Kas yra toksiška motina?
Norėdami atpažinti toksiškos motinos požymius, pirmiausia turite tiksliai suprasti, kas tai yra.
Kaip „Best Life“ aiškina Beverli Hilso psichiatrė ir knygų autorė daktarė Carole Lieberman, „toksiška motina“ paprastai yra ta, kuri „savo norus ar poreikius iškelia aukščiau vaiko“.
„Tai motina, kuri yra įsitraukusi į save ir nesubrendusi, todėl negali būti šalia savo vaiko arba iš tikrųjų net nemato, kas yra jos vaikas ir ko jam gali reikėti“, – dalijasi licencijuota klinikinė psichologė Maya Weir, PsyD.
Kaip toksiškos motinos veikia savo vaikus?
Toksiškos motinos yra ne tik pasyviai savanaudiškos. Priešingai, toksiškos motinos elgesys „neigiamai veikia vaiko emocinę, psichologinę, o kartais ir fizinę gerovę“, – aiškina licencijuota šeimos ir santuokos terapeutė Rachel Goldberg, MS.
„Kai žmonės kalba apie toksišką motiną, jie dažnai nurodo manipuliacijos, kontrolės, nepriežiūros ar prievartos modelius“, – sako ji.
„Laikui bėgant toks elgesys gali smarkiai paveikti vaiko savigarbą, saugumo jausmą, išorinius santykius ir bendrą psichinę sveikatą.“
Gilindamasi šiek tiek giliau, Sophie Cress, licencijuota santuokos ir šeimos terapeutė, turinti daugiau nei aštuonerių metų patirtį, įspėja, kad toksiškos motinos rizika yra „didelė ir plati“.
„Toksiška motina – tai tėvai, kurių veiksmai ir bendravimas su vaikais yra nuolat žalingi, manipuliatyvūs arba aplaidūs, sukuriantys nesveiką ir dažnai žalingą atmosferą“, – sako ji
„Tokie veiksmai sutrikdo natūralią sveikų tėvų ir vaikų santykių raidą, todėl vaikas patiria įvairių emocinių ir psichologinių problemų.“
Šios problemos gali būti „žema savivertė ir savigarba; chroniškas nerimas, depresija ir sunkumai pasitikėti savo suvokimu ir jausmais; gilus nemeilės jausmas; tapatybės sumaištis ir nuolatinis nepilnavertiškumo jausmas“, – teigia Cress.
9 toksiškos motinos požymiai
Nors atpažinti, kad jūsų motina yra toksiška, gali būti „sudėtinga ir skausminga“, tačiau, pasak Cress, greičiausiai yra tam tikrų požymių.
Tiesą sakant, ji teigia, kad paprastai yra keli „aiškūs požymiai, rodantys toksiškus motinos santykius“. Skaitykite toliau ir sužinokite, ką turėtumėte žinoti.
1. Ji nuolat jus kritikuoja.
Vienas iš „didžiausių toksiškos motinos požymių“ yra nuolat gaunamas nuvertinimas arba griežta kritika, teigia Rachel Ann Dine, licencijuota profesionali klinikinė konsultantė, įsikūrusi Pietų Kalifornijoje.
„Patyčios gali būti įvairios – nuo priekaištų dėl to, ką užsisakėte pietums, iki to, kaip auklėjate savo vaiką, ir gali būti nukreiptos į tai, kas esate kaip asmenybė, arba į sveikus pasirinkimus, kuriuos padarėte savo gyvenime“, – aiškina ji.
Nuolatinė tėvų kritika gali „sukelti vaikui didelį nepasitikėjimą savimi“, todėl jam „sunku priimti sveikus sprendimus“, pažymi Dine.
2. Ji visada jus lygina su kuo nors kitu.
Laiminga suaugusi mama, laikanti išmanųjį telefoną, ir dukra, besinaudojanti nešiojamuoju kompiuteriu, skaitanti naujienas namuose. Moteris rodo į ekraną. Kartos ir santykių koncepcija
Jei ji atvirai jūsų nekritikuoja, toksiška motina taip pat gali pereiti prie subtilaus jūsų nuvertinimo, nuolat jus lygindama su broliais ir seserimis, bendraamžiais ar net nepažįstamaisiais, teigia Goldberg.
„Jos tai darys taip, kad sumenkintų vaiko vertę“, – pažymi ji.
„Pavyzdžiui, motina gali sakyti: “Kodėl tu negali rengtis tinkamiau kaip tavo draugė?
o tai gali pakenkti vaiko savigarbai ir sukurti scenarijų, pagal kurį jis mano, kad turi varžytis, kad gautų teigiamo dėmesio.“
3. Ji niekada nesuteikia tau žodžio.
Kadangi toksiška motina yra ta, kuri savo poreikius iškelia aukščiau už vaiko poreikius, pamatysite, kad negaunate daug laiko kalbėti apie save.
Atvirkščiai, galite pastebėti, kad „ji kalba ir kalba pokalbiuose“ ir niekada neranda laiko „išklausyti savo vaiko“, teigia Weir.
„Motinos apskritai turėtų domėtis savo vaikų išgyvenimais ir kaip įmanydamos stengtis patenkinti jų poreikius“, – sako ji.
