Įgūdžiai, padėsiantys pagerinti bendravimą su partneriu

Artimiems santykiams reikia bendravimo įgūdžių. Be to – ne vien gebėjimo kalbėti apie savo jausmus ir poreikius, bet ir išgirsti, ką sako partneris.

Gary W. Lewandowski, Jr. mano, kad sugebėjimas išgirsti partnerį yra pagrindinis įgūdis socialiniams ryšiams plėtoti.

Kad pagerintumėte savo klausymo įgūdžius, jis siūlo naudoti 5 antrinius įgūdžius – Clarify, Reflect Feelings, Attending, Paraphrasing, Open-ended questions arba trumpiau C.R.A.P.O.

1. Clarify (pasitikslinti, išsiaiškinti) – kaip dažnai jūs visu 100% suprantate, apie ką kalba jūsų partneris? O gal daugiau patys prigalvojate už jį? Jei jūsų partneris jums ką nors aiškina, dalijasi mintimis ir jausmais, nori pasakyti kažką svarbaus, jis nusipelno visiško supratimo. Norėdami pašalinti abejones ir išvengti spėlionių, paklauskite tiesiai. Surinkite daugiau informacijos, kad geriau suprastumėte savo partnerį. Pavyzdžiui, galite paklausti: „Ką tu turėjai omenyje?”, „Ar gali pateikti pavyzdį?”, „Ar aš teisingai supratau, kad ______ yra pagrindinė problema?”

2. Reflect Feelings (jausmų atspindys, empatijos pasireiškimas) – už visų partnerio žodžių slypi kažkokia emocija, kurią, kaip jis tikisi, mes suprasime. Kartais tai akivaizdu („dabar jaučiuosi piktas”), o kartais visiškai neaišku (partneris garsiai dūsauja arba sako abstraktų „aš pavargau”). Kai neaišku, ką partneris dabar jaučia – pasitikslinkite, įsigilinkite, kad atskleistumėte jo jausmus. Greičiausiai daugumai nepavyks iš pirmo karto. Tai normalu. Nenusiminkite. Klysti normalu, kaip ir jaustis sutrikusiu. Kai partneris pamatys, kad stengiatės jį suprasti, jis pats pamėgins detaliau paaiškinti.

3. Attending (buvimas) – bendravimo procese svarbūs ir neverbaliniai signalai: atsisėsti veidu į partnerį, laikyti kūną ir rankas atvirose padėtyse, šiek tiek pasilenkti link partnerio, palaikyti akių kontaktą.

4. Paraphrasing (perfrazavimas) – padeda partneriui suvokti, kad jis buvo suprastas. Perfrazavimas – tai trumpas partnerio pasakytų žodžių atkartojimas savais žodžiais. Pavyzdžiui: „Skamba kaip…”, „Iš esmės…”, „Man atrodo, kad…”, „Tu iš esmės kalbi apie…”

5. Open-ended questions (atviri klausimai) – leiskite partneriui kalbėti, skirkite jam dėmesį, užduodami atvirus klausimus (būdami pasiruošę išsamiems paaiškinimams ir atsakymams). Pavyzdžiui: „Kas paskatino tave priimti tokį sprendimą?”, „Kaip įsivaizduoji šios situacijos sprendimą?”, „Kaip tu padarei tokią išvadą?”

Mokėjimas klausytis – svarbus bendravimo įgūdis. Kai partneris mus „supranta” ir jaučiasi išgirstas, tai pagerina bendravimą ir teigiamai veikia artumą santykiuose.

P. S. Metodas gali būti naudojamas ne tik partnerystėje, bet ir bet kurioje kitoje sferoje – bendraujant su tėvais, vaikais, darbe, su draugais ir pan.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *