Gydanti tyla

Gydantis tylos poveikis: 4 priežastys pabūti vienumoje

Aplinkos akustinis užterštumas šiandien priskiriamas prie pavojingų veiksnių, kurie kelia grėsmę ne tik psichinei, bei ir fizinei šiuolaikinio žmogaus sveikatai.

Pasaulinė sveikatos organizacija pripažino, kad aplinkos triukšmas gali turėti liūdnų pasekmių: psichikos sutrikimus, nerimą, „be priežasties“ padidėjusį kraujospūdį, klausos pablogėjimą, nemigą bei kitas rimtesnes ir pavojingesnes ligas.

Garsi muzika, reklama, automobilių triukšmas už lango, radijas ir televizorius sukuria padidinto triukšmo efektą, kuris veikia smegenis ir skatina streso hormono kortizolio išsiskyrimą. Stresas slopina organizmo atsparumą virusams ir bakterijoms. Žmogui pasidaro sunkiau susidoroti su kasdiene darbine įtampa, dėl to skauda galvą, atsiranda įvairių negalavimų, padidėja rizika patirti širdies infarktą.

Ar yra galimybė išeiti iš šio uždaro rato? Taip, išsigelbėjimas yra. Tai atsiribojimas nuo visko ir buvimas vienumoje. Kaip neseniai įrodė mokslininkai, buvimas tyloje, toli nuo pašalinio triukšmo, daro organizmui tikrai gydomąjį poveikį.

1. Tyla išvaduoja nuo įtampos ir su ja susijusio streso.

Jeigu pavargote nuo rūpesčių ir skubėjimo, jaučiatės blogai, geriausias dalykas yra pasinerti į meditacinę būseną. Tam reikėtų atsisakyti relaksacinės muzikos klausymo ir atsiduoti terapiniam tylos poveikiui. Įrodyta, kad visiškoje tyloje organizmas kur kas greičiau nusiramina, nes smegenys išsivaduoja nuo varginančios sensorinės informacijos.

2. Tyla padeda giliau mąstyti, skatina kūrybingumą.

Kai tik jūs atsiribojate nuo išorinių dirgiklių, tada pradedate girdėti savo „vidinį balsą“, aiškiau suvokti savo troškimus, įžvelgti minčių prasmę. Emocijos išsivalo nuo išorinio triukšmo apnašų, smegenys išsivaduoja nuo joms iš išorės primestų normų ir taisyklių, pasidaro lengviau įvertinti asmeninius pasiekimus, apmąstyti praeities įvykius, formuoti ateities lūkesčius. Įžvalgos ir idėjos įgauna naujų formų, pradedate mąstyti kūrybingiau.

3. Tyloje žmogaus psichika atsigauna.

Nesibaigiantis iš išorės gaunamos nereikalingos informacijos srautas apsunkina koncentraciją, įkyrus triukšmas verčia žmogų nuolat būti kovinės parengties, mažina organizmo atsparumą, jo sugebėjimą greitai reaguoti į išorinius dirgiklius ar generuoti naujas idėjas.

Smegenys pervargsta, žmogaus psichiniai resursai išsenka. Jis nebegali greitai spręsti uždavinių, kuriuos jam kelia pasaulis. Tyla padeda atkurti psichinius resursus, pailsėti smegenų žievei ir sensorinės informacijos apdorojimo centrams.

4. Tyla regeneruoja hipokampo ląsteles

Hipokampas – viena svarbiausių galvos smegenų struktūrų, atsakinga už emocijų formavimąsi, informacijos perkėlimą iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę, dėmesio sutelkimą į išorinius objektus. Pora valandų tylos per dieną padeda susiformuoti naujoms hipokampo ląstelėms, daro reikšmingą terapinį poveikį gydant Korsakovo sindromą, Alzheimerio ligą, neleidžia sumažėti neuronų sintezės tempui.

Pavargote nuo šiuolaikinio gyvenimo tempo ir įtampos? Dabar jūs turite rimtą pretekstą pasitraukti į šalį ir pabūti vienumoje. Juk net pora minučių buvimo vienam su savimi padeda lengviau įveikti kasdienį stresą. Tyla gydo mus!



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *