Kada altruizmas pasidaro nesveikas

Puiku, kai žmonės padeda aplinkiniams, daro gerus darbus, palaiko tuos, kuriems to reikia. Tačiau kartais toks altruizmas virsta įkyriu poreikiu „daryti gera“ tiems, kuriems to visai nereikia, arba tapti nuolat jaučiamos kaltės priežastimi, nes neįmanoma išgelbėti visų.

Kodėl geradarystę taip pat būtina kontroliuoti? Kaip ji gali tapti pavojinga psichinei sveikatai?

Tokia sąvoka kaip motinos Teresės sindromas oficialioje medicinoje ir psichologijoje neegzistuoja, tai veikiau yra buitinis asmeninės erdvės ribų ir sveiko „ego“ nebuvimo apibūdinimas. Tokia būsena dažniausiai pasitaiko kaip neteisingo auklėjimo, netinkamų programų ir vaikiškų psichologinių traumų pasekmė.

Kas bloga yra motinos Teresės sindrome?

Žmonės, kuriems būdingas minėtas sindromas, labai bijo, kad apie juos aplinkiniai gali pagalvoti ar pasakyti kažką blogo. Jie stengiasi įrodyti savo „gerumą“ visais įmanomais būdais, kad atrodytų teigiami savo ir kitų akyse. Ryškus tokio tipo pavyzdys buvo Henrikas VIII Tudoras, kuris, siekdamas pateisinti savo troškimus, išsiskyrė su dviem žmonomis, dviem įvykdė mirties bausmę, o viena pati mirė gimdydama. Jis įrodinėjo visiems, koks yra nelaimingas, kaip jam nesiseka šeiminiame gyvenime.

Kiti su šiuo sindromu, dažniausiai moterys, išaugina infantilius vaikus. Pastarieji tiek pripranta būti globojami kiekviename žingsnyje, kad užaugę nesugeba gyventi savarankiškai ir iki gilios senatvės priklauso nuo mylimos motinos (ar jos pakaitalo) rūpinimosi.

Trečioji kategorija – tylūs neatsakingi darbuotojai, ant kurių pečių tik tinginys gali neužversti visų įmanomų užduočių. Jie nuolat skundžiasi, kad jų nevertina, kad jiems moka mažiau nei kitiems ir apkrauna per dideliu darbų krūviu. Nepaisydami to, jie pirmieji bėga vykdyti viso to, ko nesuspėjo padaryti kas nors kitas. Ar jie patiria dėl to pasitenkinimą? Galbūt, tačiau vis tiek „spjaudosi nuodais“ ir slapta nekenčia visų aplinkinių, verčiančių juos dirbti be atokvėpio.

Nuolatinis poreikis padėti kitiems dažnai tampa įkyria manija. Esmė yra ne tai, kad jie nori tikrai būti geri – vystytis, tobulėti, augti dvasiškai. Tokie žmonės stengiasi būti geri kitų sąskaita – dovanoti daiktus, vykdyti svetimus pavedimus, eikvoti savo jėgas ir laiką sprendžiant kitų problemas. Jie padeda visiems, išskyrus sau, nors savų problemų gali turėti nepaprastai daug.

Tokie asmenys netiki, kad juos galima mylėti tik už tai, kad jie egzistuoja. Jie lepina kitus, kad kaip nors padidintų savo reikšmingumą jų akyse, kad tie pajustų, jog be jų pagalbos viskas grius. Kodėl taip vyksta, sunku pasakyti. Psichologai tvirtina, kad kiekvienas atvejis yra individualus ir reikalauja rimto specialisto tyrinėjimo.

Apie egoizmą

Manoma, kad egoizmas visada būna blogas bruožas. Bet iš tikrųjų tai yra natūrali žmogaus prigimties savybė, gynybinė reakcija, kuri padeda apsaugoti savo „Aš“ nuo išorinio pasaulio poveikio. Psichoterapeutai teigia, kad egoizmas tampa liga, kai žmogų užvaldo įkyrūs troškimai. Tarp jų ir šis sindromas, kuris daro žalą aplinkiniams ir žlugdo patį žmogų. Tada organizme prasideda apsinuodijimo procesas.

Motinos Teresės sindromu sergantys asmenys kažkuriuo momentu pradeda manyti, kad tik jie turi teisingų žinių apie tai, kaip privalo būti sutvarkytas šis pasaulis. Jie ima kontroliuoti aplinkinius per dovanėles ir gerus darbus, manyti, kad visi kiti yra nieko nesugebantys ir kvaili padarai, be jų negalintys įvykdyti juokios užduoties ar išspręsti problemos.

Visi, kurie jaučiasi esą „motina Terese“, pirmiausia turi pagalvoti apie savo gyvenimą, atkurti tai, kas yra sugriuvę, ir liautis maskuoti savo problemas svetimomis. Kad padidintume savo reikšmingumą savo akyse, reikia kelti savas realias užduotis, spręsti jas, pradėti gerbti save ir didžiuotis savo pasiekimais. Reikia tapti unikaliu žmogumi, kuris gerbia asmenines ir svetimas ribas.

Jeigu ne, tai tokie žmonės su motinos Teresės sindromu suserga neurozėmis, nuolatiniu nuovargiu, depresija dėl nesugebėjimo visų ir visko kontroliuoti, padėti visiems, pasirūpinti savimi ir pačiam tapti laiminga, visaverte asmenybe.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *