Dėmesys šių keturių pagrindinių gyvenimo sričių iškraipymui gali turėti permainingą poveikį jūsų protui, kūnui ir sielai.
1. Sutvarkykite savo fizinę erdvę
Netvarka ne tik užima vietą jūsų namuose – ji išeikvoja jūsų psichinę energiją ir daro įtaką jūsų bendrai gerovei daug labiau, nei galite įsivaizduoti.
2023 m. atliktas tyrimas rodo, kad per didelis turto kaupimas žymiai sumažina pasitenkinimą gyvenimu ir gerovę visose amžiaus grupėse – nuo universiteto studentų iki vyresnio amžiaus žmonių.
Netvarka sutrikdo jūsų erdvės gyvybingumą, sumažina jos funkcionalumą ir sukuria psichinę įtampą.
Tai daugiau nei tik nepatogumas – tyrėjai pabrėžia, kaip tai susiję su padidėjusiu stresu, persivalgymu ir net su darbu susijusia įtampa. Tiesą sakant, jūsų namų ar biuro netvarka gali tyliai pabloginti jūsų gyvenimo kokybę.
Taigi, dėl ko taip sunku išardyti? Tyrimas nurodo, kad neryžtingumas ir atidėliojimas yra pagrindinės kliūtys. Dvejojimas pradėti užduotis, dažnai skatinamas didžiulio netvarkos pobūdžio, veda prie atidėliojimo. Tačiau maži, veiksmingi žingsniai gali padėti įveikti šias psichines kliūtis:
Pradėkite nuo „netvarkos taško”. Pasirinkite nedidelę, svarbią zoną, pvz., naktinį staliuką ar virtuvės stalą. Visiškai išvalykite ir pajuskite skirtumą.
Padalinkite jį į 15 minučių užduotis. Nustatykite laikmatį ir sutelkite dėmesį į vieną stalčių, lentyną ar kampą vienu metu. Maži laimėjimai greitai sumuojasi.
Priimkite taisyklę „vienas į, vienas iš”. Jei norite žymiai supaprastinti erdvę, atsineškite kiekvieną naują daiktą, kurio jums nebereikia.
Paklauskite: „Ar tai man naudinga? Jei daiktas nesuteikia pridėtinės vertės ar džiaugsmo, laikas išsiskirti be kaltės jausmo.
Kiekvienas mažas žingsnis, kurį žengiate, sukuria bangavimą, pakeisdamas ne tik jūsų fizinę aplinką, bet ir psichinį aiškumą bei emocinę ramybę. Pradėkite nuo mažo ir stebėkite, kaip net smulkūs pokyčiai gali labai pakeisti jūsų nuotaiką.
2. Sutvarkykite savo skaitmeninę erdvę
Mūsų pernelyg susietame pasaulyje skaitmeninė netvarka yra nematoma, bet nuolatinė mūsų protinių pajėgumų ir emocinės gerovės išeikvojimas.
Remiantis 2019 m. Tarptautinio psichikos sveikatos ir priklausomybės žurnalo tyrimu, per didelis laikas žiūrint į ekranus (apibrėžiamas kaip bet kas daugiau nei dvi ar trys valandos per dieną) yra susijęs su pažinimo nuosmukiu, padidėjusiu nerimu, žemesne savigarba ir kitomis sunkiomis psichinės sveikatos problemomis.
Skaitmeninė netvarka taip pat atima laiką – ji užima beveik 45 procentus mūsų budrumo valandų ir atitraukia mus nuo prasmingos veiklos, todėl jaučiamės nepatenkinti.
Remiantis 2023 m. atlikta apklausa, vidutinis žmogus praleidžia daugiau nei septynias valandas per dieną prie ekranų, todėl mums tampa sunkiau mėgautis gilesnėmis, pilnavertėmis gyvenimo akimirkomis ne ekrane. Laimei, sutvarkyti skaitmeninę erdvę yra paprasčiau, nei atrodo:
Susitvarkykite savo gautuosius laiškus. Kasdien skirkite 10–15 minučių, kad atsisakytumėte nereikalingų prenumeratų ir ištrintumėte pasenusias žinutes.
