Kaip formuojasi charakteris

Kadangi charakteris žmogui nėra suteikiamas gimstant, o yra įgyjamas ir formuojamas gyvenimo procese, pradedant nuo mažens, pagrindinį vaidmenį jo raidoje atlieka vaiko sąveika su jį supančiais žmonėmis. Tai pasireiškia tuo, kad mažasis, stebėdamas kitus žmones, įsisavina tam tikrus elgesio modelius.

Aktyviausio charakterio formavimosi laikotarpis yra tarp 2/3 – 9/10 metų. Šiuo metu vaikai pakankamai daug ir aktyviai bendrauja tiek su suaugusiais, tiek su bendraamžiais. Jie yra jautrūs aplinkos poveikiui, mėgdžioja visus ir viską. Šio amžiaus vaikams suaugusieji turi absoliutų autoritetą, suaugusieji turi galimybę įtakoti vaiką žodžiais ir darbais, sustiprindami tam tikras elgesio formas.

Anksčiausiai susiformuoja šie charakterio bruožai:

  • gerumas-savanaudiškumas;
  • komunikabilumas-santūrumas;
  • jautrumas-abejingumas žmonėms.

Šių asmenybės bruožų formavimasis prasideda pirmaisiais vaiko gyvenimo mėnesiais, juos lemia mamos ir vaiko santykiai.

Ankstyvame ir ikimokykliniame amžiuje išryškėja su darbu susiję charakterio bruožai:

  • darbštumas;
  • kruopštumas;
  • sąžiningumas;
  • atsakomybė;
  • atkaklumas ir kt.

Šiuos bruožus vaikai susiformuoja žaisdami ir atlikdami namų ruošos darbus. Tokiame amžiuje įsitvirtina tik tie charakterio bruožai, kurie sulaukia nuolatinio teigiamo pastiprinimo.

Pradiniame mokykliniame amžiuje susiformuoja charakterio bruožai, kurie pasireiškia bendraujant su žmonėmis. Taip yra dėl to, kad plečiasi vaiko bendravimo ratas, į kurį įsitraukia daug bendraamžių (klasės draugų) ir suaugusiųjų (mokytojų).

Jei ankstesniais laikotarpiais įgyti charakterio bruožai sulaukia palaikymo mokykloje, jie užsifiksuoja ir dažniausiai išlieka visam gyvenimui.

Jei ankstesniais laikotarpiais įgytos charakterio savybės nesulaukia palaikymo mokykloje, charakteris sulaužomas, o tai lydi ryškūs išoriniai ir vidiniai konfliktai.

Paauglystėje susiformuoja su valia, valingumu susijusios charakterio savybės. Jaunuoliškame amžiuje paklojami pamatai pagrindiniams su morale ir pasaulėžiūra susijusiems bruožams.

Iki mokyklos baigimo charakteris iš esmės jau būna susiformavęs. Kitų bruožų formavimasis ateityje nekeičia charakterio kaip visumos, o tik papildo jau esamus bruožus.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *