau visai ne jūsų partnerio darbas užpildyti jūsų širdyje esantį tuštumos jausmą. Tai išimtinai jūsų ir tik jūsų pačių uždavinys, ir kol neprisiimsite visiškos atsakomybės už tą tuštumą, skausmą ir ilgesį savo viduje, jūsų santykiuose neišvengiamai kils problemų.
Tik jūs vienas galite padaryti save laimingą ir niekas kitas to padaryti negali.
Turite patys susikurti savo laimę, prieš imdami dalintis ja su kitu žmogumi.
Santykiai, grindžiami priklausomybe.
Kai visi jūsų veiksmai ir mintys sukasi vien tik apie kitą asmenį, jūs pamirštate savo interesus, o tai veda į priklausomybę.
Kai sukuriate precedentą, kad kažkas kitas, o ne jūs, tampa atsakingas už tai, kaip jūs visą laiką jaučiatės (ir atvirkščiai), tuomet judu abu tik dar labiau gilinsite šią priklausomybę.
Galiausiai nė vienas iš jūsų negalėsite nieko planuoti be partnerio pritarimo. Visa jūsų veikla – net ir tokia, atrodytų, įprasta, kaip televizoriaus žiūrėjimas – turės būti suderinta. Kai vienas iš jūsų dėl ko nors nusivils, visi asmeniniai poreikiai nueis į antrą planą, nes pagrindinė kiekvieno iš jūsų užduotis – padaryti vienas kitą laimingą.
Problema ta, kad šios priklausomybės ugdymas gimdo nuoskaudos jausmą. Aš įsitikinęs, kad jei mano mylimas žmogus prarastų nuotaiką dėl blogos dienos, būtų piktas ir jam reikėtų mano dėmesio, aš atitinkamai į tai reaguočiau.
Tačiau jei 24 valandas per parą praleisčiau galvodamas apie jo emocinę būseną, ilgainiui pradėčiau tiesiog neapkęsti visų jo jausmų ir norų.
Žymus amerikiečių verslininkas ir rašytojas Džimas Ronas (Jim Rohn) kartą pasakė:
„Didžiausia dovana, kurią galite kam nors padovanoti, yra jūsų pačių, kaip asmenybės, tobulumas“. Kažkada aš sakydavau: „Jei tu skirsi dėmesio man, aš skirsiu dėmesio tau “. Dabar aš sakau: „Aš būsiu dėmesingas sau vardan tavęs, jei tu būsi dėmesinga sau vardan manęs“.
Idealistiniais lūkesčiais pagrįsti santykiai
Jūs mylite ir vertinate žmones ne todėl, kad jie yra tobuli, dažnai jie yra pakankamai toli nuo idealumo. „Idealas“ – mirtina iliuzija, kažkas tokio, kuo nė vienas iš mūsų niekada netaps ir tapti negali.
Tiesą sakant, kuo mažiau tikėsitės iš jums rūpimo žmogaus, tuo laimingesni bus jūsų santykiai. Nė vienas žmogus jūsų gyvenime nesielgs taip, kaip iš jo tikitės. Jie – ne jūs, jie negalės jūsų taip mylėti, taip atsiduoti ir taip jus suprasti, kaip jūs pats visa tai darote.
Pats didžiausias nusivylimas gyvenime ir santykiuose – tai nepagrįsti lūkesčiai. Kad nereikėtų stipriai nusivilti, nereikia stipriai atsiduoti lūkesčiams.
Apibendrinimas: jokie santykiai niekada nebus tobuli, bet jeigu esate pasiryžę dirbti su jais, galite turėti viską, apie ką kada nors svajojote.
Santykiai, kuriuose nuolat girdimos praeities nuoskaudos
Kai partneris nuolat kaltina jus dėl praeities klaidų, tai – netinkamų santykių požymis. Jeigu taip elgiasi abu partneriai, jų gyvenimas pavirsta beviltiška kova, kuri parodys, kuris iš jūsų per daugelį metų buvo labiau palūžęs.
Kai kaltinate kitą žmogų dėl jo praeities klaidų, kad patvirtintumėte savo dabartinį teisumą, tai veda į beviltišką situaciją. Jūs ne tik apgaudinėjate tikrovę. Iškeldami praeities klaidas, jūs manipuliuojate kitu žmogumi.
Jei tokia situacija tęsiasi ilgą laiką, galiausiai abu partneriai išeikvoja visą savo energiją pastangoms įrodyti savo nekaltumą, užuot sprendę šiandienos problemą.
Kai pasirenkate žmogų, su kuriuo planuojate kurti santykius, jūs tuo pačiu būdu priimate jį su visomis jo ankstesnėmis klaidomis. Jei nesitaikstysite su jo klaidomis, santykiai su tuo žmogumi nesusiklostys.
Jeigu kažkas jus neramina iš partnerio praeities, reikia išmokti normaliai su tuo susitaikyti. Praeitis telieka praeityje.
Santykiai, kurie grindžiami kasdieniu melu
Pasitikėjimas – gerų santykių pagrindas, o kai pasitikėjimas pakertamas, reikia nemažai laiko jį susigrąžinti. Dažnai žmonės sako: „Aš jam nieko nepasakiau, bet juk ir nesumelavau”. Šis teiginys pats sau prieštarauja. Jeigu nuslėpėte melą – laiko klausimas, kada jis išplauks į paviršių ir pasitikėjimas bus sunaikintas.
Atminkite, varžovas, kuris išsako visą tiesą į akis, visada yra žymiai geriau už draugą ar mylimąjį, kuris nuolat jums meluoja.
Vertėtų mažiau kreipti dėmesį į žmonių žodžius, o daugiau – į jų veiksmus. Jų veiksmai parodys jums tikrąjį jų veidą.
Jei pagavote ką nors jums meluojant, pats metas atvirai pasikalbėti. Kai kurie žmonės meluos jums labai dažnai, taip priversdami jus kartoti tą melą vėl ir vėl, kol jis taps vos ne tiesa. Nedalyvaukite šiame absurde. Neleiskite, kad jų melas taptų jūsų tikrove.
Nebijokite ginti tiesos – savo tiesos. Apie atleidimą ir susitaikymą negali būti nė kalbos, kol iš jūsų ar kito žmogaus pusės nebus išsakyta tiesa.
Santykiai, kuriuose trūksta atleidimo ir noro grąžinti pasitikėjimą
Klaidinga manyti, kad pasitikėjimo neįmanoma susigrąžinti. Praradus pasitikėjimą, o tai būtinai nutiks tam tikru ilgalaikių santykių metu, svarbu suvokti, kad jį galima atgauti, tačiau su sąlyga, kad abu partneriai yra pasirengę dirbti su savimi.
Iš tikrųjų, kai jaučiate, kad tvirtas jūsų santykių pamatas griūva, jums suteikiama galimybė ne tik viską pataisyti, bet ir atsikratyti tos santykių dinamikos, dėl kurios taip atsitiko.
Visa tai neabejotinai sukels jums skausmą, ir galbūt netgi kils noras išeiti, ypač jei jaučiate, kad pasitikėjimo neįmanoma atgauti. Tačiau jei suvoksite, kad pasitikėjimo lygis visą gyvenimą tai mažėjo, tai didėjo, labiau tikėtina, kad atrasite jėgų, kurios leis jums laikytis kartu, pasikliauti vienas kitu ir augti kartu.
Santykiai, kuriuose pasyviai agresyvus elgesys užgožia bendravimą
Pasyviai agresyvus elgesys pasireiškia įvairiomis formomis, tačiau paprastai apibūdinamas kaip neverbalinė agresija, pasireiškianti negatyviu elgesiu. Užuot atvirai išreiškę savo jausmus, kai kurie žmonės daro subtilius, jus erzinančius gestus. O jūs mieliau darote viską, kas įmanoma ir neįmanoma, kad atkreiptumėte į save dėmesį, nei atvirai kalbate apie tai, kas jus slegia.
Tai akivaizdus nevykusių santykių požymis. Tai rodo, kad negalite atvirai bendrauti vienas su kitu. Nėra jokios priežasties būti pasyviai agresyviam, jei jaučiate, kad galite ramiai pasikalbėti apie jus neraminančius dalykus. Žmogus niekada nejaus poreikio slėptis už pasyvios agresijos, jei bus įsitikinęs, kad nebus pasmerktas už savo mintis.
Tinkamuose santykiuose visada atvirai dalijamasi jausmais ir troškimais.
Aiškiai parodykite, kad kitas asmuo nėra atsakingas už jūsų idėjas ir pažiūras, bet vis dėlto džiaugiatės jausdami jo palaikymą. Jei partneriui rūpi jūsų nuomonė, sulauksite tokio palaikymo arba eisite į kompromisą.
Santykiai, kuriuos valdo emocinis šantažas
Emocinis šantažas – tai tada, kai kas nors jums daro emocinį spaudimą, jeigu nedarote to, ko agresorius nori. Esmė ta, kad dėl emocinio šantažo, jūs prieš savo valią esate priversti keisti savo elgesį.
Sprendimas, kaip ir pasyvios agresijos atveju, yra bendravimas. Neturėtų būti nė menkiausio spaudimo, tik atviras bendravimas.
Labai svarbu, kad abu partneriai suprastų, jog neigiamas mintis ir jausmus visada galima ramiai aptarti.
Nes kitaip žmonės ims tramdyti savo mintis bei jausmus, o tai sukels nepasitikėjimą ir manipuliacijas. Galbūt iš tiesų yra kažkas tokio, kas jus neramina mylimame žmoguje. Kodėl apie tai nepasikalbėjus? Bijote, kad jį/ją nuliūdinsite? Žinoma, galbūt iš tiesų įskaudinsite, o gal ir neįskaudinsite. Be to, yra ir kita galimybė. Tiesiog susitaikyti su viskuo, kaupti viską savyje, kol vieną dieną sprogsite ir viską išklosite pačia bjauriausia forma.
Atminkite – visiškai normalu pykti ant žmogaus, kuris jums rūpi, lygiai taip pat normalu, kai jums kažkas tame žmoguje nepatinka.
Juk ne visi esame tobulos būtybės, tiesa? Supraskite pagaliau, kad pasitikėti žmogumi ir priimti bet kokį jo pasirinkimą – tai du skirtingi dalykai. Žmogus gali būti jums atsidavęs, bet kažkas jumyse jam gali nepatikti. Kita vertus, partneriai, kurie sugeba bendrauti ir kritikuoti vienas kitą be smerkimo ir emocinio šantažo, ilgainiui tik išlošia.
Santykiai, kurie visada nustumiami į antrą planą
Neskirti pakankamai laiko savo santykiams – didžiulė klaida, kuri veda į neteisingus santykius. Dažniausiai šią klaidą suvokiame tik tada, kai viskas pradeda byrėti.
Tiesa ta, kad santykiai – kaip gyva būtybė, jiems taip pat reikia skirti laiko, kad jie galėtų toliau egzistuoti ir klestėti.
Lengva leisti, kad viskas gyvenime eitų sava vaga, ypač kai turi vyrą, vaikų ir darbą. Tačiau santykius galima palyginti su kambarine gėle – jeigu jos kelis kartus nepalaistysite, ji nuvys. Taip pat ir su santykiais – jeigu nerasite jiems laiko, jie pradės blogėti.
Pasistenkite kiekvieną savaitę surasti laiko tam, kad praleistumėte jį tik su tais, kurie jums rūpi, ir kiekvieną dieną skirti jiems bent kelias minutes bendravimo.
Nėra nieko vertingesnio už nuoširdų dėmesį – jūsų pilną dalyvavimą santykiuose.
Būti šalia, įdėmiai išklausyti žmogų, o ne kiekvieną sekundę žvilgčioti į laikrodį – štai kas svarbiausia kiekvienam iš mūsų. Tai iš tiesų vertingiausia, ką galite padaryti dėl kito žmogaus.