Peržiūrėkite programas. Ištrinkite visas programas, kurių nenaudojote pastaruosius tris mėnesius, kad atlaisvintumėte skaitmeninės ir psichinės erdvės.
Apribokite pranešimus. Išjunkite neesminius įspėjimus, kad sumažintumėte nuolatinį blaškymąsi ir atgautumėte dėmesio kontrolę.
Tvarkykite failus. Kurkite aplankus darbo, asmeniniams ir įvairiems failams ir rūšiuokite dokumentus į šias kategorijas.
Sukurkite zonas be technologijų. Padarykite tokias erdves kaip miegamasis ar valgomojo stalas visiškai be ekrano, kad nustatytumėte sveikas ribas.
Nustatykite laiko limitus. Naudokite programų laikmačius arba skaitmeninius gerovės įrankius, kad apribotumėte kasdienį įrenginio naudojimo laiką socialinėje žiniasklaidoje ir kitose neesminėse programose.
Išsklaidydami savo skaitmeninę erdvę išlaisvinsite savo mintis nuo nuolatinio blaškymosi, sukurdami vietos didesniam aiškumui ir tam, kas tikrai svarbu – jūsų laikui.
3. Sutvarkykite savo dienotvarkę
Laikas yra vienas brangiausių mūsų turimų išteklių, todėl dažnai atrodo, kad jo niekada neužtenka. Perkrautas tvarkaraštis, kupinas nereikalingų užduočių, trukdžių ir pernelyg didelių įsipareigojimų, gali išeikvoti jūsų psichinę energiją ir priversti jaustis priblokštu.
Perpildytas kalendorius, kaip ir netvarkingoje darbo vietoje, apsunkina susikaupimą, informacijos apdorojimą ir pagrįstų sprendimų priėmimą.
Tyrimai, paskelbti Personality and Social Psychology Bulletin, atskleidė, kad asmenys, kurie savo namus apibūdina kaip netvarkingus arba „nebaigtus statyti”, pasižymi aukštesniu kortizolio kiekiu ir praneša apie pakilusią prislėgtą nuotaiką visą dieną. Tas pats principas galioja ir tam, kaip valdome savo laiką.
Kai perpildome save arba nesugebame nustatyti prioritetų, psichinė įtampa kaupiasi, todėl esame mažiau veiksmingi ir patiriame didesnį stresą.
Protinis krūvis žongliruojant per daug užduočių gali sukelti atidėliojimą, neryžtingumą ir net perdegimą. Tačiau, kaip ir fizinės erdvės išardymas, laiko organizavimas gali sukurti protinį susikaupimą ir ramybės jausmą:
Atlikite laiko auditą. Praleiskite savaitę stebėdami savo veiklą, kad nustatytumėte ir pašalintumėte laiką gaišinančias užduotis ar įsipareigojimus, kurie neatitinka jūsų prioritetų.
Susikoncentruokite į tai, kas svarbu. Pirmenybę teikite svarbioms užduotims, kurios tiesiogiai prisideda prie jūsų tikslų, palikite mažiau svarbių veiklų vėlesniam laikui.
Išmokite pasakyti ne. Nustatykite ribas atsisakydami neesminių įsipareigojimų ir atlaisvinkite laiko tam, kas jums tikrai svarbu.
Grupuokite panašias užduotis. Sugrupuokite susijusią veiklą, pvz., atsakymą į el. laiškus ar pavedimų vykdymą, į vieną laiko bloką, kad sutaupytumėte laiko ir psichinės energijos.
Suplanuokite reguliarias pertraukas. Įsitraukite į pertraukėles, kad įsikrautumėte, išvengtumėte perdegimo ir išlaikytumėte ilgalaikį produktyvumą.
Galiausiai gerai sutvarkytas kalendorius atspindi gerai sutvarkytą protą, padedantį gyventi sąmoningai ir aiškiai.
Atminkite, kad netvarkos pašalinimas yra nuolatinė apmąstymų ir pertvarkymo praktika- tai ne vienkartinis įvykis. Pradėkite nuo mažo ir neskubinkite proceso. Ištuštindami kiekvieną stalčių ir nutildydami kiekvieną pranešimą, jūs ne tik supaprastinate savo gyvenimą, bet ir keičiate savo psichinę ir emocinę savijautą.