Frazės, kurios išmoko vaiką laikyti smurtą normaliu dalyku

Kaip išmokyti vaiką humanistinių vertybių, išmokyti ginti savo teises, kovoti su bet kokiu agresijos pasireiškimu? Galima užauginti genijų, auksinį žmogų, ir tuo pat metu neišmokyti banalios pagarbos sau pačiam ir aplinkiniam pasauliui. Tada jis greičiausiai taps arba kitų žmonių auka, arba pats pavirs agresoriumi, kuris visiškai nepaiso aplinkinių interesų, gniuždo žmones aplink save.

Kuo blogiau elgiamės su savo vaikais, tuo didesnė rizika, kad jie užaugę sukurs lygiai tokius pat disfunkcinius santykius. Tačiau galima užkirsti kelią tokiam rezultatui, išmokius vaiką netoleruoti prievartos ir smurto. Kaip tai padaryti? Skaitykite žemiau pateiktas frazes, kurias būtina pašalinti iš savo leksikono, jeigu nenorite išauklėti būsimos aukos ar būsimo smurtautojo.

Kaip tėvai programuoja vaikams toleranciją smurtui?

Frazė „Tu man žiūrėk, nes diržo gausi!

Smurtu galima labai daug pasiekti, ypač jei turi reikalą su maža ir nuo tavęs priklausoma būtybe. Tačiau tokia praktika turi savas pasekmes: jūs išmokote vaiką reaguoti tik į jėgą ir smurtą ir paklusti tam, kuris muša. Kokią išvadą pasidaro vaikas visam gyvenimui? Smurtas jam tampa visiškai normaliu argumentu, kurio pagalba galima priversti kitą žmogų elgtis, kaip tau reikia. Silpnesnių žeminimas irgi tampa norma.

Frazė „Pats kaltas…”

Vaiką mokykloje pažemino mokytojas. Ką daro tėvai? Palaiko pedagogą, kadangi vaikas „pats prisiprašė” – trukdė vesti pamoką, pažeidė discipliną, plepėjo per pamoką. Tokia interpretacija reiškia, kad auka pati išprovokavo prievartą ir turi už tai atkentėti. Šitaip tėvai įpratina vaiką galvoti, kad jeigu tave muša ar žemina – esi pats kaltas.

Frazė „Neišsigalvok, šito nebuvo”

Kartais tėvai iš visų jėgų neigia, kad įskaudino vaiką, išjuokdami jo poziciją ir „išsigalvotas” nuoskaudas. Tuo jie tarsi sako vaikui: „Nejuokink! Aš tavęs nemušiau, tiesiog šiaip pliaukštelėjau…” Vaiko pergyvenimo neigimas, burnos užčiaupimas veda į tai, kad vaikai nustoja tikėti savo pačių pojūčiais ir visame kame pasiliauja aplinkiniais. Jau suaugusius juos labai lengva įtikinti kuo tik norite: „tai ne pavydas, aš šitokiu būdu tavimi rūpinuosi”, „nebuvo jokios neištikimybės, tau pasivaideno”, „tai ne išdavystė, o tikėjimo manimi išbandymas”…

Frazė „Atleisk, aš nenorėjau”

Labai lengva pateisinti agresiją fraze, kad viskas atseit nutiko atsitiktinai ir skriausti niekas neplanavo. Smogti ir užglaistyti situaciją atsainiu „atsiprašau”. Tačiau tokia auklėjimo praktika pavojinga tuo, kad parodo vaikui, jog smurtas yra atsitiktinumas, piktintis juo nepadoru. Dar variantas – pateisinti smurtą fraze „jis juk vyras”, tarytum lytis suteiktų teisę mojuoti kumščiais.

Frazė „Taip aš rodau savo meilę, kentėk”

Kartais tėvai įsibrauna į vaiko asmeninę erdvę, kontroliuoja kiekvieną žingsnį, bruka per prievartą savo ateities viziją ir t.t. Atrodytų, nieko pavojingo, tiesiog labai myli vaiką ir rūpinasi, dėl to turi teisę psichologiškai gniuždyti. Toks elgesys išmokys vaiką, kad jeigu myli, tai žodis „ne” visiškai nieko nereiškia. Galima prievartauti, drausti, brautis į svetimą teritoriją – viskas normalu, juk kažkada šitaip elgėsi su tavimi. Meilė suprantama visiškai iškrypusia forma.

Frazė „Šitaip jis demonstruoja tau savo simpatiją”

Kodėl berniukas atėmė iš mergaitės kamuolį, tampo už kasų, prispjaudo į sriubą? Dauguma mamų paaiškins, taip berniukas nori atkreipti dėmesį. O vaikas užauga įsitikinęs, kad jeigu jį muša ir terorizuoja – reiškia, myli. O juk pakanka viso labo paaiškinti mergaitei, kad berniukas taip elgiasi dėl to, kad nemoka normaliai reikšti savo susidomėjimo, kad tėvai neišmokė jo gražiai elgtis ir kalbėti, štai jis ir pasitelkia į pagalbą pažeminimą. Reikia teisingai sudėlioti akcentus.

Frazė „Nekonfliktuok, būk mandagesnis”

Bandydami užauginti išauklėtą ir nekonfliktišką visuomenės narį, tėvai kartais taip perlenkia lazdą, kad savisaugos refleksas vaikui paprasčiausiai atrofuojasi. Vaikas bijo duoti atkirtį, baiminasi ryžtingiau ginti savo asmeninę erdvę ir interesus, droviai ir nuolankiai šypsosi, kai kažkas jį žemina. Dėl nemokėjimo pakovoti už save ir savo interesus kalti tėvai, kurie nenubrėžė ribos tarp mandagumo ir savigynos, šitaip išauklėję idealų taikinį svetimų žmonių atakoms.

Frazė „Ieškok pozityvo”

Vaikas skundžiasi, kad jį skriaudžia bendraamžiai? Berniukas lanko baleto mokyklą, dėl ko jį erzina klasėje? Pati blogiausia taktika, kokią tik galima pasiūlyti: išmokyti vaiką ignoruoti blogą elgesį su savimi, ieškant viskame pozityvo. Šitaip užaugs dar vienas nesugebantis kovoti su tironija suaugęs žmogus, kuris aiškins, kad viršininkas, žinoma, visus žemina, bet dosniai moka, kad vyras muša, bet užtat negeria, kad draugę išprievartavo, bet bent jau neužmušė. Romantika!

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *