Sužinokime, kodėl skalbimas 90 laipsnių temperatūroje ne visada pasiteisina.
Kad daiktai ilgai tarnautų, svarbu juos skalbti teisingai. Paprastai manoma, kad skalbimas aukštoje temperatūroje padeda pašalinti sudėtingas dėmes – deja, labai dažnai šis metodas neveikia.
Išsiaiškinkime, ar rankšluosčius ir patalynę galima skalbti 90 laipsnių temperatūroje, ar geriau pasirinkti kitą jų skalbimo būdą.
Kokius daiktus galima skalbti 90 laipsnių temperatūroje
Skalbimo režimą reikėtų rinktis protingai: jei daiktus visą laiką skalbsite 90 °C temperatūroje, jie greitai praras spalvą ir susitrauks, nes labai karštas vanduo jiems bus žalingas. Tačiau yra ir išimčių – skirtingiems audiniams yra nustatyti temperatūros standartai.
Pavyzdžiui, medvilniniai ar lininiai gaminiai gali atlaikyti skalbimą aukštoje temperatūroje. Todėl jei abejojate, ar galite skalbti medvilnę 90 laipsnių temperatūroje – galite, jei gamintojas to nedraudžia gaminio etiketėje.
Ar galima skalbti patalynę 90 laipsnių temperatūroje? Jei ji pagaminta iš medvilnės arba lino, tas pats pasakytina ir apie rankšluosčius. Pageidautina, kad gaminiai būtų nespalvoti – spalva, kaip jau minėta pirmiau, nuo temperatūros „išeis“.
Taigi, skalbti 90 °C temperatūroje galima:
- medvilninius ir lininius lovos skalbinius (jei etiketėje nenurodyta kitaip);
- medvilninius ir lininius vonios ir virtuvės rankšluosčius (nespalvotus);
- stipriai suteptus darbo drabužius.
Tačiau jei kalbėsime, pavyzdžiui, apie džinsinius drabužius, kurie dažnai gaminami iš medvilnės, bet su sintetinių medžiagų priedais, 90 °C skalbimo temperatūra jiems bus pražūtinga. Reikėtų nepamiršti, kad jei yra dėmių, vis dėlto geriau jas pašalinti dėmių valikliu arba liaudiškomis priemonėmis, daiktą išmirkyti, o tada skalbti optimalioje temperatūroje.
Ką skalbti 90 laipsnių temperatūroje draudžiama
Skalbti 90 °C temperatūroje draudžiama:
- sintetinius audinius;
- švelnūs audiniai (pavyzdžiui, šilkas, nėriniai, tiulis);
- vilną;
- džinsinius audinius (minėta pirmiau).
Net ir vienkartinis skalbimas tokioje aukštoje temperatūroje tokiems gaminiams yra pražūtingas.
Pavyzdžiui, sintetika neatlaikys aukštesnės nei 60 °C temperatūros, vilna – aukštesnės nei 40 °C temperatūros, švelnūs audiniai ir turėtų būti skalbiami 30 °C temperatūroje.
Kartais šeimininkai taip pat domisi, ar galima skalbti kojines 90 laipsnių temperatūroje – daugelis mano, kad kuo aukštesnėje temperatūroje, tuo lengviau jas išskalbti, o karštas vanduo sunaikins visas bakterijas. Deja, aukštos temperatūros režimas ne visada gelbsti.
Dažnai kojinių sudėtyje yra sintetinio pluošto, kuris, kaip jau minėta, prastai toleruoja aukštą temperatūrą – vietoj kojinių galite gauti kažką beformio. Šiltos kojinės, pavyzdžiui, pagamintos iš vilnos, susitrauks ir taps keliais dydžiais mažesnės.
Kalbant apie bakterijas, daugelis jų yra atsparios aukštai temperatūrai, o esant aukštesnei nei 40 laipsnių temperatūrai audinio pluošte dar stipriau užsilaiko organiniai teršalai.
Optimalus variantas – kojines skalbti 30-40 °C temperatūroje, vilnos, kašmyro ir kitų panašių medžiagų – ne aukštesnėje kaip 30 °C, o kai kurias galima skalbti tik rankomis.
Jei abejojate, perskaitykite etiketę.
Nepamirškite, kad nuolatinis skalbimas aukštoje temperatūroje gali pakenkti ir jūsų skalbimo mašinai, nes greičiau kaupiasi kalkės.