Konservuota žuvis yra turtinga maistinių medžiagų, ekonomiška ir idealiai tinka greitiems patiekalams ar užkandžiams. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į keletą veiksnių.
Konservuota žuvis yra populiarus ingredientas daugelyje patiekalų. Tačiau kai kurie iš šių produktų iš tiesų nėra tokie naudingi, kaip mes įpratę manyti. Be omega-3, žuvis gali turėti sunkiųjų metalų, ypač jei ji buvo sugauta netinkamose vietose arba netinkamai auginta ūkyje.
Žuvis aliejuje
Konservuota žuvis aliejuje dažnai patenka į problematiškų produktų sąrašą. Ji gali turėti nenaudingo žemos kokybės aliejaus, o pati žuvis gali būti sugadinta arba neatitikti šviežumo standartų. Be to, žuvies laikymas konservų skardinėse gali skatinti toksinų susidarymą dėl sąlyčio su metalu, ypač jei yra pažeidimų.
Atlanto lašiša
Atlanto lašiša visada auginama fermose, nes gamtoje ji beveik išnyko. Tokia lašiša yra blogas pasirinkimas dėl antibiotikų naudojimo, toksinų ir vandens kelių, kuriuose auginama ši žuvis, užteršimo.
Konservuotas tunas
Konservuotas tunas, nepaisant savo populiarumo ir didelės maistinės vertės (jis yra baltymų ir omega-3 rūgščių šaltinis), taip pat kelia susirūpinimą. Tarptautinės gamtos apsaugos organizacijos, tokios kaip „Greenpeace“, dar 2015 m. nurodė, kad didžioji dalis tuno JAV rinkoje yra iš nestabilių ir žalingų šaltinių, ir galima daryti prielaidą, kad Ukrainoje situacija nėra geresnė.
Pagrindinė su tunu susijusi problema – tai gyvsidabrio kaupimosi rizika. Tunas, ypač dideli ir seni individai, kaip plėšrios žuvys, gali kaupti sunkiuosius metalus. Dietologai pataria nėščioms moterims ir vaikams apskritai susilaikyti nuo tuno ir kitų plėšriųjų žuvų (ryklio, kardžuvės) vartojimo. Kitiems vartotojams rekomenduojama riboti tuno vartojimą iki keleto kartų per mėnesį.
Kaip pasirinkti naudingas konservuotas žuvis
Ekspertai pažymi, kad dauguma konservuotų žuvų gali būti sveikos, tačiau kai kurios yra maistingesnės ir turi mažiau pridėtų ingredientų bei teršalų.
Pakuotos vandenyje arba pirmo spaudimo alyvuogių aliejuje
Mažas natrio kiekis
Mažesnis gyvsidabrio kiekis
Laukinis arba saugus žvejybos būdas
Ar saugu kasdien valgyti konservuotas žuvis
Konservuotos žuvys rekomenduojamos ne tik kaip sveikos mitybos dalis, bet ir vartojamos saikingai. Ekspertai pažymi, kad kai kuriems žmonėms kasdien valgyti konservuotas žuvis, kurių sudėtyje yra mažai gyvsidabrio, yra saugu.
Rekomenduojamas jūros produktų suvartojimas yra ne daugiau kaip 340 g per savaitę. Geriausia įvairinti jūros produktų, kuriuos valgote, rūšis, kad išvengtumėte galimo gyvsidabrio ir aplinkos teršalų poveikio.