Pelėsis ant sienų gali tapti didele problema, nes palankiomis sąlygomis jis „įsitvirtina“ ant bet kokios dangos ir giliai įsiskverbia į sienas. Tačiau norint atsikratyti pelėsio, paprastai tenka įdėti daug pastangų ir išbandyti įvairius būdus. Apie veiksmingiausius pelėsio ant sienų naikinimo metodus papasakojo „Epicentre“.
Kodėl namuose atsiranda pelėsis
Norint atsikratyti pelėsio visam laikui, reikia ne tik pašalinti jį nuo sienų, bet ir sukurti namuose tokias sąlygas, kuriomis jis nenorės grįžti. Todėl pirmiausia išsiaiškinkime pagrindines pelėsio atsiradimo priežastis:
-
padidėjęs drėgnumas (daugiau kaip 60 %), ypač dėl netinkamo oro drėkintuvo naudojimo;
-
žema patalpų temperatūra dėl prastos šildymo sistemos;
-
netinkama šilumos izoliacija, dėl kurios sienos peršąla;
-
netinkama ventiliacija;
-
prasta hidroizoliacija (išorinių sienų, stogo, langų, grindų);
-
daug augalų, kuriuos reikia purkšti;
-
nuolatinis vandens garų poveikis (vonios kambarys, virtuvė) esant nepakankamai vėdinimui.
Todėl prieš pradedant kovą su sienose įsikūrusiais grybais, reikia pašalinti jų atsiradimo priežastis.
Šiuolaikinės pelėsių naikinimo priemonės
Jei pastebėjote pelėsių ant sienų arba patalpoje atsirado pelėsių kvapas, rodantis, kad grybelis yra pasislėpęs nematomose ir dažnai sunkiai pasiekiamose vietose, paprasčiausia įsigyti specializuotus buitinius chemikalus, sukurtus būtent šiai problemai spręsti.
Prie visų šių priemonių pridedamos išsamios instrukcijos, kurios leis saugiai ir veiksmingai naudoti preparatą. Paprastai priemonė užtepama ant pelėsio paveiktos paviršiaus ir po kurio laiko nuplaunama.
Be to, yra įvairių statybinių medžiagų su fungicidinėmis savybėmis, kurios padės sustiprinti poveikį ir atkurti grybelio pažeistas paviršius. Tai gruntai, hidroizoliacija ir įvairios dažų su „antigrybeliniu“ poveikiu.
Reikia pažymėti, kad jei grybelis giliai įsiskverbė į tinką arba tarp plytelių siūlių, teks atlikti kosmetinį remontą – nuimti pažeistą tinką arba fugą, apdoroti pažeistas vietas fungicidiniu preparatu ir užtepti naują dangą.
Liaudies būdai atsikratyti pelėsių
Jei dėl kokių nors svarbių priežasčių nusprendėte nenaudoti cheminių priemonių kovai su pelėsiu, padės patikrinti liaudies receptai:
Actas – užtepkite ant apipelėjusio paviršiaus bet kokiu patogiu būdu, palaukite keletą minučių, nuvalykite apdorotą vietą sausa servetėle.
Šį būdą galima naudoti kaip reguliarią profilaktiką, ypač įvairioms virtuvės paviršiams: stalams, stalviršiams, medinėms lentoms, duonos dėžėms ir kt. Vietoj acto galima naudoti citrinos rūgšties tirpalą arba citrinos sultis.
Soda dažnai naudojama kartu su actu: pirmiausia vieta, kurioje atsirado pelėsiai, įtrinama soda, o po to nuplaunama actu. Reikia atsargiai naudoti ant paviršių, kuriuos lengva subraižyti, nes soda yra savotiškas abrazyvas.
Vandenilio peroksidas naudojamas standartiniu būdu: užtepkite ant pažeistos vietos skudurėliu arba purkštuvu, po 10–15 minučių nuvalykite kempine arba skudurėliu.
Vario sulfatas – naudojant reikia apsaugos priemonių, nes medžiaga yra nuodinga, naudojimo būdas toks pat kaip ir peroksido. Darbinio tirpalo paruošimui 10 g vario kuparo reikia ištirpinti litre vandens.
Spiritas su glicerinu – naudojamas neporėtoms kietoms paviršiams. Į stiklinę spirito reikia įlašinti keletą lašų glicerino, užtepti ant pelėsio ir palikti valandai. Pelėsio ir glicerino likučius nuplauti švariu vandeniu.
Amoniako spiritas (amoniakas) – naudojamas pelėsiui nuo lygaus paviršiaus, pavyzdžiui, plytelių, stiklo ar plastiko, pašalinti. Darbinis tirpalas sumaišomas iš lygių dalių vandens ir amoniako, iš karto užtepamas ant pažeistos vietos. Likučius reikia nuplauti po 1–2 valandų.
Arbatos medžio aliejus – saugus natūralus fungicidas, tačiau jo poveikis nėra labai stiprus, todėl naudojamas tik tuo atveju, jei pelėsis atsirado neseniai ir yra nežymus. Į pusę stiklinės vandens įpilkite 2 ml arbatos medžio aliejaus ir 1 arbatinį šaukštelį paprastos druskos. Po to tirpalo nuplauti nereikia.
Kaip išvengti pelėsio atsiradimo namuose
Kad neturėtumėte „galvos skausmo“ dėl pelėsio ant sienų, laikykitės kelių paprastų taisyklių:
-
Reguliariai vėdinkite patalpas.
-
Įrengti priverstinę ventiliaciją vonios kambaryje.
-
Naudokite garų surinktuvą maisto gaminimo metu.
-
Naudokite oro sausintuvą, jei jūsų namuose ar bute drėgnumas viršija 60 proc.
-
Naudokite oro ozonatorių (padeda tiek profilaktiškai, tiek kovojant su pelėsiu).
-
Neužstatykite kambarių nereikalingais baldais ir palikite tarpą palei sienas, kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti.