Tėvo vaidmuo vaiko gyvenime

Šiandien panagrinėsime kaip tėvo vaidmuo sklandžiai keičiasi įvairiais vaiko amžiaus tarpsniais.

Nuo gimimo iki 1,5 metu. Susiformuoja poreikių struktūra, tėvai šiuos poreikius tenkina. Vaikas išmoksta suprasti, ko jis nori. Valgyti, miegoti ar būti paimtas ant rankų. Mamoms šis laikotarpis labai sunkus, kadangi ji būna su vaiku režimu 24/7.

Kūdikis nesupranta žodžių reikšmės, bet puikiai nuskaito mamos emocinę būseną. Jeigu mama pavargusi, susierzinusi, vaikas verkšlens. Egzistuoja klaidinga nuomonė, kad moteris turi mėgautis buvimu su vaiku visą parą. Tai labai sunkus darbas, o tėvo parama labai svarbi. Bus labai šaunu, jei tėtis bent 1-2 kartus per savaitę išleis mamą pasivaikščioti, pasidaryti manikiūrą, masažą ar tiesiog susitikti su draugėmis. Kadangi mamai būtini resursai, gera emocinė būsena.

Tėtis gali pats keisti sauskelnes, maitinti kūdikį iš buteliuko. Nieko blogo tame nėra, visko galima išmokti. Pačiam vyrui pakils savivertė, dėka tėviškos patirties. Tėtis išmoksta bendrauti su vaiku, o tai ateityje garantuos šiltesnius santykius.

Nuo 8 mėnesių iki 2,5 metų. Susiformuoja pasitikėjimas savimi. Tai geriausiai gaunasi su tėčiu. Nes mama labiau jaudinasi, neleidžia vaikui tyrinėti pasaulio. Tėtis reaguoja ramiau nei mama ar, juo labiau, močiutė. Leidžia vaikui tyrinėti pasaulį, laipioti, čiuožinėti ir pan. Taip pat moko nusibrėžti ribas, štai čia – mamos, o čia – tėčio dalykai. Tėtis su juo nešliaužioja, o leidžia pabūti vienam, stebėdamas jį viena akimi, vaikas tampa labiau autonomiškas, atskirtas nuo tėvų. Vaikas išmoksta būti savarankiškas, jo nereikia nuolat smaginti. Tėčiai ramiau reaguoja, jei vaikas nukrenta, nei mamos. Nereikia jaudintis, vaiką nuraminti gali ir tėtis. Vaikas išsiugdo pasitikėjimą savimi ir pasauliu.

Nuo 2,5 iki 4,5 metų. Trečiųjų gyvenimo metų krizės pradžia. Įsijungia „nenoriukas”, vaikas krečia eibes. Čia būtina įjungti hierarchiją: vadovauja tėvai, būtent jie nustato taisykles, moko tartis ir, kas labai svarbu, išmoko ekologiškai dirbti su pykčiu. Tėčiams tai puikiai gaunasi – nubrėžti ribas (tik be diržo ir grasinimų). Kai vaikas suvokia ribas, jis nejaučia baimės ir nerimo. Pasaulis aiškus, vaikas mokosi laikytis taisyklių. Todėl daugelis vaikų paklūsta tėvui, bet ne mamai.

Nuo 4,5 iki 6,5 metų. Vaidmenų įsisavinimo amžius. Vaikai pradeda jausti save, apskritai jausti. Berniukas jaučiasi berniuku, žaidžia berniukiškus žaidimus. Mergaitės vaidina mergaitišką vaidmenį. Berniukai aktyvesni, žaidžia didvyrius, bėgioja, labai daug vyriškos energijos. Tėčiai labai gerai sąveikauja su vaiku. Žaidžia su juo, gali parungtyniauti, pažaisti krepšinį. Šio amžiaus mergaitėms reikia tėčio komplimentų – kokia ji gražuolė, kokia sumani, kaip puikiai padėjo mamai. Nebūtina žaisti su vaiku visą dieną arba pulti žaisti su juo iškart po darbo. Pirmiausia reikia pailsėti. O tada skirkite 20-30 minučių arba tiesiog kartu pažiūrėkite televizorių.

Nuo 6,5 iki 11,5 metų. Formuojasi gebėjimas išsakyti mintis, reguliuoti savo mintis, bendrauti su pašnekovu. Šio amžiaus vaikai turi ugdymosi motyvaciją, svarbu, kad jiems sektųsi. Labai svarbu, kad tėtis pastebėtų vaiko pasiekimus. Kartą per savaitę – analizė, kas vaikui sekasi, o kas nelabai. Tai daroma draugiška, geranoriška forma. Vaikui labai svarbi tėčio nuomonė. Nuo 7 metų sūnumi labiau rūpinasi tėtis. Pavyzdžiui, įtraukia berniuką į pomėgius, kurie įdomūs tėčiui – kartu žiūrėti krepšinį, žvejoti. Mergaitei irgi labai svarbus tėčio dėmesys – išklausyti dukrą, pastebėti jos sėkmes, parodyti jai jos reikšmingumą ir pagarbą. Nereikia vaiko bauginti tėvu. Tėtis vaiką supranta, geranoriškai vertina situaciją mokykloje ir pan.

Nuo 11,5 iki 17 metų. Vaikui paauglystės amžius, jo svarbiausios veiklos: bendravimas su bendraamžiais, savęs pažinimas. Tėvai vaikui tampa vadybininku ir draugu. Kitaip sakant, turi būti kontrolė, turi būti ribos, pavyzdžiui: laiku grįžk namo. Taip pat reikia būti supratingais tėvais. Nenuvertinkite vaiko problemų ir interesų, kad neprarastumėte su juo ryšio. Atvirkščiai – reikia ieškoti kontakto Prisiminti save paauglio amžiuje. Pasidalinti suaugusiųjų gyvenimo įgūdžiais. Išmokyti elgtis su pinigais. Padėti įsidarbinti, įgyti patirties.

o



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *