Būkime atviri: prieš skalbdami ar lygindami daiktą, retas iš mūsų perskaito etiketėje pateiktą informaciją. O juk gamintojas aiškiai nurodo, ką galima ir ko negalima daryti su drabužiais, kad jie jums tarnautų kuo ilgiau. Nusprendėme išvardyti pagrindines šiltų drabužių priežiūros taisykles, kad netektų netikėtai atnaujinti savo garderobo.
Pirmoji taisyklė: išmintingai naudokite kondicionierių
Skalbinių kondicionierius pagerina skalbimo kokybę, užtikrina minkštinamąjį ir antistatinį poveikį, lengvesnį lyginimą, greitesnį džiūvimą, padeda išlaikyti gaminio formą, taip pat suteikia malonų kvapą.
Tačiau svarbu turėti saiko jausmą. Jei kondicionierių naudosite kiekvieno skalbimo metu, kyla pavojus, kad laikui bėgant jis suardys audinio pluoštus, todėl medžiaga lengvai išsitampys ir suplyš.
Taip pat nereikėtų jo naudoti šiltiems rudens ir žiemos drabužiams, ypač neperšlampamoms membraninėms striukėms, skalbti. Skalbimo metu kondicionierius gali ant daiktų sukurti į vašką panašią plėvelę, kuri vėliau neleis jiems sugerti drėgmės.
Kitas dalykas, į kurį reikia atsižvelgti, yra individualus buitinės chemijos sudėtyje esančių komponentų netoleravimas, pavyzdžiui, labai tikėtina yra alerginė reakcija ar stiprus odos dirginimas.
Atsižvelgiant į visus minėtus niuansus, rekomenduojame retkarčiais ignoruoti kondicionierių, o naudoti improvizuotas priemones. Pavyzdžiui, daiktai taps daug minkštesni, jei į skalbyklės būgną įbersite valgomosios sodos. Ji padarys vandenį ir drabužius ne tokius šiurkščius, sugers aštrius maisto ar cigarečių kvapus. Jei po ranka neturite valgomosios sodos, įberkite tris valgomuosius šaukštus druskos – ji taip pat padeda suminkštinti audinį.
Antroji taisyklė: netaupykite cheminiam valymui
Profesionalios cheminio valymo paslaugos nėra pigios, todėl nenuostabu, kad stengiamės sutaupyti ir su dėmėmis ant daiktų susidoroti savo jėgomis.
Tačiau yra drabužių kategorija, kuriai reikia ypatingos priežiūros. Pavyzdžiui, vilnonius ir kašmyro daiktus geriau patikėti specialistams, o ne skalbti namuose. Tai leis ilgiau išlaikyti jų tinkamumą ir išvaizdą, efektyviau susidoroti su nešvarumais. O jei į šį klausimą pažvelgsite ilgalaikėje perspektyvoje, tai netgi sutaupysite pinigų, nes geriau kelis kartus per žiemą atiduoti drabužius į cheminę valyklą, nei po kiekvieno nesėkmingo skalbimo namuose pirkti naują megztinį.
Trečioji taisyklė: skalbkite drabužius rečiau
Kuo dažniau skalbiate drabužius, tuo greičiau jie dėvisi, bluksta ir praranda formą, kadangi pluoštai pamažu plonėja. Jei ant drabužių nėra akivaizdžių nešvarumų, neskubėkite jų mesti į skalbinių krepšį.
Specialistai tvirtina, kad džemperiai gali atlaikyti iki šešių nešiojimų, jei nešiosite kartu su marškinėliais, o džinsus galima „išplauti“ šaldiklyje, kad jie būtų gaivūs ir atsikratytų bakterijų.
Viskas, ką jums reikia padaryti, tai įdėti juos į polietileninį maišelį ir per naktį palaikyti šaldiklyje. Ryte jūsų džinsai bus kaip po skalbimo. Netikite? Būtinai išbandykite, nes būtent taip jums pataria daryti „Levi’s“ prekės ženklo atstovai.
Ketvirtoji taisyklė: nenaudokite skustuvo pūkams šalinti
Pūkeliai ant šiltų drabužių yra labiau dėsningumas nei taisyklės išimtis. Tačiau tai nereiškia, kad jie mus mažiau erzina. Yra daug įvairių būdų jiems pašalinti – nuo profesionalių mašinėlių iki banalios lipnios juostos. Kai kas pataria naudoti netgi vienkartinį skustuvą. Tačiau būtent jo reikėtų vengti.
Su tankiais audiniais skustuvas susidoros puikiai, tačiau subtilūs trikotažiniai daiktai, ant kurių paprastai ir atsiranda pūkelių, padarys nepataisomą žalą. Kelios tokios procedūros, ir pluoštai išretės, o neatsargiai elgiantis kyla pavojus medžiagą supjaustyti.
Norint išvengti tokių pasekmių, geriau naudoti specialius pūkelių šalinimo įrankius. Tokiuose prietaisuose ašmenys paslėpti už apsauginio dangtelio, todėl jie negali sugadinti daiktų. Jais galima prižiūrėti bet kokius audinius, net švelnius ir subtilius.
Pastaba: O kad ant drabužių nesusidarytų pūkelių, prieš dėdami juos į būgną, būtinai išverskite juos išvirkščiai ir skalbkite atskirai nuo kitų daiktų, ypač džinsų, kad nesusidarytų nereikalinga trintis.
Penktoji taisyklė: neskalbkite drabužių karštame vandenyje
Bene svarbiausia informacija bet kokio daikto etiketėje yra temperatūra, kurioje jį galima skalbti. Jei yra skaičius „40“, tai reiškia, kad skalbimo režimo negalima nustatyti aukštesnio nei 40 laipsnių. O štai mažesnėje – visiškai įmanoma, tame yra net nemažai privalumų.
Jei drabužius skalbsite šaltame vandenyje, tuomet:
-
prailginsite daiktų tarnavimo laiką, kadangi šaltas vanduo nesugeba sunaikinti pluošto, net ir švelniuose audiniuose;
-
sumažinsite medžiagos raukšlių kiekį, todėl galima bus nelyginti;
-
išvengsite susitraukimo;
-
sumažina audinių išblukimo ir pluošto praradimo riziką, pvz., vilnonių audinių.
Tačiau verta turėti omenyje, kad ne visos skalbimo priemonės veiksmingai veikia šaltame vandenyje. Todėl vietoj miltelių geriau rinktis skystus gelius – jie veiksmingai kovoja su nešvarumais ir gerai išsiplauna iš audinio.
Šeštoji taisyklė: džiovinkite daiktus skirtingai
Priklausomai nuo to, iš kokios medžiagos pagamintas daiktas, keičiasi ir jo džiovinimo sąlygos. Pavyzdžiui, megztų golfų, džemperių, megztinių nereikėtų kabinti ant petukų ar standartinės džiovyklės – jie gali išsitempti ir prarasti formą. Geriau juos švelniai išgręžti ir pakloti ant lygaus paviršiaus, uždengto rankšluosčiu.
Vilnoniams, odiniams, zomšiniams ir kailiniams drabužiams taip pat galioja atskiros džiovinimo taisyklės. Visų pirma jų nereikėtų dėti į džiovyklę: dėl aukštos temperatūros jie gali deformuotis, o tada beliks tik išmesti mėgstamus drabužius. Taip pat vilnonių daiktų nereikėtų džiovinti lauke ar atvirame balkone – veikiami saulės spindulių jie greičiau išblunka, tampa sausi ir šiurkštūs.
Septintoji taisyklė: nekabinkite trikotažo ir nesulankstykite medvilninių drabužių
Jei nenorite, kad drabužiai iš trikotažo greitai išsitampytų ir prarastų pirminę formą, neturėtumėte jų kabinti ant petukų. Geriau tvarkingai sulankstyti ir padėti ant lentynos.
O štai daiktus, kurie lengvai glamžosi, priešingai, reikėtų laikyti ant pakabų: marškinėlius, sukneles, marškinius, kostiumus… Jei jums svarbu, kad jie atrodytų nepriekaištingai, po lyginimo būtinai pakabinkite.
Aštuntoji taisyklė: prieš lygindami vilnonius drabužius, sudrėkinkite juos
Vilnonių drabužių niekada negalima lyginti, prieš tai jų nesudrėkinus – aukšta temperatūra gali pažeisti verpalų struktūrą, taip pat sugadinti spalvą ir sumažinti blizgesį. Todėl lyginkite juos iš karto po skalbimo, kol dar nėra visiškai išdžiūvę, arba drėkinkite purškiamuoju lygintuvu. Kad nepažeistumėte gaminio, būtinai nustatykite lygintuvo režimą „vilna“.