„Taigi, kai motinai trūksta smalsumo ir ji labiau užsiėmusi savo, o ne vaiko poreikiais, tai yra toksiškos motinos požymiai.“
4. Ji visada randa būdų, kaip atmesti jūsų jausmus.
Net jei ir turėsite progą pasikalbėti, jums tai gali būti nelabai naudinga.
Taip yra todėl, kad toksiška motina dažnai yra „emociškai neprieinama, abejinga arba atmeta savo vaiko jausmus ir poreikius“, – aiškina Goldberg.
Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad vaikas pasipasakoja motinai apie tai, kad mokykloje iš jo tyčiojasi ir jis bijo grįžti atgal.
„Toksiška motina gali atsakyti: ‚Gyvenimas yra sunkus ir tau reikia pasitempti – jei nesugebėsi su tuo susitvarkyti, tau gyvenime bus sunku‘, o tai siunčia žinutę, kad vaiko jausmai ir baimės negalioja“, – dalijasi Goldberg.
„Tai taip pat reiškia, kad vaikas negali pasikliauti niekuo, kad jo padėtis pagerės, ir tai atgraso jį nuo pagalbos ieškojimo ateityje.“
5. Ji – emocinio manipuliavimo meistrė.
Kaltės suvertimas, pasyvus agresyvus elgesys ar vaidinimas aukos – taip pat dažni toksiškos motinos taktikos būdai.
Pasak Goldbergo, tokios emocinės manipuliacijos yra tik vienas iš būdų, kaip ji gali kontroliuoti savo vaiko veiksmus ir emocijas.
„Pavyzdžiui, toksiška motina gali pasakyti: ‚Ką tik pagaminau tavo mėgstamą vakarienę, o dabar tu eini pas draugus ir palieki mane čia vieną vakarui?‘. Goldberg sako.
„Taip siunčiama žinia, kad vaiko veiksmai yra atsakingi už kitų žmonių jausmus, todėl jis mano, kad turi atsiriboti nuo žmonių, kad išvengtų kaltės dėl kitų emocijų.“
6. Jai būdingi nenuspėjami nuotaikų svyravimai.
Motinos nuotaikų kaitos stebėjimas gali padėti atskleisti ir jūsų santykius.
Taip yra todėl, kad „vienas iš toksiškos motinos skiriamųjų bruožų yra jos nuotaikų svyravimai, kurių negalima numatyti ir kurie yra intensyvūs“, – sako magistras Michaelas Andersonas, licencijuotas profesionalus konsultantas ir klinikos „Healing Pines Recovery“ klinikinis direktorius.
„Tokiu atveju vaikui labai sunku pasakyti, kaip ji reaguos skirtingomis aplinkybėmis“, – aiškina jis.
„Dėl šio nenuspėjamumo trūkumo vaikas gali patirti audringų emocinių svyravimų, gali jausti nerimą, baimę ar ypatingą budrumą.“
Ne tik tai, bet ir tai, kad „vaikas jaučiasi taip, tarsi privalėtų atsargiai elgtis šalia mamos“, priduria Andersonas.
7. Ji trukdo kitiems jūsų santykiams.
Suaugusi moteris ir svainis keikiasi ir įžeidinėja vienas kitą.
Dar vienas dažnas toksiškos motinos požymis yra tas, kuri „kišasi į savo vaikų santykius“, – pasakoja GinaMarie Guarino, LMHC, licencijuota terapeutė ir „PsychPoint“ įkūrėja, „Best Life“.
„Tai gali pasireikšti ginčų su kitu svarbiu asmeniu pradėjimu, gėdinimu, atmetimu ar nuvertinimu arba reikalavimu skirti laiko ir dėmesio savo vaikams netinkamu metu, siekiant sukelti poros susipriešinimą“, – siūlo ji.
Toksiška motina taip pat gali greitai įsikišti į jūsų santykių problemas, peržengti jūsų kaip poros ribas, o paskui elgtis sutrikusiai, kai susiduriama su jos elgesiu.
„Visi šie veiksmai atliekami siekiant išlaikyti savo vaikų turėjimo ir kontrolės jausmą“, – aiškina Guarino.
8. Ji demonstruoja pernelyg didelę kontrolę kitose jūsų gyvenimo srityse.
Toksiška motina gali ne tik bandyti kontroliuoti savo vaiko asmeninius santykius.
Ji taip pat gali bandyti daryti pernelyg didelę įtaką kitiems svarbiems gyvenimo sprendimams, pavyzdžiui, jų karjerai, pateisindama savo kontrolę „tvirtinimu, kad žino, kas yra geriausia“, teigia Cress.
„Toks elgesys gali sukelti nuolatinį vaiko nerimą ir neryžtingumą, nes jis užaugęs jaučiasi nesugebantis pats priimti sprendimų“, – dalijasi ji.
Taip kontroliuodamas toksiškas tėvas taip pat gali bandyti perkelti „savo neišsipildžiusius siekius ir neišspręstas problemas į vaiką, spausdamas jį išpildyti lūkesčius, kurie nėra jo paties lūkesčiai“, – pažymi Cress.
„Tai gali sukelti sumaištį dėl savo tapatybės ir kartėlio jausmą“, – sako ji.