Kaip atsikratyti priklausomybės nuo meilės

Jei žmogus atėjo pas psichologą su klausimu, kaip atsikratyti priklausomybės nuo meilės, tai jau reiškia, kad jis žino apie jos buvimą ir kad tai tam tikru mastu – patologija.

Psichologijoje yra sveikos ir nesveikos simbiozės sąvokos. Paprastai aukščiausias normalių santykių tikslas yra sveika meilė, sveiki santykiai. Tam būdingas aukštas intymumo lygis, reiškiantis ne tik fizinį intymumą, bet ir gebėjimą visapusiškai priimti žmogų, taip sakant, ir jo privalumus, ir trūkumus. Tuo pačiu metu sveikuose santykiuose neturi būti jokių psichologinių žaidimų.

Žaidimai ir priklausomybė

Dažnai, kad ir kaip šokiruojančiai tai atrodytų, dauguma santykių yra pagrįsti nesveikos simbiozės žaidimu. T. y. santykiai yra naudojami kaip „žaidimo“ žingsniai. Tokie santykiai nuostabiai aprašyti Erico Berne’o knygoje „Žmonės, kurie žaidžia žaidimus“. Ir dažnai tai yra vaikiškas dukters-mamos tipo žaidimas: šiuo atveju žmona elgiasi kaip mama, o vyras – kaip sūnus, arba atvirkščiai.

Bet kokiu atveju, jei santykiai yra priklausomi ir žmogus negali jų nutraukti, greičiausiai tai yra patologinis psichologinis žaidimas, o ne sveiki santykiai. Žmogus yra įpratęs žaisti šį galios žaidimą, ir jam tai yra normalu – taip jis kuria bet kokią sąjungą. Taigi, pagrindinis dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra labai didelis priklausomybės laipsnis. Antroji taisyklė, be kurios žaidimas neveiks, – susitikti su žaidėju, kuriam bus įdomu žaisti tokius galios žaidimus.

Jei moteris sutinka vyrą, kuriam neįdomu vaidinti tėtį ar mamą, sąjunga neveiks. Tačiau kai jis sutiks ką nors suinteresuoto, šios simbiozės, nors ir nesveikos, bus beveik neįmanoma sugriauti. Priklausomybė yra tam tikras neuronų išsidėstymas smegenyse, dėl kurio išsiskiria tam tikri hormonai. Taip, tai tarsi priklausomybė nuo narkotikų: reikia išleisti adrenaliną.

Kaip atsikratyti priklausomybės nuo meilės?

Pirmasis meilės priklausomybės atsikratymo etapas – išardyti simbiozės prigimtį santykiuose, tai yra išsiaiškinti, kokį žaidimą žaidžia partneriai. Yra tiesioginių ir paslėptų taisyklių. Dažnai žaidimai yra pagrįsti paslėptais psichologiniais sandoriais, kurių žmogus gali ir nežinoti. Pavyzdžiui, moteris gali išprovokuoti savo vyrą skandalui, o paskui stebėtis, kodėl ir kaip tai atsitiko?

Todėl pirmiausia reikia paaiškinti žmogui, kad jis suprastų, kaip tai veikia. Tačiau vien proto supratimo neužtenka, nes suvokiame, kad meilės priklausomybė prilyginama nikotino ar narkotikų priklausomybei. Pavyzdžiui, ant žmogaus buvo šaukiama, išsiskyrė adrenalinas, kilo tam tikra emocija psichologiniame lygmenyje. Čia reikia nustatyti, be kokios emocijos klientas negali gyventi, prie ko yra įpratęs, kalbant žargonu „ant kokios adatos jis sėdi“. Tai gali būti liūdesys, baimė, pyktis, skausmas.

Antrasis etapas – žmogui, nežinančiam, kaip atsikratyti priklausomybės nuo meilės, paaiškinti, kad reikės atpratinti save nuo šių žalingų santykių ir tai bus atsitraukimo procesas. Konsultantas turėtų jus lydėti visą tam tikro hormono atsisakymo procesą. Todėl labai svarbu turėti psichologą, kuriuo pasitikite, ar bent jau itin artimą draugą.

Juk žmogus tikrai bandys grįžti į senus santykius. O kadangi tai panašu į atsikratymą nuo narkotikų, klientui reikės nuolat aiškinti, ką gaus, jei atsikratys priklausomybės. Pavyzdžiui, pasakyti, kad visai nebūtina visada jausti skausmą, baimę ar pyktį, kad be to galima puikiai apsieiti. Jei šį sunkų laikotarpį išgyvensime kartu, kai žaidimas nustos dominti, baigsis ir nesveiki santykiai.

Kaip atsikratyti priklausomybės nuo meilės vyrui?

Dirbant konsultuojančiu psichologu, būtina atsižvelgti į kai kurias lyties ypatybes. Kai konsultantas dirba su moterimi, reikėtų pažvelgti į jos santykius su tėčiu, nes gili jų analizė padeda atskleisti, kada gimė simbiozės mechanizmas, kodėl moteris elgiasi kaip auka, ar to išmoko iš savo motinos.

Jei moteris laiku neatsiskiria nuo tėvo, ji bus linkusi rinktis vyrą, panašų į tėvą. Pasirodo, jei moteris negali palikti savo tėvo, ji negalės palikti savo vyro. Kai įvyks natūralus atsiskyrimo nuo tėvo procesas, moteris galės sukurti savarankiškus santykius ir sveikai išsiskirti su vyru.

Kaip atsikratyti priklausomybės nuo meilės moteriai?

Jei konsultuojantis psichologas dirba su vyro priklausomybe, jis imsis istorinių santykių su mama tyrinėjimo. Yra dvi priklausomybės vystymosi galimybės.

Pirmoji – sūnus, kuris nebuvo atskirtas nuo motinos, dabar taip pat negali būti atskirtas nuo savo žmonos. Čia būtina, kaip ir tėvo ir dukters santykių versijoje, atlikti atskyrimo procedūrą. Antras variantas – šeima turėjo silpną tėvą, todėl berniukas ėmėsi savo tėvo vaidmens savo motinai. Tiesą sakant, jis ėmėsi jos vyro vaidmens, o tai reiškia per didelę atsakomybę.

Toks pat modelis išryškės ir būsimuose jo santykiuose su moterimis. Bet kuri moteris jam bus kaip dukra. Tokiu atveju reikia „išskirti“ vyrą su jo mama, sumažinti jo priklausomybę, pašalinti atsakomybę už kitus. Žinoma, norint visiškai atsikratyti priklausomybės nuo meilės, reikės laipsniško darbo su konsultantu, nes žmogus pats to padaryti negali. Juk toks klientas tikrai tiki, kad jei nepalaikys mamos ir žmonos, jos mirs. Būtina pertvarkyti jo vaikišką mąstymą: „viskas priklauso tik nuo manęs“.

Pakeisti pasaulio suvokimą nėra lengva, tai gilus psichologinis lūžis, dažnai sukeliantis stiprų pasipriešinimą. Žmogus nenori pripažinti, kad ne viskas šiame pasaulyje priklauso nuo jo. Kai jam grįš tikras sveikesnis, racionalesnis pasaulio suvokimas, priklausomybė ištirps, ir klausimas, kaip atsikratyti priklausomybės nuo meilės, praras savo aktualumą.

Taip pat svarbu suteikti naują pasaulio suvokimo būdą, kad rezultatas būtų įtvirtintas. Nes keisti reikia modelį, o ne priklausomybę nuo konkrečios moters. Idealiu atveju moterį, su kuria vyras gyvena, geriau atsivesti pas konsultantą. Juk kiekvienų santykių tikslas – bendras tobulėjimas. O jei vienas sistemos elementas vystysis, o kitas – ne, sistema ilgai negyvens.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *