Acto panaudojimas buityje, naminio buolių acto receptas

Actas: universalus produktas kulinarijoje ir buityje + naminio obuolių acto receptas

Aktyviai besirūpinantys buitimi ir mėgstantys suktis prie puodų žino, jog actas yra itin universali priemonė, todėl visuomet turi jo savo virtuvėje.

Labiau patyrę ekspertai priduria, jog actas vertas net daugiau nei nepamainomo pagardo titulo – tai ir puiki valymo bei dezinfekavimo priemonių alternatyva.

Tačiau kaip išsirinkti iš daugybės rūšių ir ar visos jos pasižymi vienodu universalumu?

Jei manote, kad kulinarijoje verta apsiriboti vien tradiciniu obuolių actu, eksperimentams virtuvėje neabejingi žinovai tikrai patartų praplėsti acto atsargas jo įvairove.

Pavyzdžiui, raudonasis ar baltasis vyno actas patiekalams suteikia išskirtinį vyno skonį ir aromatą, o paskanintas atitinkamomis žolelėmis ar uogomis puikiai dera net desertuose.

Baltojo vyno actu gardinamos salotos, jūros gėrybių, paukštienos patiekalai, be to, jo pilama gaminant daržovių čatnius ar sviesto padažus.

Ispaniškasis chereso actas, sumaišytas su alyvuogių aliejumi ir žolelėmis, tampa nepakartojamu salotų užpilu, tinka grilio patiekalams gardinti.

Na, o tirštesnės tekstūros iš vynuogių misos gaminamas balzaminis actas pasižymi puikiai suderintu saldumo ir rūgštumo balansu, todėl vienas kitas jo lašelis dažnai sutinkamas ožkos sūrio, keptų daržovių, špinatų ar gražgarsčių salotų patiekaluose, taip pat juo gardinami išskirtiniai desertai, braškių skanėstai.

Azijos virtuvės patiekalams dažniausiai naudojamas ryžių actas – jo aromatas bei skonis atsiskleidžia derinant prie sušių ar sriubų, gardinant makaronų patiekalus, praturtinant padažų ar troškinių skonį.

Pasak ekspertų, obuolių, vyno ir balzaminį actus žmonės intensyviausiai naudoja šiltuoju sezonu, kai pradedamas konservuoti užderėjęs šviežių daržovių derlius.

Yra įvairiausių acto rūšių – nuo didesnės koncentracijos spirito acto, populiaraus obuolių bei vynuogių acto, taip pat vyno, ryžių ir net pomidorų, figų ar kriaušių acto.

Actui – buities pagalbininko titulas

Actas pelnytai gali būti vadinamas ekologiška, efektyvia ir nebrangia priemone, kai kalba pasisuka apie valymą.

Pavyzdžiui, viskas, kas pasidengia kalkėmis – nuosėdos ant čiaupo, dušo galvutės, dušo kabinos, virduliai ir pan. – gali būti lengvai išvaloma actu.

Tereikia 9 proc. koncentracijos actu suvilgyti storesnį popierinį rankšluostį ir juo apsukti arba iškloti apkalkėjusias vietas, palaikyti bent keletą valandų ir nuvalyti kalkes kempinėle bei vandeniu.

Tokiu pat actu galima nesunkiai išvalyti užterštas šiukšlinių sieneles, unitazo nešvarumus, šaldytuvą.

Lygiomis dalimis su vandeniu skiestas obuolių actas puikiai dezinfekuoja pjaustymo lenteles ir virtuvinius paviršius, gali tarnauti kaip dezinfekavimo priemonė valant grindis.

Actą galima naudoti vietoje skalbinių skalavimo skysčio – jis minkština vandenį ir panaikina įsisenėjusius kvapus.

Specialistai atkreipia dėmesį, jog pagrindinė medžiaga, esanti visų rūšių acte, yra acto rūgštis, kurios koncentracija maistui tinkamame naudoti acte siekia nuo 4 iki 9 procentų.

Actas nuo seno naudojamas maisto gamyboje kaip rūgštingumą reguliuojanti priemonė, o dėl antibakterinio ir priešgrybelinio poveikio – tai vienas pagrindinių ingredientų konservuojant daržoves bei vaisius.

Priklausomai nuo to, iš ko actas pagamintas – grūdų, vaisių, uogų, skiriasi jo skoninės bei maistinės savybės, spalva bei konsistencija.

Pavyzdžiui, spirito actas nepasižymi jokiais ypatingais poskoniais, tačiau jis puikiai atlieka konservanto ir valiklio funkcijas.

Toks pats universalus, tik dažnai ne toks koncentruotas yra obuolių bei vynuogių actas.

Brangesni vaisių ir uogų actai dėl savitų skoninių savybių vertingesni kulinarijoje kaip padažų ingredientai, pagardai salotoms, užkandžiams ar net desertams.

Naminis obuolių actas

Reikės: 1 kg obuolių, 1l vandens, 100 g cukraus.

Gaminame:

obuolius nuplaukite, supjaustykite stambesnėmis skiltelėmis, nenulupdami žievelės ir neišimdami sėklų.

Palikite skilteles kambario temperatūroje, kol šios paruduos.

Vėliau perdėkite obuolius į stiklinį indą ir užpilkite litru saldinto vandens (100 g cukraus ištirpinkite 1 l vandens).

Uždenkite viską marle arba plonu audeklu ir palikite stovėti tamsioje, šiltoje vietoje.

Maždaug po savaitės skystį nupilkite ir iš obuolių išspauskite sultis.

Viską supilkite į indą, jį pridenkite marle ir laikykite kambario temperatūroje dar apie 2 savaites.

Per šį laiką skystyje atsiras drumzlių – jas atsargiai nugriebkite ir pašalinkite.

Dabar sultis galite supilstyti į atskiras talpas, geriausiai švarius butelius, ir brandinkite dar apie 3-4 mėn.

Actą naudokite įprastiems kulinariniams ir buitiniams poreikiams.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *