Giminės scenarijai santykiuose

Giminės scenarijai. Arba kaip nekartoti tėvų klaidų

Įsivaizduokime mergaitę, kuri gyvena nepilnoje šeimoje, jos artimiausi giminaičiai – močiutė ir mama. Senelės sutuoktinis paliko šeimą, kai dukra buvo maža. Motinos sutuoktinis pasielgė taip pat.

Kaip manote, ar dukra sugebės sukurti tvirtus ir pasitikėjimu grįstus santykius su savo vyru? Vargu. Greičiausiai po nesėkmingų santykių su vyrais motina ir močiutė nesąmoningai įskiepijo mergaitei mintį, kad visi vyrai yra nepatikimi, jais negalima pasitikėti, ir mergaitė, įsisavinusi šias nuostatas, pakartos savo šeimos moterų likimą.

Tokių scenarijų pavyzdžių iš tikrųjų yra labai daug, taip elgiamasi ir santykiuose su priešinga lytimi, ir auklėjant vaikus, ir realizuojant savo potencialą, ir pan. Kad būtų dar aiškiau, panagrinėkime dar porą pavyzdžių:

Pirmas variantas

Tarkime, vaikas auga šeimoje, kurioje fizinis ir emocinis smurtas yra norma.
Vaikas įsisavina tokį elgesio modelį ir toliau naudos jį santykiuose su partneriais ir savo vaikais.
Juk jis nežino kitų elgesio modelių, jis žino tik tai, kad spręsti problemas reikia jėgos pagalba.

Antras variantas

Įsivaizduokime šeimą, kurioje tėvai yra paprasti vidutiniai statistiniai „darbo žmonės“ ir staiga jų vaikas gauna darbo pasiūlymą kokioje nors didelėje įmonėje arba nusprendžia sukurti savo verslą.
Ir tada iš tėvų galima išgirsti: „Kam išsišokti, reikia gyventi santūriau!“, „Sąžiningu darbu daug pinigų neuždirbsi!“ ir pan.
Dažnai tokiose situacijose vaikai paklauso tėvų ir patys nesirealizuoja ten, kur norėtų ir galėtų.

Trečias variantas

Jei šeimoje vienas iš tėvų turi priklausomybių (nuo alkoholio, narkotikų, azartinių lošimų), yra didelė rizika susirasti priklausomybių turintį partnerį.
Juk daugeliu atvejų mes įsisaviname santykių su priešinga lytimi pavyzdžius iš savo šeimos.

Laimei, šeimos scenarijai neįpareigoja mūsų gyventi pagal tas pačias taisykles, kaip gyveno mūsų tėvai ir kiti giminaičiai. Visada galime patys pakeisti savo gyvenimą, tačiau tam prireiks daug pastangų ir išteklių. Taigi ką galima dėl to padaryti?

Suprasti ir pripažinti, kad šeimos scenarijai realiai egzistuoja
Norėdami tai padaryti, stebėkite, ar elgiatės taip, kaip jūsų tėvai, analizuokite savo šeimos istoriją, išsiaiškinkite, ar joje buvo pasikartojančių scenarijų.

Sudaryti sąrašą elgesio variantų, kurie skiriasi nuo jūsų giminaičių elgesio
Pavyzdžiui, galite sudaryti lentelę, kurioje surašysite įvairias situacijas, savo giminaičių elgesį tose situacijose, o greta – savo elgesį (besiskiriantį nuo giminaičių reakcijų).

Pabandyti elgtis kitaip
Kai suprasite, kad galite elgtis kitaip nei jūsų giminaičiai, išbandykite tai realiame gyvenime.
Jei tėvai jums liepdavo neišsišokti, nerodyti iniciatyvos, pasielkite priešingai ir garsiai pareikškite, ko trokštate.
Jei jūsų šeimoje buvo įprasta vaikus bausti diržu, galite išmokti niekada gyvenime nenaudoti smurto prieš savo vaikus.

Žinoma, ne visus giminės scenarijus galima suvokti ir nutraukti savarankiškai. Kartais tai tampa sunkiu iššūkiu. Dažniausiai tokių destruktyvių scenarijų net neįmanoma atsikratyti per vieną žmonių kartą. Tačiau jūs galite tapti šio išgijimo pradininkais, o jūsų vaikai tai pratęs.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *