Prekybos centrų lentynos lūžta marinuotos mėsos ir produktų, skirtų kepti ant ugnies ar grilyje. Daugelyje parduotuvių šalia pusgaminių šašlykams kaip lydintysis produktas eksponuojamos dėžės su alumi.
Šašlykai ir alus – populiarus derinys, kurį primeta tame tarpe ir masinė kultūra bei reklama. Ar tai naudinga?
Kaip alus ir šašlykai veikia organizmą
Mėsa
Mėsa pati savaime – naudingas produktas. Ji yra visaverčių gyvūninių baltymų, vitaminų B, A, mikroelementų šaltinis. Raudonos mėsos rūšyse yra daug geležies, būtinos anemijos profilaktikai.
Tačiau visos minėtos savybės šašlykui taikomos su didelėmis išlygomis.
Dažnai šašlykai – tai ne tik gryna mėsa, bet ir riebalai. Kepant, riebalai laša ant anglių ir grotelių, sudarydami aromatinį junginį benzpireną.
Benzpirenas yra vienas stipriausių kancerogenų (didina vėžio riziką). Dėl benzpireno ant grotelių kepta mėsa įgauna ypatingą skonį. Tačiau kartu mėsa tampa kancerogeniška. Todėl šašlykų nereikėtų valgyti pernelyg dažnai.
Įvairūs majonezo ir kečupo pagrindu pagaminti padažai, su kuriais šašlykai valgomi lauke, šį patiekalą padaro dar riebesnį ir kaloringesnį. O jei mėsą valgote ne iš lėkštės, o tiesiai nuo iešmo, nedozuodami porcijomis, tampa sunku kontroliuoti suvalgomą kiekį. Todėl kyla pavojus suvalgyti daugiau nei galima.
Taip pat turi didelę reikšmę svarbios mėsos laikymo terminas. Jei nenorite apsinuodyti, šašlykus suvalgykite iš karto.
Alus
Alus nėra naudingas organizmui. Jį sudaro salyklas, apyniai, fermentai ir konservantai.
Sudedamosios dalys fermentuojamos, tada gėrimas sustiprinamas cheminiais tekstūros stabilizatoriais, cukrumi arba sacharinu, dirbtiniais dažikliais. Fermentacijos ir rūgimo metu dideliais kiekiais susidaro aldehidai, eteriai, metanolis ir kiti nuodai.
Kas nutiks organizmui, jei alų gersite su šašlyku?
Šašlykus ir bet kokią kitą keptą mėsą nepageidautina derinti su alumi.
Per dažnai ir per dideliais kiekiais vartojant alų ir šašlykus, žmogaus laukia skrandžio ir kepenų skausmai. O kitą rytą jį užgrius dar ir baisios pagirios.
Riebios mėsos ir alaus derinys dvigubai apkrauna kepenis, skrandį ir kasą.
Riebus maistas ant paengia skrandį savotiška plėvele, dėl kurios žmogus lėčiau apgirsta ir dėl to daugiau išgeria.
Reikėtų pažymėti ir tą faktą, kad labai karštos mėsos ir labai šalto alaus kontrastas smarkiai kenkia dantų emaliui.
Ką reikėtų gerti su šašlyku
Į šašlykų vakarėlius paprastai atsinešama ne tik alkoholio, bet ir nealkoholinių gėrimų: sulčių, mineralinio vandens. Jeigu yra galimybė rinktis, šašlyką reikėtų užgerti vandeniu.
Vanduo – natūralus organizmo skystis. Jis nesudarys riebios plėvelės ir nesukels troškulio jausmo.
Prie mėsos nereikėtų gerti alkoholio, jis maksimaliai kenkia organizmui. Tie, kurie išpažįsta principą „jeigu negalima, bet labai norisi, reiškia, galima”, turėtų laikytis kelių taisyklių:
-
rinktis mėsos gabalėlius be riebalų arba iš pat pradžių kepti jautieną arba vištieną;
-
atsisakyti kečupo ir majonezo padažo;
-
saikingai valgyti mėsą ir vartoti alų.
Didžiausia leistina alaus porcija per bet kurį vakarėlį yra 600 ml vyrams ir 400 ml moterims. Tai reiškia, kad vyras gali išgerti ne daugiau kaip pusantros skardinės alaus, o moteris – vieną.