Rūpinimasis yra saulėtoji kontrolės pusė. Pagalvokite apie šiuos žodžius. Kartais tai, ką vadiname palaikymu, pagalba, gerumu, būna būdas valdyti kitus žmones.
Kai savo partnerio klausiame „kaip sekasi?“, „kaip praėjo diena?“, neretai mus skatina ne nuoširdus noras būti su juo šią akimirką, o troškimas sužinoti viską, kas vyksta jo mylimo žmogaus gyvenime, kad būtų galima jį prižiūrėti.
Kontrolė. Kas tai?
Nežinomybė dažnai sukelia nerimą. Priklausomas žmogus žino būdą, kaip jį nuslopinti, – kontroliuoti kitą. Tai padeda, bet neilgam, nes žmogus neišsprendžia savo pagrindinės problemos – nerimo.
Priklausomi žmonės nemoka paklausti tiesiai. Žaidžiame žaidimą „Aš duodu tau, o tu duodi man“. Pykstame ir įsižeidžiame, kai mainais negauname to, ką manėme, kad kitas tiesiog privalo duoti. Mes puolame padėti, kai mūsų neprašo, ir vėl reikalaujame dėkingumo mainais. Juk pagalbos siūlymas yra būdas ką nors gauti: kito rūpinimąsi, dėkingumą ar savo jausmą, kad esu „geras žmogus“.
Mes piktinamės, kad nesulaukiame tinkamo dėkingumo ir atpildo už savo primestinį „gerumą“. Ir pamirštame, kad kontrolė, kaip ir bet koks spaudimas, sukelia protestą. Ir nenorą bendrauti. Mes priekaištaujame kitam dėl to ir stengiamės sukelti kaltės jausmą.
Mes apgaudinėjame save, kai manome, kad kitiems nuolat reikia mūsų paramos. Prarandame ryšį su realybe, tarytum visi aplinkiniai būtų maži ir bejėgiai, nežinantys, kaip teisingai elgtis. Tokiu atveju padėti kitam skatina noras pasijusti galingesniam, sustiprinti savo savivertę.
Ar kontrolė visada būna blogis?
Be abejo, norėsite ginčytis, kad būna situacijų, kai reikalinga priežiūra, valdymas ir kontrolė. Ir tai tiesa, yra mažų vaikų, psichinių ligonių, kurie negali išsiversti be kitų globos.
Pagalbos prašymas yra pirmasis kriterijus, kad mūsų rūpinimasis yra tinkamas. Dažniausiai priklausomas žmogus jį primeta, nesuteikia galimybės paklausti, užbėga įvykiams už akių, taip trukdydamas kitam prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir savo klaidas.
Todėl prieš priimant kito žmogaus pagalbą ar patarimus, kurių neprašėte, verta pagalvoti, ko jis siekia. Ar nori valdyti, kontroliuoti jus? Manipuliuoti jumis? Pakelti savo savivertę? Priversti jus jaustis dėkingus ar kaltus dėl kažko?
Nepamirškite, kad prikišamas gerumas dažniausiai būna klastinga manipuliacijos priemonė!