Nors manoma, kad šiuolaikinės draugystės skiriamieji bruožai yra absoliutus lojalumas ir visapusė parama, tačiau ar iš tiesų tarp draugų nėra jokios konkurencijos?
Tyrimų duomenimis, mes geriausiai jaučiamės su tais žmonėmis, kurie socialine prasme mums yra lygūs ar net stovi nedideliu laipteliu žemiau. Dar daugiau – turtai, statusas ir galia daro tiesioginę įtaką mūsų sveikatai, rašo handbag.com.
Tiesą sakant, nereikėtų to suprasti paraidžiui. Sveikata nepriklauso nuo to, gyvenate jūs kukliame komunaliniame bute ar aštuonių miegamųjų viloje. Paprasčiausias tikėjimas, jog gyvenate geriau nei jūsų draugai ir kaimynai, daro jus laimingesniais, sveikesniais ir netgi suteikia galimybę ilgiau gyventi.
Draugai tol, kol lygūs
Tačiau kiekvienas turbūt žinote atvejų, kai atsiradusi kad ir pati draugiškiausia konkurencija laikui bėgant išardo draugystę. Pažvelkime į slapčiausias savo sielos kerteles. Ar galite sąžiningai pasakyti, kad niekada gyvenime draugo naujasis darbas, butas ar šukuosena (priklausomai nuo jūsų paviršutiniškumo) nesukėlė jums baimės, kad jūs atsiliekate nuo jo?
O kaip paaiškinti daugybę atvejų, kai iš pažiūros itin tvirta draugystė vieną dieną tiesiog nutrūksta? Pripažinkime, kad draugai gana dažnai išsiskiria ne todėl, jog nebeturi nieko bendro, o todėl, kad kažkurią akimirką vienas pasijaučia pranašesniu už kitą. Galbūt jūs turite kur kas geresnį darbą (su atitinkamu atlyginimu, suprantama) ar pradėjote bendrauti su šaunesniais žmonėmis? Nors ir labai sunku pripažinti sau patiems, tačiau ne vienos draugystės istorijoje yra panašių nešvarių mažyčių paslapčių.
Draugystės hierarchijos ribos
Jau seniai pripažinta, kad ir kaip mes stengtumės apsimesti, jog yra kitaip, tačiau renkantis partnerį daugumai mūsų didelės įtakos turi jo prestižinė profesija, solidi banko sąskaita bei aukštas socialinis statusas.
O kodėl turėtų būti kitaip draugų atveju? Ir iš partnerio, ir iš draugų tikimės to paties – paramos ir supratimo bet kur ir bet kada. Nors mums nesinori to pripažinti, tačiau mūsų draugai yra tarsi savotiškas mūsų pačių vertės sustiprinimas – o kaip gi kitaip sugebėtume prisivilioti tokį puikų draugą ar partnerį, jei patys nebūtume tokie šaunūs?
Kitaip tariant, mūsų draugystė sėkmingai gyvuoja tol, kad daugeliu prasmių esame lygūs. Vos tik šis balansas susvyruoja, draugiškiems santykiams iškyla grėsmė.
Štai vienas pavyzdys. Moteris gana greitai numetė nemažai svorio ir pastebimai pagražėjo. Ji netrukus išgirdo užuominas iš pačių artimiausių draugų, esą ji pasidarė pernelyg pasitikinti savimi ar nesveikai liekna.
Situacijos esmė slypi tame, kad svorį numetusi moteris peržengė draugystės hierarchijos ribas, net jei ji iki tol ir nesuvokė, kad tokios ribos egzistuoja. Todėl pakilus jos draugystės statuso akcijoms, draugams tenka peržiūrėti savąsias.
Konkurencija verčia judėti pirmyn
Tačiau nenusiminkite, ne kiekvienai draugystei galima pritaikyti šią teoriją. Ilgalaikiai draugiški santykiai, kuriuose abi pusės turi pakankamai patirties, viena kitą pažino tiek iš gerosios, tiek iš blogosios pusės, dažniausiai atlaiko konkurencijos išbandymus.
Kaip manote, kodėl garsūs žmonės dažniausiai geriausiais draugais įvardija savo vaikystės ir jaunystės draugus? Nes būtent jais jie galėjo pasikliauti visą laiką, net kai jau ir buvo akivaizdu, kad visuomenės hierarchijos laipteliais jie užlips gerokai aukščiau.
Galiausiai, priimkite draugystėje pasireiškiančią konkurenciją kaip natūralų faktą, nes būtent ji jums padeda judėti į priekį.