Vaikų auklėjimas. Dvi svarbios taisyklės

Vaikų auklėjimas – sunkus ir daug energijos reikalaujantis reikalas. O kai darote tai ne visiškai teisingai, rezultatas gali sukelti pasekmių, nuo kurių bus blogai ir jums, ir vaikui, ir kurios negatyviai atsilieps tolimesniame vaiko gyvenime.

Pirmoji svarbi taisyklė – Vertinkite ne vaiką, o jo veiksmus ir poelgius

Ne „oi, koks tu blogas, išdykavai ir sudaužei vazą“, o „tu netinkamai elgeisi, dūkai prie stalo ir štai rezultatas – sudaužyta vaza“. Jaučiate skirtumą?

Jūsų vaikas turi žinoti ir jausti, kad jis jums yra pats mylimiausias ir kad jūs jį laikote geru. Jis geras, tačiau kartais netinkamai elgiasi. Būtent tokį signalą turėtumėte jam transliuoti.

Kuo gali baigtis negatyvus vaiko vertinimas? Pirma – žema saviverte ir visos su tuo susijusios problemos. Antra – vaikas, priėmęs požiūrį, kad jis yra blogas, gali nutarti pateisinti šį „titulą“ ir elgsis taip, kaip elgiasi blogi vaikai. Trečia – tai neigiamai paveiks jo ateitį. Kaip būtent paveiks? Apie tai – ​​istorija žemiau.

Į mane kreipėsi 38 metų moteris, turinti narciziškų asmenybės bruožų, kurie smarkiai nuodijo jai gyvenimą. Prašymas buvo susijęs su baime daryti klaidas, ši baimė sukaustydavo ją vos ne tiesiogine prasme, nugara nubėgdavo šaltukas ir ji sustingdavo, laukdama blogiausio, kankindama save mintimis apie artėjančią katastrofą.

Tai pasireikšdavo ir darbe, ir kasdieniame gyvenime. Pavyzdžiui, ji parašė straipsnį, o tarp daugybės gerų atsiliepimų buvo vienas negatyvus. Jį perskaičius, moterį ją apėmė siaubas, turėjo praeiti nemažai laiko, kol atsipeikėjo. Būta ir baimės dalyvauti viešuose pokalbiuose internete, o ką, jei staiga parašys ar pasakys ką nors ne taip, jai tai buvo tolygu mirčiai.

Darbo su ja procese pamažu atkapstėme vaikystėje įdiegtą nuostatą: „Aš ne tokia, kaip visi, aš bloga“, kuri ir provokavo jos reakcijas bei narciziškų bruožų susiformavimą. Iš kur tai atsirado? Iš tėvų – konkrečiai, ir iš visuomenės, sociumo – apskritai. Pražūtingos nuostatos klientė atsikratė ir tai turėjo teigiamos įtakos jos gyvenimui.

Antroji svarbi taisyklė – Girkite vaiką viešai, barkite – tik pasilikę akis į akį

Kuo dažniau girkite vaiką, nebijokite, nepergirsite, bet tik su viena išlyga – girkite už konkrečius poelgius, ir tai gali būti kažkas grandiozinio, pavyzdžiui, laimėtas konkursas, ir kažkas labai mažo – nuėjo ir išsivalė dantis be skandalo ir kaprizų. Jei būsite dėmesingi vaikui, visada atsiras už ką jį pagirti. Tai teigiamai paveiks jo savivertę, pakoreguos elgesį ir pagerins jūsų santykius. Girkite iškart po atlikto poelgio, visų akivaizdoje, neatidėliokite vėlesniam laikui.

Kalbant apie kritiką ar nepasitenkinimą – tai daryti geriau privačiai, akis į akį. Jeigu vaikas netinkamai elgiasi žaidimų aikštelėje, nerėkite per visą kvartalą, koks jis blogas ir ką pridirbo. Pasikvieskite jį pas save, pasivedėkite į šalį ir paaiškinkite, ką jis daro ne taip (prisiminkite pirmąją taisyklę). Jei barsite jį visų akivaizdoje, tai gresia savivertės problemomis, taip pat tai pabloginti jūsų santykius, nes galbūt jis ne šiaip užvažiavo draugui kastuvėliu per galvą, galbūt prieš tai tasai draugas jam įspyrė, tačiau jūs pamatėte tik pačią konflikto pabaigą ir dabar, vaiko nuomone, stojote į priešo pusę. Dėl to pirmiausiai reikia viską išsiaiškinti, o jau paskui rėžti pamokslus, jeigu to reikalauja situacija.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *